Montaż odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej oraz sieci przewodów ukrytych w ścianach domu zakończonych gniazdami ssącymi. Aby sprawnie działał, niezbędne jest właściwe zaprojektowanie i wykonanie instalacji przez doświadczonych fachowców.

Zaprojektowanie i montaż instalacji odkurzacza centralnego powinniśmy powierzyć doświadczonej firmie, ponieważ jedynie odpowiednie rozplanowanie sieci rur i lokalizacji jednostki centralnej gwarantuje bezawaryjną pracę odkurzacza. Decyzję o montażu instalacji odkurzacza centralnego powinniśmy podjąć jeszcze przed wykańczaniem domu, by uniknąć rozkuwania ścian w celu umieszczenia w nich rur. Umiejętne rozplanowanie instalacji pozwoli

także zaoszczędzić pieniądze. Wprawdzie możliwy jest montaż odkurzacza centralnego w wykończonym domu, jednak jedynie w domu w stanie surowym można wybrać optymalny przebieg rur. W zamieszkanym domu instalację odkurzacza centralnego można umieścić w kanałach wentylacyjnych lub ukryć w przestrzeniach między ścianami i nad sufitami podwieszanymi, jednak to ostatnie rozwiązanie będzie się wiązało z rozkuwaniem ścian.

Budowa instalacji odkurzacza centralnego

Nieprawdą jest, że odkurzacz centralny jest drogi. Całą instalację można wykonać już za ok. 5 tys. zł. Istnieje także możliwość wykonania instalacji etapami, jeśli taki jednorazowy wydatek okaże się zbyt wysoki. Możemy najpierw rozprowadzić system rur i zamontować gniazda ssące, a dopiero później podłączyć jednostkę centralną. Należy pamiętać, że nie jest konieczne zamontowanie gniazda ssącego w każdym pokoju. W domu o zwartej bryle w zupełności wystarczy montaż jednego gniazda ssącego na każdej kondygnacji. Wąż o standardowej długości 9 m podłączony do właściwie rozmieszczonego gniazda ssącego umożliwi posprzątanie powierzchni wynoszącej ok. 100 m². I nie jest prawdą, że odkurzacz centralny ze względu na znacznie większą długość węża ssie słabiej od zwykłego odkurzacza. Jednostkę centralną dopasowuje się względem długości rurociągu i węży ssących. Warto przypomnieć, że odkurzacz centralny ma przede wszystkim być wygodny w użytkowaniu, a przełączanie węża do kolejnych rur nie byłoby funkcjonalne. Dlatego gniazda powinny być tak rozmieszczone, by możliwe było optymalne wykorzystanie długości węża. Nie należy zapominać jednak o takim rozmieszczeniu gniazd ssących, by wąż mógł dotrzeć także do pomieszczeń gospodarczych, łazienek, schowków oraz tarasu.

Jednostka centralna w pomieszczeniu gospodarczym

Niezwykle istotny jest wybór miejsca, w którym umieścimy jednostkę centralną. Powinno to być pomieszczenie zlokalizowane z dala od pomieszczeń mieszkalnych, by nie dochodziły do nich odgłosy pracy urządzenia. Głośność jednostki centralnej jest jednak podobna do odkurzacza tradycyjnego. Montuje się ją najczęściej w pomieszczeniu gospodarczym, w piwnicy czy garażu. W pomieszczeniach słychać jedynie świst zasysanego powietrza. Nie należy montować jednostki przed skończeniem prac budowlanych, by ekipa wykonawcza nie korzystała z odkurzacza centralnego do sprzątania śmieci po budowie, co mogłoby spowodować zapchanie, a nawet zniszczenie instalacji.

Prosty przebieg rur

Podczas montażu instalacji odkurzacza centralnego powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. System rur powinien być tak zamontowany, aby ich długość była możliwie jak najmniejsza, a zmiany kierunku bardzo rzadkie. Przy zmianie kierunku przebiegu rur montuje się łuki o kącie 90° czy też kształtki o łagodnych zagięciach. Niezwykle istotny jest jednak właściwy montaż trójników zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Poza tym powinniśmy tak wkleić płytkę montażową, by licowała z tynkiem. Za nią umieszcza się kolanko 90° podejściowe, które zabezpiecza instalację przed wciągnięciem większych elementów oraz przed zapchaniem.

Po zamontowaniu instalacji centralnego odkurzania wykonawca powinien sprawdzić jej szczelność. Aby móc szybko wykonać poprawki w razie stwierdzonych nieszczelności, sprawdzenie instalacji należy wykonać jeszcze przed wylaniem podłóg i otynkowaniem ścian.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.