Grill – murowany czy przenośny?
Grillowanie to jeden z ulubionych sportów Polaków. Nietrudny do uprawiania - nie wymaga profesjonalnego sprzętu ani wiele miejsca w ogrodzie. Wystarczy małe przenośne urządzenie i już można grillować. Ale jeśli ma być solidne, wygodne i na lata, to grill trzeba wymurować.
Grill blaszany, murowany czy kamienny – który wybrać? Najtańsze są małe, przenośne grille blaszane. Ich zaletą jest nie tylko cena, ale także mobilność. Są małe, lekkie, można je więc nie tylko dowolnie przestawiać, ale także zabrać ze sobą na wakacje. Z drugiej strony jednak są najmniej trwałe, stosunkowo szybko się psują. Nie są też stabilne. Ponadto mały grill nie sprawdzi się podczas większego biesiadowania; nie zapewni możliwości jednoczesnego przygotowania posiłku dla kilkunastu osób.
Grill w projekcie domu
Blaszany grill nie wymaga też wiele miejsca. Można go ustawić choćby na tarasie. Inaczej rzecz się ma z bardziej trwałymi konstrukcjami. Aby postawić kamienny lub murowany grill, trzeba dysponować odpowiednim miejscem w ogrodzie. Chyba że będzie to grill stanowiący integralną część budynku. Wśród gotowych projektów domów można znaleźć propozycje, w których oprócz kominka w salonie przewidziano także drugi – zewnętrzny, zazwyczaj podłączony do tego samego komina. To atrakcyjne i ekonomiczne rozwiązanie. Zewnętrzny kominek staje się wówczas nierozerwalną częścią tarasu, a ten zyskuje dodatkowe urozmaicenie.
Najtańsze są małe, przenośne grille blaszane. Są lekkie i można je dowolnie przestawiać. Z drugiej strony jednak są najmniej trwałe i nie są stabilne.
Solidne, bo murowane
Grille murowane są solidne i odporne na wpływ czynników atmosferycznych. W dobrym stanie mogą służyć wiele lat. Ich budowa nie podlega weryfikacji organów administracji architektoniczo-budowlanej - nie wymagają zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.
Przepisy nie regulują też w jakiej odległości od granic działki można je stawiać. Żeby jednak nie narazić się w przyszłości na kłopoty, lepiej zawczasu wziąć pod uwagę nie tylko własną wygodę, ale także komfort sąsiadów i postarać się tak usytuować grill, aby nikomu nie przeszkadzał wydobywający się z niego dym. Najlepiej w miejscu nie oddalonym zanadto od domu, ale za to osłoniętym na przykład żywopłotem.Kuchnia letnia
Stałe grille najczęściej wykonuje się z betonu, cegieł lub kamienia naturalnego. Konstrukcję stawia się na zbrojonej płycie fundamentowej. Jeśli grill ma być naprawdę wygodny, warto go wyposażyć w dodatkowe elementy – blat roboczy i schowek na przydatne podczas grillowania sprzęty. Najbardziej rozbudowane wersje tworzą prawdziwe kuchnie letnie – zadaszone, wyposażone w szafki i zlew, ze stołem umieszczonym tuż obok.
Komentarze