Grill – murowany czy przenośny?

Grillowanie to jeden z ulubionych sportów Polaków. Nietrudny do uprawiania - nie wymaga profesjonalnego sprzętu ani wiele miejsca w ogrodzie. Wystarczy małe przenośne urządzenie i już można grillować. Ale jeśli ma być solidne, wygodne i na lata, to grill trzeba wymurować.

Grill blaszany, murowany czy kamienny – który wybrać? Najtańsze są małe, przenośne grille blaszane. Ich zaletą jest nie tylko cena, ale także mobilność. Są małe, lekkie, można je więc nie tylko dowolnie przestawiać, ale także zabrać ze sobą na wakacje. Z drugiej strony jednak są najmniej trwałe, stosunkowo szybko się psują. Nie są też stabilne. Ponadto mały grill nie sprawdzi się podczas większego biesiadowania; nie zapewni możliwości jednoczesnego przygotowania posiłku dla kilkunastu osób.

Pyszności z grilla
Pyszności z grilla

Grill w projekcie domu

Blaszany grill nie wymaga też wiele miejsca. Można go ustawić choćby na tarasie. Inaczej rzecz się ma z bardziej trwałymi konstrukcjami. Aby postawić kamienny lub murowany grill, trzeba dysponować odpowiednim miejscem w ogrodzie. Chyba że będzie to grill stanowiący integralną część budynku. Wśród gotowych projektów domów można znaleźć propozycje, w których oprócz kominka w salonie przewidziano także drugi – zewnętrzny, zazwyczaj podłączony do tego samego komina. To atrakcyjne i ekonomiczne rozwiązanie. Zewnętrzny kominek staje się wówczas nierozerwalną częścią tarasu, a ten zyskuje dodatkowe urozmaicenie.

Najtańsze są małe, przenośne grille blaszane. Są lekkie i można je dowolnie przestawiać. Z drugiej strony jednak są najmniej trwałe i nie są stabilne.

Solidne, bo murowane

Grille murowane są solidne i odporne na wpływ czynników atmosferycznych. W dobrym stanie mogą służyć wiele lat. Ich budowa nie podlega weryfikacji organów administracji architektoniczo-budowlanej - nie wymagają zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę.

Wyposażony w kółka niewielki grill przenośny
Wyposażony w kółka niewielki grill przenośny
Przepisy nie regulują też w jakiej odległości od granic działki można je stawiać. Żeby jednak nie narazić się w przyszłości na kłopoty, lepiej zawczasu wziąć pod uwagę nie tylko własną wygodę, ale także komfort sąsiadów i postarać się tak usytuować grill, aby nikomu nie przeszkadzał wydobywający się z niego dym. Najlepiej w miejscu nie oddalonym zanadto od domu, ale za to osłoniętym na przykład żywopłotem.

Kuchnia letnia

Stałe grille najczęściej wykonuje się z betonu, cegieł lub kamienia naturalnego. Konstrukcję stawia się na zbrojonej płycie fundamentowej. Jeśli grill ma być naprawdę wygodny, warto go wyposażyć w dodatkowe elementy – blat roboczy i schowek na przydatne podczas grillowania sprzęty. Najbardziej rozbudowane wersje tworzą prawdziwe kuchnie letnie – zadaszone, wyposażone w szafki i zlew, ze stołem umieszczonym tuż obok.

Komentarze

  • CO2 2016-06-03T13:03:22Z

    Co więcej, wymienione w Art.3 pkt b obiekty pełnią wyłącznie funkcję ozdobną. W odróżnieniu od grilla, który jest urządzeniem sł↓żcym do konkretnego celu, a na dodatek instalacją , zgodnie z Prawem Ochrony Środowiska. To nie wszystkie argumenty, ale sądzę, że już wystarczające. Odsyłam do "Prawo budowlane", Rozdz.1,, Art.5, ust1, pkt1), lit.d i lit.b. oraz pkt 9). Art.4 Prawa Budowlanego ... Każdy ma prawo zabudowy, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami. I nie ma tu ograniczenia do ściśle przepisów , o których jest wprost w Prawie Budowlanym, ale także do tzw. otoczenia prawnego, a więc, np. Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa p-pożarowego i jeszcze kilku.

  • CO2 2016-06-03T11:41:08Z

    Art.3 pkt 4b: b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, Po pierwsze, Prawo Budowlane nie wymienia wprost grilla murowanego. Po drugie, gdyby próbować zgadywać na zasadzie "podobne" (bo, w prawie sformułowanie "w szczególności" nie jest katalogiem zamkniętym) to żaden z wymienionych obiektów nie powoduje negatywnego wpływu na środowisko oraz nie zahacza o przepisy p-pożarowe. No, czekam na kolejne argumenty.

    • Tooba.pl 2016-06-03T12:11:49Z

      Tak to wygląda według zapisów prawa. Grill nie jest wprost wymieniony jako element małej architektury ogrodowej, wiele innych obiektów również nie jest, ale zalicza się do wymienionej kategorii "innych obiektów architektury ogrodowej". Jeżeli ma/miał Pan problemy natury prawnej z budową grilla na prywatnej działce, to zapraszamy do podzielenia się swoją historią w komentarzu.

    • CO2 2016-06-03T10:14:45Z

      Do Tooba A który, Pana zdaniem przepis prawa budowlanego pozwala zaliczyć grill murowany do "obiektów małej architektury"?

      • Tooba.pl 2016-06-03T11:15:57Z

        Art. 3 pkt. 4b Prawa budowlanego.

      • CO2 2016-05-31T22:07:13Z

        Jeżeli autor uważa, że grill murowany lub kominek nie wymaga uzgodnień (zgłoszenia, albo i nawet pozwolenia), to może się na tym przejechać. A jesli nie sam autor, to ci, którzy skorzystają z takiej porady.

        • Tooba.pl 2016-06-01T06:16:47Z

          Na jakiej podstawie Pani/Pan tak uważa? Bo my piszemy w oparciu o zapisy zawarte w Prawie budowlanym. Art.29 ust. 1 pkt. 22 mówi, że budowa obiektów małej architektury nie wymaga pozwolenia na budowę. Co więcej, budowa obiektów małej architektury na prywatnych działkach nie wymaga również zgłoszenia, o czym można się dowiedzieć wnikliwie czytając art. 30 tejże ustawy.