Pożyteczne owady w ogrodzie

W ogrodzie żyje mnóstwo zwierząt, których nawet nie zauważamy. Jest wiele owadów, które zapylają rośliny, zjadają mszyce, przędziorki czy też ślimaki oraz komary. Są zatem pożyteczne i gwarantują lepszy rozwój roślin w naszym ogrodzie.

Wśród owadów żyjących w naszym ogrodzie wiele gatunków jest bardzo pożytecznych dla dobrego rozwoju roślin. Jedne z nich to owady latające, które zapylają rośliny. Dzięki nim rośliny dają piękne owoce. Drugą grupę stanowią owady będące drapieżnikami, żywiące się innymi owadami i larwami. Zapewniają zatem naturalną ochronę przed szkodnikami.

Motyle należą do owadów zapylających kwiaty
Motyle należą do owadów zapylających kwiaty

Owady zapylające rośliny

Najważniejszą grupę tworzą owady zapylające. Bez nich nie istniałoby wiele gatunków roślin ogrodowych. Warto wiedzieć, że około 80–90% roślin w naszej strefie klimatycznej to gatunki owadopylne. To one przyciągają owady dzięki swoim kolorowym kwiatom, kuszącym zapachom i słodkim nektarom. Najpopularniejsza wśród owadów zapylających jest pszczoła miodna. Jest obecna w na terenach znajdujących się w odległości do 13 km od pasieki, bowiem tyle pszczoła robotnica potrafi przelecieć w poszukiwaniu nektaru.

Niektórych owadów nie można jednoznacznie zaliczyć do grupy pożytecznych czy szkodliwych. Motyle zapylają kwiaty, jednak ich larwy podgryzają rośliny. W ogrodzie powinna panować równowaga, dlatego warto przymknąć oko na podziurawione liście i cieszyć się pięknem kolorowych owadów.

Gdy w ogrodzie nie ma pszczół miodnych, zastępują je dzikie pszczołowate, np. murarka ogrodowa, które – co prawda – nie dają miodu, ale także zapylają rośliny. Często siadają także na tych kwiatach, które są pomijane przez pszczoły. Także trzmiele docierają tam, gdzie pszczoły nie mają szans. Dzięki swojemu wyglądowi mogą zapylić także kwiaty o głębokich i wąskich kielichach. Pożytecznymi zapylaczami są też niektóre odmiany chrząszczy, które na noc chowają się w kwiatach magnolii. Oprócz nich w ogrodach pojawiają się także inne owady zapylające, a więc błonkówki, motyle oraz muchówki. Niektórych owadów nie można jednoznacznie zaliczyć do grupy pożytecznych czy szkodliwych. Motyle zapylają kwiaty i są ozdobą ogrodu, jednak ich larwy podgryzają rośliny. W ogrodzie powinna panować równowaga, dlatego warto przymknąć oko na podziurawione liście i cieszyć się pięknym wyglądem kolorowych owadów.

Biedronka pożera mszyce, tarczniki i czerwce wełniste
Biedronka pożera mszyce, tarczniki i czerwce wełniste

Pożyteczne drapieżniki

W ogrodzie żyje wiele owadów drapieżnych, które są pożyteczne, ponieważ żywią się szkodnikami. Głównym przedstawicielem tej grupy jest biedronka, która pożera mszyce. Oprócz tego żywi się także tarcznikami i czerwcami wełnistymi, a więc szkodnikami storczyków, kaktusów oraz cytrusów. Mszyce i czerwce oraz przędziorki, miodówki i larwy zwójek są także zjadane przez larwy złotooka, rozmaite chrząszcze, drapieżne pluskwiaki oraz larwy bzygowatych. Sprzymierzeńcami ogrodników są także te owady, których larwy pasożytują we wnętrzu gospodarzy, doprowadzając ich do śmierci. Można tu wymienić na przykład niektóre muchówki oraz wiele błonkówek, np. baryłkarz bieliniak – wróg bielinka kapustnika.

Najważniejszą grupą są owady zapylające. Bez nich nie istniałoby wiele gatunków roślin. Najpopularniejsza jest pszczoła miodna - obecna na terenach znajdujących się w odległości do 13 km od pasieki, bowiem tyle pszczoła może przelecieć w poszukiwaniu nektaru.

Pogromcy komarów

Najbardziej dokuczliwymi owadami w ogrodzie są komary. Aby oczko wodne nie zamieniło się w wylęgarnię komarów, powinny się w nim rozwijać larwy ważek lub wodnych chrząszczy. Bardzo pożyteczne są też pająki, które tkają pajęczyny będące pułapką dla wieku uciążliwych owadów.

Dobrym sposobem na przyciągnięcie pożytecznych owadów jest założenie niewielkiej łąki
Dobrym sposobem na przyciągnięcie pożytecznych owadów jest założenie niewielkiej łąki

Jak stworzyć ogród przyjazny dla owadów?

Aby przyciągnąć do ogrodu pożyteczne owady, warto posadzić rośliny nektarodajne, do których przylecą nie tylko owady zapylające, ale także złotooki oraz bzygi, których larwy są drapieżne dla wielu szkodników. Dobrym sposobem będzie założenie niewielkiej łąki lub trawnika, który będzie porastać wiele rozmaitych roślin. Chrząszcz i krocionogi, które usuwają szkodniki z gleby, zwabi ściółkowanie ziemi liśćmi lub nawozem zielonym.

Ogród powinien zapewniać zwierzętom także schronienie. Doskonale sprawdzą się tu materiały naturalne takie jak słoma, drewno, trzcina, a także cegły i pustaki. Warto z tych materiałów samemu zbudować niewielkie konstrukcje, które będą służyły owadom jako schronienia. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.