Dlaczego warto wybrać okna plastikowe

Okna plastikowe dominują na polskim rynku stolarki otworowej. Za ich wyborem przemawia nie tylko dogodna cena, ale też możliwość szybkiego i łatwego czyszczenia bez konieczności konserwacji. Ponadto estetyką nie odbiegają od okien drewnianych, dlatego mogą być stosowane zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i domach zabytkowych.

Okna plastikowe ze względu na wygodę użytkowania oraz przystępną cenę są obecnie bardziej popularne od okien drewnianych, które cały czas kojarzone są przez inwestorów wyłącznie ze starymi oknami sprzed kilkudziesięciu lat, z których łuszczyła się farba. I choć technologia poszła do przodu, inwestorzy częściej stawiają na komfort, czyli plastikowe profile, które nie wymagają konserwacji. Trudno ocenić, które z nich są lepsze, gdyż okna plastikowe oraz drewniane wyposażone w te same szyby i okucia będą miały zbliżone parametry akustyczne i szczelne. Wybór więc jest indywidualną sprawą zależną od gustu inwestora.

Budowa okien plastikowych

Okna plastikowe wykonywane są z polichlorku winylu, który jest odporny na działanie wilgoci oraz różnice temperatur. Dobrze uszczelnione i właściwie zamontowane okna gwarantują nie tylko izolację termiczną, ale także akustyczną. Okna plastikowe mają budowę komorową, co znaczy, że ramy okien oraz ościeżnice składają się z komór o ilości zależnej od

rodzaju okna. Komory mogą się różnić wymiarami, kształtem oraz grubością ścianek. Im więcej komór, tym lepsza izolacja cieplna i akustyczna. Ważna jest także powierzchnia szyby – większą ochronę przed hałasem i mniejsze straty ciepła zapewnią okna z mniejszą powierzchnią szyby. Profile okienne o większej ilości komór będą także sztywniejsze i bardziej wytrzymałe. Oczywiście wraz z ilością komór rośnie cena okna. Obecnie najbardziej popularne są okna pięcio- oraz sześciokomorowe. Dzięki komorowej budowie okna plastikowe są lżejsze od drewnianych. Na wytrzymałość okna wpływają także montowane w komorach kształtowniki z ocynkowanej blachy stalowej. Zastosowanie w głównych komorach profili takich usztywnień sprawia, że okna nie paczą się pod wpływem temperatury. Ocynkowane elementy powinny mieć grubość 1,5 mm, aby właściwie wzmacniały konstrukcję okna. Ze względu na stalowy element wzmacniający okna plastikowe są nieco zimniejsze od drewnianych. Warto pamiętać także, że izolacyjność cieplna szyby to nie to samo co izolacyjność okna, gdyż ramy okienne są zimniejsze od szyb. Zatem im mniejsze wymiary okna, tym bardziej zbliżone są te dwie wartości.

Rodzaje okien plastikowych

Najbardziej popularne są białe okna plastikowe, jednak dostępna jest na rynku cała paleta barw. Można wybrać zarówno profile barwione w masie, lakierowane fabrycznie, jak i pokryte okleiną kolorową lub drewnopodobną. Należy pamiętać, że ciemne okna bardziej się nagrzewają, co może wpłynąć na ich odkształcanie. Podczas montażu trzeba zatem pozostawić większą szczelinę między oknem a ścianą, by ramy nie zniekształciły się w przypadku rozszerzania się materiału. Przeciwnicy okien plastikowych twierdzą często, że białe ramy żółkną. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to możliwe, ponieważ materiał profili okiennych jest barwiony w masie, do której dodawane są stabilizatory, które zapewniają niezmienność barw. Żółknięcie jest efektem nieprawidłowości w procesach technologicznych, dlatego powinniśmy wybierać okna renomowanych firm. Nie jest także prawdą opinia, że okna plastikowe są wytworzone z toksycznego tworzywa. Wszystkie rodzaje okien posiadają atest PZH, który potwierdza, że materiał, z jakiego zostały wykonane, nie jest szkodliwy dla zdrowia. Nie ma także dowodów na to, że z okien plastikowych wydzielają się toksyczne substancje. Wyroby z PVC podczas pożaru mogą okazać się niebezpieczne, jednak należy podkreślić, że jest to materiał, który trudno się zapala, z tego względu ryzyko jest więc niewielkie.

Łatwe czyszczenie

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest łatwość czyszczenia. Są odporne na wodę i substancje chemiczne, dlatego do ich pielęgnacji możemy używać dowolnych środków czyszczących. Ponadto w przeciwieństwie do okien drewnianych nie wymagają renowacji, więc dbanie o nie ogranicza się jedynie do ich mycia. Można to jednak postrzegać jako wadę, gdyż podczas konserwacji okien drewnianych usuniemy z ram drobne rysy, czego nie wykonamy w przypadku okien plastikowych.

Termoizolacyjność okien

Termoizolacyjność w głównej mierze zależy od jakości szyby, ponieważ to ona zajmuje największą powierzchnię otworu okiennego. W oknach standardowo wstawiane są zespolone ze sobą szyby podwójne oddzielone ramką dysonansową. Między uszczelnionymi szybami powstaje hermetycznie zamknięta komora wypełniona powietrzem. Lepszą izolację termiczną i akustyczną zapewnią okna wypełnione cięższymi gazami szlachetnymi, które słabiej przewodzą ciepło. Często ramka wypełniona jest specjalnym granulatem, który pochłania wilgoć, zabezpieczając szyby przed parowaniem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.