Harmonogram prac wykończeniowych

Dom jest już przekryty dachem, ma zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. Czas więc rozpocząć prace wykończeniowe. Ich kolejność nie powinna być przypadkowa. Jeśli prace odpowiednio zaplanujemy, unikniemy przestojów i niepotrzebnych wydatków.

Warto więc z góry określić kolejność wykonywania prac, ustalić ich harmonogram. Dobry plan usprawni przebieg robót i pozwoli zachować lepszą kontrolę nad budżetem. Trzeba przy tym pamiętać, że wiele prac wymaga odpowiedniej temperatury, powyżej 5°C, a nawet powyżej 10°C.

Instalacje

Na pierwszy rzut powinny pójść instalacje: wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna, wentylacyjna i centralnego ogrzewania. Instalacje mają być niewidoczne, dlatego też od nich należy rozpocząć prace wewnątrz budynku. Na tym etapie powinny zostać wykonane także wszystkie dodatkowe instalacje – na przykład alarmowe.

Kolejność wykonywania prac wykończeniowych nie powinna być przypadkowa. Dobry plan usprawni przebieg robót i pozwoli zachować lepszą kontrolę nad budżetem.

Harmonogram prac wykończeniowych usprawni ich przebieg i pozwoli zachować lepszą kontrolę nad budżetem
Harmonogram prac wykończeniowych usprawni ich przebieg i pozwoli zachować lepszą kontrolę nad budżetem

Podłogi

Następnie należy zabrać się za podłogi. W pomieszczeniach, w których jest to zalecane, wykonuje się wylewki samopoziomujące. W łazienkach i innych wnętrzach, w których na podłodze ma znaleźć się glazura, nie stosuje się wylewek samopoziomujących. Następnie do domu wkracza ekipa tynkująca, zachowując przy tym odpowiednią kolejność: najpierw sufity, potem ściany. Jeśli do tej pory nie zostały zbudowane ściany działowe, to jest to odpowiedni moment na ich postawienie (i otynkowanie).

Lekka zabudowa

Nadchodzi czas na wykonanie lekkiej zabudowy - montaż sufitów podwieszanych, obecnie bardzo popularnych nie tylko ze względu na efekt wykończeniowy, ale także ze względu na oświetlenie, jakie można w nich zamontować. Sufity podwieszane posiadają również tę zaletę, że nie trzeba ich szpachlować. Wygładzone powinny natomiast zostać wszystkie ściany, które mają być później malowane (nie trzeba szpachlować powierzchni przeznaczonych pod tapety czy płytki ceramiczne).

Ściany

Na koniec pozostają do wykonania prace glazurnicze. I malowanie. Ściany należy odpowiednio przygotować, czyli zagruntować. Nie można też zapomnieć o parapetach, które trzeba osadzić przed rozpoczęciem malowania. Przygotowane do malowania ściany powinny być suche. Gdy zostanie już zamontowana instalacja sanitarna i wykonane prace glazurnicze, pozostają wszelkie zabiegi kosmetyczne – w tym m.in. montaż wyłączników. Na tym etapie montuje się także podłogi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.