Czy opłaca się montować odkurzacz centralny?

Wszyscy wiedzą, że odkurzanie jest hałaśliwym, ale niezbędnym elementem sprzątania. Korzystając z przenośnego odkurzacza trzeba wlec za sobą ciężki, nieprzyjemnie pachnący i nieporęczny sprzęt. Dywany i meble niszczą się przy tym ponad miarę. Lekarstwem na te wszystkie dolegliwości może być właśnie odkurzacz centralny.

Jak działa odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny jest instalowany poza przestrzenią mieszkalną, na przykład w piwnicy albo w garażu. Od jednostki centralnej prowadzi system rur do poszczególnych pomieszczeń. Tam znajdują się wbudowane gniazda ssące, do których podłącza się wąż ssący o długości 6 do 12 m. Na każdym piętrze potrzeba zwykle dwa - trzy gniazda. Kiedy wąż zostanie podłączony, odkurzacz centralny zaczyna pracować. Zassane powietrze kierowane jest do jednostki centralnej, gdzie wyłapywanych jest ponad 95% zanieczyszczeń. Cząsteczki zanieczyszczeń trafiają do zbiornika, a przefiltrowane powietrze – na zewnątrz budynku. Dzięki takiej technice odkurzania dom jest w pełni wolny od kurzu nawet najdrobniejszego.

Mechanizm działania odkurzacza centralnego nie jest skomplikowany
Mechanizm działania odkurzacza centralnego nie jest skomplikowany

Czy odkurzacz centralny jest dobrą inwestycją?

Oto kilka faktów na temat systemu centralnego odkurzania.

  • Odkurzanie centralne jest czyste i higieniczne – kurz, pyłki i drobinki zanieczyszczeń są usuwane z pomieszczenia.
  • Podczas konwencjonalnego odkurzania cząsteczki pyłu, mimo filtra, przedostają się do mieszkania. Odkurzacz centralny zapewnia zdrowsze i czystsze powietrze.
  • Duża moc ssania – wprawdzie zależy ona od modelu odkurzacza, ale jednostki centralne wyposażone są zazwyczaj w bardzo wydajne silniki, które na dodatek są bardzo trwałe.
  • Odkurzanie centralne jest wygodne, proste i szybkie. Nie ma potrzeby przenoszenia, przesuwania albo przeciągania ciężkiego sprzętu. Do odkurzania używa się jedynie lekkiego i poręcznego węża z końcówką. Bez problemu dostępne są różne zakamarki i schody.
  • Ważną zaletą jest też cicha praca odkurzacza. Jego silnik znajduje się z dala od odkurzanych pomieszczeń. Słyszalny lekki szum nie przeszkadza w słuchaniu muzyki albo rozmowie przez telefon.
  • Stosując odkurzanie centralne chronimy meble przed obijaniem, a także podłogę przed zarysowaniami.
  • Ta metoda jest idealna dla alergików: wszelkiego rodzaju pyłki, zarodniki grzybów i inne alergeny są skutecznie usuwane z pomieszczeń.
  • Odkurzacz centralny nie wymaga specjalnej obsługi: pojemnik z zanieczyszczeniami wystarczy opróżnić raz – dwa razy w roku.
  • Oszczędność czasu: odkurzacz centralny skraca czas sprzątania o połowę. Na dodatek, całkowicie bezpyłowe odkurzanie sprawia, że mamy o 70% mniej wycierania kurzu z mebli i możemy trzy razy rzadziej ścierać podłogę na mokro.

Zassane powietrze kierowane jest do jednostki centralnej, gdzie wyłapywanych jest ponad 95% zanieczyszczeń. Cząsteczki zanieczyszczeń trafiają do zbiornika, a przefiltrowane powietrze – na zewnątrz budynku.

Instalacja centralnego odkurzacza to oszczędność czasu i pieniędzy
Instalacja centralnego odkurzacza to oszczędność czasu i pieniędzy

Odkurzacz centralny – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Podczas projektowania domu, ewentualnie jego przebudowy, coraz częściej bierze się pod uwagę także instalację centralnego odkurzacza. Taka decyzja wiąże się z określonymi kosztami, dlatego dobrze jest zrobić zawczasu rozeznanie, co do potrzeb i możliwości.

1. Określenie potrzeb

Rodzaj i wielkość budynku ma decydujący wpływ na zapotrzebowanie na materiały i model odkurzacza. Jednostka centralna odkurzacza może znaleźć miejsce w garażu albo w piwnicy, a bywa, że i w spiżarni. System rur ogranicza się czasem do jednego poziomu, ale częściej rozbudowany jest do kilku kondygnacji. Z tego wynika potrzeba jednego albo kilku pionów rurociągu, do którego muszą być przewidziane odpowiednio usytuowane gniazda ssące. Liczba i rozmieszczenie gniazd zależy od zaplanowanej długości węża ssącego. Dodatkowo można zaplanować rozmieszczenie automatycznych szufelek, czyli okienek, do których podmiata się z podłogi piasek albo okruchy.

Podczas projektowania domu, ewentualnie jego przebudowy, coraz częściej bierze się pod uwagę także instalację centralnego odkurzacza.

2. Określenie kosztów

Koszty materiałowe instalacji centralnego odkurzania składają się zasadniczo z trzech grup. Są to: materiały instalacyjne, jak system rur, złączki i rozgałęzienia, gniazda ssące itp., centralny odkurzacz oraz akcesoria. Zapotrzebowanie na materiały oraz wielkość urządzenia wynika z wielkości powierzchni odkurzanej. W zależności od liczby zaplanowanych gniazd zmienia się wielkość rurociągu. Samą jednostkę centralnego odkurzania zakupimy już za około 2 tys. zł. Do tego musimy doliczyć koszt zakupu zestawu sprzątającego (około 500 zł) oraz filtrów (od 110 zł) i innych elementów, które już nie wymagają tak dużych nakładów pieniężnych. Dodatkowe środki, które musimy uwzględnić, pochłania natomiast montaż urządzenia.

Zgodnie z możliwościami finansowymi właściciela domu, można w pierwszej kolejności zaplanować instalację w stanie surowym. Zakup jednostki centralnej wraz z akcesoriami można przewidzieć w późniejszym terminie.

Odkurzacz centralny najlepiej zaplanować podczas projektowania domu
Odkurzacz centralny najlepiej zaplanować podczas projektowania domu

Czy warto instalować odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny jest mądrą inwestycją. Oszczędza czas i pieniądze. Jeszcze niedawno system centralnego odkurzania wiązał się z wysokimi kosztami, i był symbolem niedostępnego dla większości luksusu. Obecnie dostęp do tej nowoczesnej techniki znacznie się ułatwił. Patrząc na wciąż niemałe koszty trzeba zwrócić uwagę, że system odkurzania centralnego jest inwestycją w budynek, a nie zakupem sprzętu gospodarstwa domowego. Podnosi on nie tylko komfort mieszkania, ale i wartość nieruchomości.

Obecnie dostęp do tej nowoczesnej techniki znacznie się ułatwił. Patrząc na wciąż niemałe koszty trzeba zwrócić uwagę, że system odkurzania centralnego jest inwestycją w budynek, a nie zakupem sprzętu gospodarstwa domowego.

Odkurzacz centralny kupuje się na długie lata. Decydując się na jego zakup i instalację, warto zwrócić uwagę na kilka spraw:

  • Wybór producenta i modelu odkurzacza. Trzeba dokładnie przemyśleć, co się chce mieć i ile pieniędzy jest się w stanie wydać. Można poszukać porady u sprzedawcy odkurzaczy, albo jeszcze lepiej – u wyspecjalizowanej firmy, która jest autoryzowanym dystrybutorem i instalatorem takich systemów.
  • Realizując plan instalacji odkurzacza centralnego w dwóch etapach (najpierw rury, potem reszta) należy pamiętać, że producenci tych urządzeń nie stosują uniwersalnego systemu rur. Układając rury trzeba dokładnie wiedzieć, do jakiego odkurzacza będą pasować, dlatego najlepiej zlecić montaż instalacji fachowcom.
  • Jednostka centralna odkurzacza nie może być ani z nadmiarem mocy, ani zbyt słaba. Dobór mocy zależy między innymi od liczby gniazd, długości węża ssącego oraz budowy systemu rur.
  • Lokalizacja jednostki centralnej nie powinna być zbyt daleko od pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli nie ma piwnicy, najlepszym miejscem będzie garaż. Urządzenie nie zajmuje miejsca w mieszkaniu, a jednocześnie umożliwia wygodne odprowadzanie zasysanego powietrza na zewnątrz.
  • Wąż ssący długi, czy raczej krótki? Długi wąż pozwala zredukować liczbę gniazd, ale jednocześnie powoduje stratę mocy. Opór przepływu powietrza przez prostą rurę jest znacznie mniejszy, niż przez długi, pozginany wąż.
  • Automatyczna szufelka ułatwia zamiatanie podłogi w kuchni – okruchy znikają podmiecione do dyszy. Tego rodzaju instalacja umieszczona w pokoju z kominkiem grozi przedostaniem się do systemu kawałków drewna i zatorem rurociągu.

Komentarze