Ochrona domu przed owadami

Wysokie temperatury i słoneczna pogoda latem zachęcają do otwierania okien. Największym utrapieniem dającym się we znaki szczególnie osobom mieszkającym w pobliżu terenów leśnych są wlatujące przez okno owady. Co zrobić, by skutecznie ochronić dom przed komarami, muchami czy pszczołami, gdy zapachowe świece, kremy oraz lampy odstraszające owady są niewystarczające?

Prostym i najskuteczniejszym rozwiązaniem, które pozwoli ochronić dom przed wlatywaniem owadów do środka, są moskitiery okienne i drzwiowe. Współcześnie produkowane moskitiery można dopasować do każdego okna. Ich montaż nie wymaga ingerencji w ramę okienną, dlatego nie musimy się obawiać o uszkodzenie nowego okna.

Siatka z drobnymi oczkami

Najprostszym rodzajem moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego polichlorkiem winylu. Zawiera drobne oczka, przez co będzie stanowiła skuteczną barierę przed owadami, a poza tym nie zasłoni widoku za oknem. Delikatna siatka jest z daleka prawie zupełnie niewidoczna, zaś z bliska wygląda niezwykle estetycznie. Na jej korzyść przemawia przede wszystkim szybki i łatwy montaż oraz niska cena. Przykleja się ją do ościeżnicy okna za pomocą rzepu samoprzylepnego. Aby dopasować siatkę do wymiarów okna, można ją przycinać. Minusem jest jej mała trwałość. Taśmy dwustronne mogą się odklejać – zwłaszcza po deszczu, który mocząc siatkę, znacznie ją obciąża. Aby taśmy dobrze trzymały się ramy okiennej, należy przed ich przyklejeniem dokładnie wyczyścić okno.

Latem przyjemnie jest szeroko otworzyć okna, ale utrapieniem stają się wówczas wlatujące do środka owady
Latem przyjemnie jest szeroko otworzyć okna, ale utrapieniem stają się wówczas wlatujące do środka owady

Moskitiery ramkowe

Bardziej trwałe są moskitiery ramkowe okienne. Składają się z ramki z profili aluminiowych lub PVC, na którą naciągnięta została siatka. Moskitiery ramkowe z profili z kołnierzem wykonuje się na wymiar, dopasowując do konkretnego okna. Zaczepiane są na ościeżnicy okna dzięki sprężystym uchwytom obrotowym. Zaletą jest łatwy montaż bez konieczności wiercenia dziur w ramie okiennej. Poza tym można je samodzielnie demontować na zimę, by się nie zniszczyły. Dostępne są także moskitiery z profilem bez kołnierza, które instalowane są na oknie za pomocą magnesów czy też przykręcane na stałe.

Nowoczesne moskitiery można dopasować do każdego okna. Ich montaż nie wymaga ingerencji w ramę okienną, dlatego nie musimy obawiać się o uszkodzenie nowego okna.

Siatka drzwiowa w ramie aluminiowej

Dobrym pomysłem jest zamontowanie stałej siatki drzwiowej składającej się z ramki aluminiowej. Można wybrać zarówno moskitierę z zawiasami samodomykającymi się, która uchyli się po lekkim popchnięciu i samoczynnie zamknie, jak i profil z zawiasami stałymi przytrzymywany magnesami. Występują także w wersji z drzwiami przesuwnymi rozsuwanymi na boki. Są jednak rzadziej stosowane, ponieważ wymagają wolnego miejsca przy drzwiach tarasowych. Dzięki moskitierom montowanym w drzwiach balkonowych czy tarasowych możemy zostawić otwarte drzwi nawet wieczorem, nie musząc się obawiać, że światło przyciągnie do domu owady. Moskitiera umożliwi swobodną cyrkulację świeżego powietrza przez cały dzień i przez noc, chroniąc jednocześnie przed komarami.

Najprostszym sposobem na ochronę domu przed owadami są moskitiery okienne i drzwiowe
Najprostszym sposobem na ochronę domu przed owadami są moskitiery okienne i drzwiowe

Moskitiery rolowane

Droższym, ale bardzo wygodnym rozwiązaniem są moskitiery okienne rolowane. Przypominają one rolety z kasetą, jednak zamiast tkaniny na belce znajduje się siatka chroniąca przed owadami. Zwija się do kasety instalowanej nad wnęką okienną dzięki mechanizmowi sprężynowemu. Porusza się po prowadnicach bocznych, w których znajdują się szczotki zapewniające jej szczelność. Zarówno kaseta, jak i prowadnice są wykonane z aluminium. Rolowane moskitiery montowane są na zewnątrz do wnęki okna lub na ościeżnicy okiennej. Można także zainstalować je na oknach dachowych – w tym przypadku montowane są do wnęki okiennej od wewnątrz. Dostępne są także moskitiery do montażu na drzwiach balkonowych. Kaseta o długości równej wysokości drzwi mocowana jest pionowo obok zawiasów drzwiowych. Prowadnice umieszczone są powyżej i poniżej drzwi. Skrzydło moskitiery wysuwa się z kasety i porusza się poziomo. Po jej rozwinięciu blokowana jest dzięki listwie magnetycznej. Montaż moskitiery rolowanej wymaga użycia odpowiednich narzędzi, dlatego należy go zlecić fachowcom z firmy, gdzie została zakupiona.

Najwygodniejsze są moskitiery rolowane, które przed zabrudzeniem i warunkami atmosferycznymi chroni kaseta.

Zarówno moskitiery przyczepiane na rzepy, jak i moskitiery ramkowe montowane są na zewnątrz, dlatego ulegają zabrudzeniu. Aby umyć siatkę, należy zdjąć moskitierę i przemyć wodą z mydłem, a następnie dokładnie opłukać. Żeby dłużej zachowały trwałość, warto zdejmować je na zimę. Wygodniejsze są moskitiery rolowane, które przed zabrudzeniem i warunkami atmosferycznymi chroni kaseta, do której są zwijane.

Komentarze

  • Ina 2015-05-13T11:16:38Z

    Wczoraj zalozylam moskitiery a dzis wszystkie poodpadaly, chociaz bardzo dokladnie umylam ramy. Robia do kitu i juz.