Garaż dopasowany do potrzeb użytkowników

Wygodny garaż, który będzie spełniał wszystkie potrzeby użytkowników, należy zaplanować już na etapie wybierania projektu domu. Aby służył nie tylko jako schronienie dla samochodu, ale także pełnił funkcje gospodarcze, powinien być właściwie zbudowany, a także odpowiednio wyposażony.

Współcześnie inwestorzy wymagają, by garaż nie tylko pełnił funkcję schronienia dla samochodu, ale także zawierał dodatkową strefę gospodarczą. Z tego względu ważna jest jego powierzchnia, usytuowanie względem domu, a także odpowiednie wyposażenie. Aby pogodzić wszystkie funkcje, należy projekt garażu przewidzieć już na etapie zagospodarowania działki. Przed wyborem projektu powinniśmy się zastanowić, ile miejsc parkingowych ma zawierać. Jeśli oprócz rodzinnego samochodu prywatnego korzystamy także z samochodu służbowego, warto wybrać większy garaż, który pomieści dwa auta. W tym przypadku inwestor stanie też przed wyborem rodzaju bramy wjazdowej do garażu. Jedna szeroka brama umożliwi swobodny wjazd, jednak w przypadku garażu ogrzewanego będzie przez nią uciekało więcej ciepła.

O garażu należy pomyśleć już na etapie zagospodarowania działki
O garażu należy pomyśleć już na etapie zagospodarowania działki

Usytuowanie garażu 

Niezwykle istotne jest usytuowanie garażu. Garaż wolno stojący jest odrębnym budynkiem, który wymaga dopełnienia odpowiednich formalności, żeby jego budowa mogła rozpocząć się zgodnie z prawem. Aby go postawić, potrzebna jest większa działka, która umożliwi usytuowanie projektu domu i garażu z zachowaniem zgodnych z prawem budowlanym odległości. Wykonanie osobnego garażu będzie droższe niż dobudowanego do bryły budynku ze względu na konieczność wykończenia każdej jego ściany oraz wykonanie oddzielnego zadaszenia. Niekiedy trudne okazuje się także doprowadzenie do niego instalacji grzewczej. Pod względem ekonomicznym najlepiej sprawdzi się garaż wbudowany w bryłę budynku. Zwarta forma domu zawierająca funkcję mieszkalną oraz garażową pozwoli zaoszczędzić miejsce na działce. Wspólne ściany, strop oraz izolacje sprawią, że koszt realizacji garażu wbudowanego w bryłę domu będzie niższy niż wolno stojącego. W przypadku gdy nie chcemy garażu ogrzewać, konieczne będzie ocieplenie wspólnej ściany między garażem a częścią mieszkalną w taki sposób jak ściany zewnętrznej budynku. Poza tym ważna jest także izolacja akustyczna ścian i stropu, szczelność przegród chroniących przed przedostawaniem się spalin oraz odporność ogniowa drzwi. Takie same warunki są wymagane przy budowie garażu dołączonego do bocznej ściany budynku. Jeśli wymiary działki wymuszają na nas konieczność wyboru garażu usytuowanego w piwnicy, należy liczyć się z większym kosztem budowy, który poniesiemy przy realizacji jeszcze jednej kondygnacji. Garaż z pochyłym wjazdem może nastręczać kłopotów szczególnie zimą czy podczas ulewnych deszczów, dlatego trzeba będzie dodatkowo wykonać instalację odprowadzającą wodę oraz instalację przeciwoblodzeniową.

Pod względem ekonomicznym najlepiej sprawdzi się garaż wbudowany w bryłę budynku. Zwarta forma domu zawierająca funkcję mieszkalną oraz garażową pozwoli też zaoszczędzić miejsce na działce.

Łatwy dojazd 

Istotne jest usytuowanie bryły garażu względem budynku mieszkalnego, co wpłynie na komfort wjazdu na posesję. Wygodny podjazd można zbudować, w przypadku gdy garaż jest cofnięty względem elewacji frontowej domu. Jego długość umożliwi swobodne manewrowanie i łatwy wjazd do garażu. Przy odpowiedniej długości podjazdu możemy zastosować dowolny rodzaj bramy garażowej, nie przejmując się tym, ile miejsca zajmują jej skrzydła po otwarciu. Jeśli zaś

Garaż może pełnić także dodatkowe funkcje
Garaż może pełnić także dodatkowe funkcje
pomieszczenie garażowe jest wysunięte przed budynek, dojazd będzie krótszy. Aby bezkolizyjnie zaparkować samochód, będzie trzeba więc wybrać szerszą bramę wjazdową na posesję. Poza tym może okazać się niemożliwe zaparkowanie auta gości na podjeździe.

Dostosowany do potrzeb

Garaż powinien mieć taką powierzchnię, która umożliwi bezpiecznie wysiąść z auta i swobodnie wypakować zakupy z samochodu. Komfort użytkowania zwiększy usytuowanie za nim osobnych pomieszczeń, które zaadaptować można na kotłownię, pralnię z suszarnią oraz schowek na narzędzia samochodowe czy sprzęt ogrodniczy. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć ilość pomieszczeń pomocniczych w części mieszkalnej domu oraz oddzielić je od części ogólnodostępnej. Wygodę zapewni zaprojektowanie przejścia między mieszkaniem a strefą gospodarczą z garażem, co umożliwi nie tylko szybkie przeniesienie zakupów z samochodu bezpośrednio do kuchni, ale także ułatwi dostęp do auta bez wychodzenia na dwór zimą lub w czasie deszczu. Należy jednak pamiętać o konieczności zamontowania szczelnych drzwi, które zabezpieczą przed przedostawaniem się spalin do wnętrza domu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.