Jak wyeliminować błędy podczas wykańczania ścian?

Tynkowanie, montaż suchej zabudowy, a wreszcie malowanie ścian i układanie płytek – to jedne z ostatnich prac w budynku. Roboty te, tak jak i wszystkie inne wykonywane podczas budowy, nie należą do łatwych i można przy nich popełnić wiele błędów.

Warto zadbać o to, by wszystkie prace wykończeniowe wykonać jak najlepiej. Nieprawidłowości popełnione na tym etapie na pewno będą widoczne, chociaż mogą ujawnić się po jakimś czasie, a remont w nowo wybudowanym domu nie jest tym, o czym marzy właściciel. Co zrobić, by uniknąć błędów podczas wykańczania ścian wewnętrznych? – poznać te najczęściej popełniane.

Roboty mokre najlepiej jest wykonywać, gdy temperatura wynosi co najmniej 5 stopni C
Roboty mokre najlepiej jest wykonywać, gdy temperatura wynosi co najmniej 5 stopni C

Tynkowanie

Tynkowanie ścian to pierwszy etap ich wykańczania, a zarazem jeden z ważniejszych. Nieprawidłowo zrobione tynki mogą nieestetycznie wyglądać, popękać, a nawet odspajać się od ściany. Jakie błędy najczęściej popełnia się podczas tynkowania?

Prowadzenie prac w nieodpowiedniej temperaturzeroboty mokre w budownictwie najlepiej wykonywać, jeśli temperatura powietrza wynosi co najmniej 5ºC. Ta zasada dotyczy również tynków, z tym że ważna jest nie tylko temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym prowadzi się roboty, ale także temperatura tynkowanej powierzchni. Odpowiednią temperaturę należy zapewnić także podczas schnięcia tynku.

Nieprzygotowanie podłoża – tynkowaną powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować. Musi być ona przede wszystkim czysta, równa, zagruntowana i sucha. Grunt dobiera się do rodzaju podłoża i tynku. Należy wybrać preparat polecany przez producenta tynku. Nie można gruntować zawilgoconych ścian, ponieważ wtedy zamiast zwiększyć przyczepność, zmniejsza się ją. Podobnie jest z tynkowaniem – rozpoczyna się je dopiero, gdy grunt wyschnie.

Nieprawidłowo wykonane tynki mogą nieestetycznie wyglądać, popękać, a nawet odspajać się od ściany.

Niezałożenie siatek tynkarskich – wielu wykonawców nie układa siatek na styku różnych materiałów (np. ceramiki i żelbetu), a są to miejsca bardzo podatne na pęknięcia.

Nieprawidłowe rozrobienie mieszanki – konsystencję tynku należy kontrolować w momencie, gdy wychodzi z agregatu. Wielu wykonawców tego nie robi, a od właściwych proporcji wody i suchej mieszanki zależą właściwości tynku.

Nakładanie zbyt grubych warstw tynku – problem ten dotyczy głównie tynków gipsowych. Równie istotną kwestią, oprócz grubości, jest liczba warstw. Producenci zazwyczaj zalecają, by takie tynki nakładać jednowarstwowo. Natomiast jeśli druga warstwa jest niezbędna, należy ją kłaść jeszcze zanim ta pierwsza zwiąże. W przeciwnym razie tynk nie będzie trzymał się podłoża.

Należy wybrać jeden system suchej zabudowy i konsekwentnie używać produktów zalecanych przez producenta
Należy wybrać jeden system suchej zabudowy i konsekwentnie używać produktów zalecanych przez producenta

Sucha zabudowa

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych montuje się po wykonaniu wszystkich robót mokrych w budynku, tj. gdy są zrobione tynki i wylewki. Następstwem błędów popełnionych na tym etapie są pęknięcia w miejscach łączenia płyt. Warto wiedzieć, jakie błędy popełniają inni, by móc ich uniknąć. Poniżej lista najczęstszych nieprawidłowości występujących podczas montażu ścian w systemie suchej zabudowy.

Stosowanie produktów pochodzących od różnych producentów – należy wybrać jeden system suchej zabudowy i konsekwentnie używać produktów zalecanych przez producenta.

Szpachlowanie w niewłaściwej temperaturze – nie należy wykonywać robót w temperaturze niższej niż zaleca producent masy szpachlowej. W większości przypadków jest to 10ºC, ale na rynku jest dostępnych coraz więcej mas, które można stosować w temperaturze 5ºC.

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych montuje się po wykonaniu wszystkich robót mokrych. Następstwem błędów popełnionych na tym etapie są pęknięcia w miejscach łączenia płyt.

Niestosowanie się do zaleceń producenta – dotyczy to przede wszystkim rozrabiania i nakładania mas szpachlowych.

Niewłaściwe przechowywanie płyt gipsowo-kartonowych – o tym, że ścian w systemie suchej zabudowy nie należy wykonywać przed ukończeniem mokrych robót w budynku pamięta prawie każdy, natomiast inwestorzy często zapominają o tym, żeby nie przechowywać płyt w zbyt wilgotnym środowisku (np. na zewnątrz budynku w okresie jesienno-zimowym).

Farby można rozcieńczać wodą jedynie wówczas, gdy producent dopuszcza taką możliwość
Farby można rozcieńczać wodą jedynie wówczas, gdy producent dopuszcza taką możliwość

Malowanie ścian

Malowanie ścian to roboty wykonywane niemal na samym końcu budowy. Każdy inwestor czeka na ten etap budowy z niecierpliwością, a wielu – z powodu braku środków finansowych – decyduje się samodzielnie wykonać te prace. Nie jest to zadanie trudne i można sobie z nim poradzić, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić. Jakie błędy zazwyczaj popełnia się podczas malowania?

Nieprzygotowanie podłożaprzed malowaniem koniecznie trzeba zagruntować ścianę. Świeży tynk nie nadaje się do tego, by od razu pokryć go farbą. Zagruntowane podłoże jest wzmocnione i chłonie mniej farby. Zamiast gruntu można zastosować farbę podkładową. Niektórzy producenci zalecają nałożenie zarówno gruntu jak i farby podkładowej.

Malowanie w nieodpowiednich warunkach – producenci farb podają, w jakiej temperaturze można stosować konkretny produkt. Zazwyczaj zalecają, by temperatura powietrza wynosiła od 10 do 30ºC.

Świeży tynk nie nadaje się do tego, by go pokryć farbą. Ścianę trzeba najpierw zagruntować.

Robienie zbyt długich przerw podczas malowania jednej ściany – należy stosować zasadę „mokre na mokre” i nie nakładać świeżej farby na już wyschniętą.

Rozcieńczanie farby – farby nie należy rozcieńczać wodą, nawet jeśli wydaje się bardzo gęsta, chyba że producent dopuszcza taką możliwość.

Używanie nieodpowiednich farb – w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności należy stosować farby przeznaczone do takich wymagających pomieszczeń, tj. odporne na wilgoć i grzyby. W pokojach dziecięcych warto używać produktów hypoalergicznych z atestem.

Przed położeniem płytek ściana musi zostać odpowiednio przygotowana; oczyszczona z brudu i zagruntowana
Przed położeniem płytek ściana musi zostać odpowiednio przygotowana; oczyszczona z brudu i zagruntowana

Układanie płytek

Choć układanie płytek jest dużo trudniejsze od malowania, wielu inwestorów decyduje się również i te prace wykonać samodzielnie. Jednak błędy popełniają także fachowcy. Jakie nieprawidłowości podczas układania płytek spotyka się najczęściej?

Niewłaściwe przygotowanie podłoża – ściana nie może być zabrudzona, zakurzona, a przed nałożeniem płytek powinna zostać zagruntowana.

Nieprawidłowe rozrobienie kleju – przygotowując klej, należy przestrzegać zaleceń producenta i dokładnie odmierzyć ilości składników, a następnie dokładnie go rozmieszać.

Nakładanie zbyt małej ilości kleju – klej należy nakładać zarówno na płytkę, jak i ścianę w takiej ilości, by po dociśnięciu płytki do ściany jego nadmiar wyszedł bokiem.

Zbyt wczesne fugowanie – fugę nakłada się, dopiero gdy klej wyschnie, w przeciwnym razie na fugach mogą pojawić się wykwity. Czas schnięcia zależy od rodzaju kleju, może to być kilka godzin lub nawet kilka dni.

Komentarze

  • Ewa 2021-10-28T09:10:07Z

    Zabrakło podstawowych informacji o gładziach (jakie są, do czego, które się nadają - chemia ma podstawowe znaczenie w efektach końcowych, tak jak w przypadku tynków - i o tym też nie wspomniano w artykule). Narzędzia do kładzenia tynku, czy gładzi i sposoby kontroli, żeby nie było kalafiorów - to jest baza i bez wiedzy, bez której nie ma się co zabierać za robienie wykończeniówki . Od tego, czy jest prawidłowo przygotowane podłoże wykonane z gładzi zależy, czy farba odkleja się od ściany przy zrywaniu taśmy malarskiej czy nie... no i same taśmy malarskie, jakie są i do czego. Temat malowania też jest tematem szerokim - połączenia kolorów, tak, żeby była linia styku idealna... no są na to sposoby. Jak ktoś nie wie, to może zepsuć robotę poprzedników (murarzy, tynkarzy).