Pęknięcia w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe są wykorzystywane przy wznoszeniu rozmaitych elementów budowlanych, takich jak ściany działowe lub sufity podwieszane. Służą do wykończenia poddaszy, umożliwiają ciekawe rozwiązania aranżacyjne – konstruowanie półek, oświetlonych wnęk, a także połączeń ścian z meblami.

Niepokój mieszkańców pomieszczeń, w których zastosowano płyty g-k, budzą pojawiające się pęknięcia w miejscach połączeń płyt, a także rozmaite rysy na ich powierzchni. Przyczyn uszkodzeń można dopatrywać się w naturalnym osadzaniu się gruntu pod budynkiem lub wadliwej konstrukcji fundamentów, jednak najczęstszą przyczyną uszkodzeń są błędy montażowe oraz niewłaściwie dobrany rodzaj płyt g-k.

Najczęstszymi przyczynami pęknięć płyt gipsowo-kartonowych są błędy popełnione podczas montażu oraz niewłaściwie dobrany rodzaj płyt.

Mikropęknięcia, które nie przekraczają kilku milimetrów i nie powiększają się, można pominąć, obserwując jedynie ich stan. Większe rysy mogą niepokoić. Powiększające się uszkodzenia wymagają zasięgnięcia porady specjalisty, który ustali sposób naprawy.

Jeden z częstych błędów polega na pominięciu zbrojenia w miejscach, które są szczególnie wrażliwe na pęknięcia
Jeden z częstych błędów polega na pominięciu zbrojenia w miejscach, które są szczególnie wrażliwe na pęknięcia

Najczęstsze błędy w montażu płyt g-k

  • Zamontowanie płyt g-k bez pozostawienia między nimi koniecznej szczeliny. Brak miejsca dla materiału wypełniającego to powód dużych naprężeń, których nie wyeliminuje zastosowanie taśm zbrojących. Spoinowanie należy przeprowadzić przy użyciu plastycznych i twardych materiałów. Tworzą one całość z odpowiednim zbrojeniem. Tak wykonany montaż zapobiega wystąpieniu pęknięć.
  • Pominięcie zbrojenia w miejscach, które są szczególnie wrażliwe na pęknięcia. W przypadku płyt g-k zbrojenie stanowi elastyczna taśma, wykonana z włókna szklanego.
    Prawidłowe połączenie płyt wymaga zastosowania masy szpachlowej lub gładzi. Na mokrą płytę nakleja się taśmę zbrojeniową tak, by środek przebiegał wzdłuż łączenia. Następnie należy wycisnąć resztki powietrza i pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym etapem jest zastosowanie gładzi szpachlowej wyrównującej całość. Zalecane jest nałożenie tylu warstw gładzi szpachlowej, aż zostanie zupełnie przykryta siateczka z włókna szklanego. Każda kolejna warstwa powinna być nakładana po wyschnięciu poprzedniej.
  • Niewłaściwe spoinowanie płyt przy użyciu taśmy papierowej lub flizeliny z włókna szklanego. Montowanie wymaga wprawy. Taśma powinna zostać odpowiednio nawilżona. Należy ją nakładać na masę szpachlową znajdującą się na połączeniu płyt. Zwrócenie uwagi na całość taśmy i umiejscowienie jej pomiędzy warstwami gładzi szpachlowej jest warunkiem poprawności montażowej.
  • Niewłaściwa temperatura w pomieszczeniu. Nie powinno się wykonywać szpachlowania połączeń płyt g-k w pomieszczeniu o temperaturze poniżej +10 stopni Celsjusza.
  • Niewłaściwa wilgotność otoczenia to jedna z najczęstszych przyczyn pęknięć. Po wykonaniu szpachlowania należy zadbać, by wysychająca masa nie była narażona na gwałtowne zmiany wilgotności powietrza. 
  • Nieumiejętne nałożenie masy szpachlowej wiąże się z dopuszczeniem powietrza pod warstwy gipsu. Dla uniknięcia błędów należy przestrzegać instrukcji umieszczonej na opakowaniu mas szpachlowych.
  • Pominięcie miejsc dylatacyjnych przenoszących obciążenia, a tym samym zapobiegających pękaniu płyt. Szczeliny powinny zostać umieszczone co 10 metrów. 
  • Szpachlowanie wilgotnych płyt g-k. Płyty powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach, w pozycji poziomej i odseparowane od podłoża przy pomocy palet lub drewnianych podkładów.

Sufit pdwieszany

Montaż sufitów podwieszanych wymaga szczególnej uwagi. Najczęstsze usterki montażowe dotyczą niewłaściwego rozwiązania konstrukcyjnego. Istotne jest wykorzystanie materiałów montażowych pochodzących od konkretnego producenta, co ułatwia pracę, a także zapobiega ewentualnym problemom reklamacyjnym. Błędy dotyczą niewłaściwych rusztów i zawiesin, które są ich uzupełnieniem.

Bezpieczeństwo użytkowników zależy od właściwego doboru elementów kotwiących całą

Płyty gipsowo-kartonowe służą m.in. do zabudowy poddaszy
Płyty gipsowo-kartonowe służą m.in. do zabudowy poddaszy
konstrukcję. Nieprawidłowo dobrane są przyczyną uszkodzenia płyt oraz mogą zagrozić życiu ludzi, jeśli zostaną wykorzystane kotwienia z tworzyw sztucznych lub w postaci kołków rozporowych. Jedynymi dopuszczalnymi są kotwy metalowe.

Zbytnie obciążenia sufitów również prowadzą do pęknięć płyt g-w. Żyrandole oraz inne dodatkowe elementy sufitowe należy zamontować na stropie, a nie do płyt, które mogą zostać uszkodzone pod wpływem nadmiernego obciążenia.

Jak naprawić pęknięcia płyt g-k?

Widoczne i szpecące pęknięcia na płytach g-k są możliwe do zamaskowania. Najprostszym sposobem jest usunięcie z połączenia płyt masy szpachlowej, po czym położenie jej na nowo.

Do przeprowadzenia prac naprawczych potrzebne są odpowiednie materiały i narzędzia. Należy zaopatrzyć się w dobry środek do gruntowania, masę szpachlową oraz w narzędzia – szpachlę do nakładania masy oraz papier ścierny.

Uszkodzone fragmenty płyty trzeba odkurzyć i zagruntować. Dzięki tym zabiegom masa szpachlowa lepiej przylgnie do podłoża. Jeśli pominiemy środek gruntujący, może nastąpić skurczenie szpachlówki wypełniającej uszkodzenie, co doprowadzi do ponownego pękania.

Pęknięcia można usunąć za pomocą beztaśmowego gipsu szpachlowego. W tym celu należy zgodnie z instrukcją przygotować masę, wypełnić nią cały obszar uszkodzenia, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Przygotowaną masę należy zużyć w ciągu jednej godziny.

Po wyschnięciu naprawionych pęknięć powierzchnię wyrównuje się przy pomocy papieru ściernego. Tę czynność można przeprowadzić również przy użyciu poliwęglanowej siatki o drobnych ziarnach. Na tak przygotowane podłoże można nałożyć preparat gruntujący oraz wykończyć ścianę według wcześniejszych ustaleń.

Komentarze

  • Weronika 2020-06-13T11:39:30Z

    U mnie niestety występują pęknięcia ale najbardziej widocznym nieestetycznym i denerwującym są wychodzące wkrety. W miejscu wkręcania odpada farba razem z gipsem dom ma 10 lat

    • Roman 2020-02-19T17:58:42Z

      A stary budynek nie pracuje? Każdy budynek pracuje, a dobrze zrobiona ścianka na pewno szybko nie pęknie.

      • Łukasz 2018-04-25T07:23:12Z

        Nie da się uniknąć pęknięć w nowych budynkach- dom osiada przez jakiś czas, pracuje...