Jak ukryć rury w mieszkaniu i domu?

Odsłonięte rury poprowadzone po ścianach mieszkania nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też gromadzą kurz i na dodatek powodują straty energii cieplnej. Istnieje kilka sposobów, aby ten problem skutecznie rozwiązać.

Dobrym sposobem na zamaskowanie rur w mieszkaniu jest pomalowanie ich na odpowiedni kolor
The PennyWiseMama
Dobrym sposobem na zamaskowanie rur w mieszkaniu jest pomalowanie ich na odpowiedni kolor

Zamaskowanie rur w mieszkaniu i domu

Harmonia barw i form jest podstawą udanej aranżacji wnętrza. Rury centralnego ogrzewania, które leżą na tynku, zdecydowanie psują ten pozytywny obraz. Na szczęście są proste możliwości, aby rury optycznie usunąć z pola widzenia i osiągnąć duży wizerunkowy efekt. Przed kolorowym tłem ściany białe rury grzewcze szczególnie rzucają się w oczy. Pomoże tutaj prosty środek. Wystarczy wziąć odporny na wysokie temperatury lakier do grzejników w odpowiednim odcieniu i po prostu pomalować metalowe rury. Kontrastowe elementy zleją się wizualnie ze ścianą i nie będą już tak razić oczu.

Obudowa rur w mieszkaniu i domu

Pomalowane na kolor ścian rury pozostaną mimo wszystko widoczne. Poza tym bywają rury osłonięte warstwą izolacyjną, których w ogóle nie da się pomalować. Kucie kanałów i ukrywanie rur w ścianach nie wchodzi w rachubę nie tylko ze względu na ogrom prac i zanieczyszczenie mieszkania. Często ściany mogą być zbyt cienkie, aby naruszać ich konstrukcję, ukrywając rury. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem jest obudowa tych koniecznych, ale mało dekoracyjnych z natury elementów. Zalety zabudowy rur są niepodważalne:

 • Nie potrzebne są żadne brudne i hałaśliwe prace związane z kuciem ścian.
 • Obudowa jest stosunkowo tania.
 • Może być wykonana szybko i prosto nawet przez majsterkowicza-amatora.
 • Istnieje wiele materiałów, kolorów i form do wyboru.
 • Możliwe jest zabudowanie zarówno pojedynczej rury, jak i kilku biegnących obok siebie.
 • Ozdobny wygląd, który nikomu nie skojarzy się z rurami.
 • Tę metodę można zastosować również do ukrycia przewodów elektrycznych.

Do zabudowy rur zamocowanych na ścianach można użyć płyt kartonowo-gipsowych lub drewnopochodnych. W starych domach rury grzewcze biegną często tuż nad podłogą. Te też dadzą się ładnie zasłonić listwami drewnianymi, które można samemu zamontować.

 • Zabudowa rur nie jest specjalnie trudna. Potrzebne są jedynie odpowiedniej wielkości płyty albo listwy, które zamontowane zasłonią rury.
 • Zabudowę można dowolnie, według gustu i uznania, ozdobić. Jedną z możliwości jest polakierowanie drewna.
 • Równie dobrze nada się do tego celu tapeta, którą można obudowę okleić.
 • Jeśli podłoga w mieszkaniu jest na przykład z laminatu, warto tym samym laminatem okleić zabudowę. Całość będzie mieć wygląd nie zwracający specjalnie uwagi.
 • Szczególny efekt można uzyskać tnąc z płyty małe szczebelki, które po polakierowaniu naklei się na obudowę. Ułożone w równych odstępach ozdobią płyty obudowy.

Rury mogą być również industrialną ozdobą wnętrza
Rury mogą być również industrialną ozdobą wnętrza

Akceptacja rur w mieszkaniu – ozdoba wnętrza

Projektanci wnętrz otrzymują coraz częściej zadanie ukrycia rur i innych elementów instalacyjnych, stosując odpowiednie pomysły urządzenia mieszkania. Jednak w ostatnim czasie daje się zauważyć całkiem odmienna tendencja. Zamiast chowania i maskowania, rury, przewody i inne urządzenia przemysłowe zostają wkomponowane w ogólny wystrój wnętrza. Otrzymują one specjalne zadania poprzez odpowiednie dekoracje albo kombinacje z akcesoriami.

Można bez przesady powiedzieć, że dowolny element wnętrza może stać się ozdobą przestrzeni. Na przykład chromowana powierzchnia wentylatora da się doskonale skomponować ze srebrną lodówką. Albo miedziane rury instalacyjne z mosiężnymi elementami wyposażenia.

W zasadzie tego rodzaju industrialne aranżacje pasują do większych pomieszczeń. Małe pokoje wyglądałyby przez to na jeszcze mniejsze. Natomiast eksponowanie rur w pomieszczeniu na poddaszu daje już zupełnie inny efekt.

 • Zamiast chować rury, można postarać się, aby ich prezencję jeszcze bardziej podkreślić. Należy nadać im estetyczną funkcję.
 • Rury i inne industrialne urządzenia mogą na przykład wnieść wkład w lepszy podział pomieszczenia na strefy.
 • Można wykorzystać wolno leżące rury do powieszenia na nich oświetlenia. Lampy mogą być w stylu industrialnym albo dowolnie innym. Szczególnie odpowiednie wydają się łańcuchy ze zwisającymi żarówkami.
 • Widoczne rury mogą stać się barwnym akcentem w pomieszczeniu.
 • Niektóre rury mogą służyć jako oryginalne półki na książki. Skomponowane z innymi regałami dają bardzo efektowny wygląd.