Grillowanie w ogrodzie. Jaki wybrać grill?

Posiadacze własnego domu dawniej mieszkający w ciasnych mieszkaniach w blokowiskach zwykle marzą o budowie dużego tarasu, na którym będzie można wypocząć z dala od wzroku sąsiadów. Trudno jednak wyobrazić sobie latem wypoczynek na świeżym powietrzu bez grillowania w gronie najbliższych. Murowany grill w ogrodzie pozwoli nie tylko przygotować posiłki, ale także dzięki pełnej wdzięku formie będzie stanowił ozdobę na każdej działce.

Grill na działce pozwoli nie tylko delektować się smakowitymi potrawami, ale także ozdobi ogród swoją urokliwą formą. Poza tym ogrzeje ciepłem z paleniska domowników biesiadujących na tarasie w gronie przyjaciół, a także umili czas i stworzy odpowiedni nastrój do śpiewów przy akompaniamencie gitary. Grillowanie w ogrodzie to doskonała rozrywka, na którą nie mogą sobie pozwolić mieszkańcy blokowisk. Grill tarasowy będący stałym elementem jego wyposażenia umożliwi przygotowanie potraw na świeżym powietrzu. Wprawdzie grillowane potrawy nie są uważane za zdrowe, jednak wszystko zależy od tego, co na grillu pieczemy.

Kominek na tarasie

Niektóre gotowe projekty domów przewidują kamienny kominek zewnętrzny stanowiący integralną część tarasu. Solidny, kamienny komin wychodzący z elewacji budynku będzie stanowił element dekoracyjny dodający domowi przytulnego, ciepłego charakteru. Dzięki niemu taras zamieni się w salon wypoczynkowy na świeżym powietrzu. Dodatkowo zadaszenie tarasu sprawi, że będzie można na nim odpoczywać nie tylko w pogodne, słoneczne dni, ale i w czasie deszczu. Kamienny kominek zewnętrzny dobudowany do ściany domu pozwoli ogrzać się przy palenisku w chłodne, letnie wieczory. Można w nim także przygotować potrawy pieczone na ruszcie. Należy pamiętać, że kominek musi być osadzony na fundamencie ze względu na jego ciężar. Jeśli kominek chcemy wybudować w późniejszym czasie na tarasie, pod którym znajduje się piwnica, konstruktor powinien obliczyć obciążenie stropu i wydać decyzję o możliwości realizacji kominka.

Grill murowany czy przenośny?

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są miłośnikami grillowania w sezonie letnim, jest budowa grilla murowanego wolno stojącego. Wybudowany na stałe grill będzie ozdobnym elementem małej architektury ogrodowej. Możliwe jest zakupienie gotowego grilla, jednak dzięki samodzielnej budowie dopasujemy go względem rozmiarów ogrodu, jego wyglądu, a także ilości domowników, dla których przygotowywać będziemy grillowane potrawy. Jakich materiałów należy użyć do jego budowy? Do budowy grilla należy użyć materiałów mrozoodpornych, czyli bloczków betonowych czy silikatowych, cegieł klinkierowych, kamieni naturalnych, a także zaprawy cementowo-wapiennej. Elementy paleniska powinny być dodatkowo odporne na wysoką temperaturę. Znakomicie będzie wyglądał w każdym ogrodzie zarówno grill wymurowany z klinkieru, jak i grill kamienny. Grill wolno stojący powinien być wybudowany na płycie fundamentowej. Podczas trwania prac należy pamiętać o tym, by nie dopuścić do zamoczenia przez deszcz. Po zakończeniu budowy powinniśmy okryć grill folią, by mógł swobodnie wyschnąć.

Grill – usytuowanie w ogrodzie

Szukając właściwego miejsca budowy grilla, należy wybrać takie, które będzie oddalone od innych konstrukcji, a zwłaszcza tych drewnianych i łatwopalnych (takich jak altany czy pergole) Warto zbudować go w takim miejscu, żeby dym nie przeszkadzał sąsiadom ani nie docierał do pomieszczeń w naszym domu. Umiejscowienie go z dala od pobliskich domów zapewni poczucie komfortu nie tylko nam, ale także sąsiadom, szczególnie gdy będziemy biesiadować do późnych godzin nocnych. Grill powinien być zbudowany na solidnym fundamencie. Obok murowanego grilla warto wybudować blat, na którym postawimy naczynia z potrawami, oraz ławki ze stoliczkiem zapewniające wygodę bliskim czekającym na posiłek.

Grill otwarty czy z okapem?

Grill otwarty składający się z paleniska otoczonego trzema ściankami jest łatwy do wykonania, jednak należy pamiętać, że dym może wydostawać się wraz z podmuchem wiatru w stronę współtowarzyszy. Grill z okapem zawierającym komin odprowadzi dym, unosząc go w powietrze z dala od miejsca biesiadowania. W palenisku powinniśmy zamontować gęsty stalowy ruszt z możliwością regulacji wysokości kraty do grillowania. Pod paleniskiem warto zbudować komorę na węgiel drzewny oraz akcesoria do grillowania.

Komentarze