Dobre sposoby na zaparowane okna

Parowanie szyb w domu to zjawisko występujące najczęściej w okresie od jesieni do wiosny. Związane jest głównie z wyższą wilgotnością powietrza oraz znacznymi różnicami temperatur, które panują wewnątrz i na zewnątrz budynku. Co więcej, zwykle parowanie okien nie świadczy o ich wadzie. Co powoduje parowanie szyb i jak temu zapobiegać?

Co powoduje parowanie szyb?

Skraplanie się pary wodnej po zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej, zwykle spowodowane jest bardzo dobrą izolacyjnością termiczną szyby. Najczęściej problem występuje w przypadku szyb, których współczynnik przenikania ciepła Ug jest bardzo niski. Skutkiem tak dobrej izolacji okna, jest powstawanie dużej różnicy temperatur między szybami, gdzie zewnętrzna pozostaje nadal zimna (ok. 9-10ºC). Właśnie na tej szybie wilgoć zaczyna się skraplać, przyjmując postać pary wodnej.

Skraplanie się pary wodnej po zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej, zwykle spowodowane jest bardzo dobrą izolacyjnością termiczną szyby. Najczęściej problem występuje w przypadku szyb, których współczynnik przenikania ciepła Ug jest bardzo niski.

Parowanie szyby natomiast po wewnętrznej stronie zwykle występuje w łazience lub kuchni, gdzie wilgotność powietrza jest wyższa. Zjawisko to może wystąpić również wtedy, gdy w pomieszczeniu zostanie wywieszone mokre pranie. Zarówno parowanie szyb po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, jest naturalne. Jednak nie nalezy lekceważyć tego problemu, ponieważ zbyt długo utrzymujący się nadmiar wilgoci może prowadzić do dużych strat w całym budynku. Poważnie zaniepokoić powinno nas jednak parowanie okien pomiędzy szybami – o czym przeczytacie poniżej. 

Za pojawienie się pary na szybach należy winić brak odpowiedniej wentylacji
Za pojawienie się pary na szybach należy winić brak odpowiedniej wentylacji

Parowanie pomiędzy szybami okna – powód do niepokoju?

Osiadanie pary wodnej na oknach powinno zacząć nas niepokoić dopiero wtedy, gdy występuje ono między szybami wewnętrzną i zewnętrzną. Dlaczego? Takie zjawisko świadczy najczęściej o rozszczelnieniu pakietu. To natomiast jest prawdopodobnie efektem utraty właściwości termoizolacyjnych okien lub błędów montażowych podczas wstawiania okna. Niestety zwykle w takim przypadku konieczna jest wymiana całych okien. Problemu nie pomogą zwalczyć bowiem żadne środki chemiczne czy mechaniczne sposoby.

Jak pozbyć się parowania szyb?

Poza regularnym wietrzeniem pomieszczeń, możemy zapobiec powstaniu pary wodnej na szybach dzięki kilku sposobom. Po pierwsze, warto pomyśleć o klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej pomieszczeń, w których wilgotność jest podwyższona.

Zarówno parowanie szyb po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, jest naturalne. Zaniepokoić powinno nas dopiero parowanie okien pomiędzy szybami

Kupując natomiast nowe okna, dobrym wyborem będą te, które posiadają nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe lub sterowane ręcznie. Istnieją również inne – o wiele prostsze sposoby, które pomogą zwalczyć parę występującą głównie po wewnętrznej stronie okien.

Zaparowane okna - sposoby
Zaparowane okna - sposoby

Sposób 1: Okna z nawiewnikami

Nawiewniki montuje się w oknach lub ścianach. Umożliwiają one przepływ powietrza nawet wtedy, gdy okna są szczelnie zamknięte. W nowoczesnych oknach stosuje się 3 rodzaje nawiewników okiennych, o których piszemy a osobnym artykule:

 

  • higrosterowane, które działają automatycznie. Czujnikiem jest taśma poliamidowa, reagująca na zmiany w poziomie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Na tej podstawie zmienia pozycję otwarcia nawiewnika. Ten rodzaj nawiewników jest niemal bezobsługowy, jednak ma swoją wadę – nie mamy możliwości ręcznego ustawienia blokady regulującej minimalny przepływ;
  • ciśnieniowe, zwane też samoregulującymi, reagują na różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Im wyższa jest owa różnica, tym większy będzie napływ powietrza;
  • sterowane ręcznie – jak sama nazwa wskazuje, użytkownik samodzielnie reguluje poziom otwarcia nawiewnika. Ten rodzaj nawiewników nie chroni jednak przed zbyt dużym napływem powietrza oraz nie bierze pod uwagę właściwości powietrza wewnętrznego, dlatego jest najmniej efektywny.

Nawiewniki okienne
Brevis
Nawiewniki okienne

Sposób 2: Okna drewniane zamiast plastikowych

Do końca lat 80’ ubiegłego wieku w większości domach montowano okna, które były nie do końca szczelne. Miało to jednak swoje plusy – powietrze mogło swobodnie przepływać, przez co nadmiar wilgoci nie kumulował się w pomieszczeniu a odpowiedni mikroklimat był w domu zachowany. Przez ostatnie 20-30 lat natomiast, rozwinęła się produkcja okien coraz to bardziej szczelnych. W konsekwencji, w wielu domach pojawił się problem z naturalną wentylacją grawitacyjną, co prowadzi do powstania wilgoci i również parowania okien.

Do końca lat 80’ ubiegłego wieku w większości domach montowano okna, które były nie do końca szczelne. Miało to jednak swoje plusy – powietrze mogło swobodnie przepływać, przez co nadmiar wilgoci nie kumulował się w pomieszczeniu.

Jak sobie z tym poradzić? Dobrym sposobem jest zakup okien drewnianych, które obecnie są bardzo szczelne, ale dzięki naturalnemu materiałowi, jakim jest drewno, pozwalają na przepływ powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci.

Sposób 3: Rolety zewnętrzne i żaluzje

W zapobieganiu parowaniu okien pomocne mogą okazać się żaluzje i rolety montowane na zewnątrz. Ograniczają one bowiem powstawanie kondensatu pary wodne na zewnętrznej stronie szyby, dzięki właściwościom izolacyjnym. O montażu i wyborze rolet zewnętrznych piszemy w osobnym artykule.

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne

Sposób 4: Grzejniki pod oknami

Nie bez powodu najczęściej grzejniki montuje się pod oknami. Dostarczają one bowiem na tyle ciepła, aby skutecznie osuszyć i nagrzać szyby. Niekiedy nawet całkowicie eliminują zjawisko kondensacji. Ważne jest jednak to, aby nie wieszać na grzejnikach mokrych rzeczy – wtedy bowiem efekt będzie odwrotny.

W zapobieganiu parowaniu okien pomocne mogą okazać się żaluzje i rolety montowane na zewnątrz.

W przypadku okien dachowych jest to szczególnie skuteczny sposób, ponieważ ciepło będzie skierowane właśnie na szyby. Zwróćmy uwagę również na prawidłowy montaż maskownicy (w przypadku okien połaciowych). Ważne, aby górna zabudowa wnęki okiennej umieszczona była pozioma, a zabudowa dolna – pionowo.

Sposób 5: Okna z powłoką antyroszeniową

Podczas wyboru nowych okien, warto zainwestować w takie, które posiadają powłokę antyroszeniową. Takie szyby są w stanie utrzymać odpowiednią temperaturą szyby zewnętrznej, dzięki czemu znacznie redukują występowanie pary wodnej. Dodatkowym atutem takich szyb jest doskonała przejrzystość, jednocześnie bez utraty parametrów termoizolacyjnych.

Konstrukcja okien
Konstrukcja okien

Sposób 6: Okna samoczyszczące

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się także okna z technologią samoczyszczenia. Proces polega na współpracy dwóch elementów naturalnych. Jednym z nich jest światło słoneczne, rozkładające brud, który przylega do okna. Następnie uaktywniane zostają właściwości hydrofilne.

Podczas wyboru nowych okien, warto zainwestować w takie, które posiadają powłokę antyroszeniową. Takie szyby są w stanie utrzymać odpowiednią temperaturą szyby zewnętrznej, dzięki czemu znacznie redukują występowanie pary wodnej.

Drugi z elementów to deszcz, który spłukuje resztki brudu, który został rozłożony dzięki działaniu promieni ultrafioletowych. W efekcie okna stale czyszczą się same, przez co woda może spływać z szyb o wiele łatwiej.

Sposób 7: Regulacja wilgotności w mieszkaniu

Optymalna wilgotność, która powinna występować w mieszkaniu, to ok. 40-50 proc. Gdy ten poziom zostanie przekroczony, należy usunąć nadmiar wilgoci na zewnątrz. W kontroli odpowiedniego poziomu mogą pomóc nam specjalne urządzenia wyposażone w czujniki, które będą sygnalizować zbyt wysoką ilość wilgoci w pomieszczeniu.

Jak natomiast usuwać nadmiar wilgoci? Możemy to zrobić za pomocą wietrzenia lub zastosować osuszacze powietrza.

Osuszacz powietrza w mieszkaniu
Osuszacz powietrza w mieszkaniu

Sposób 8: Stała temperatura w pomieszczeniu

Bardzo skutecznym i prostym sposobem na parowanie okien, jest utrzymywanie stałej temperatury powietrza w mieszkaniu. Najlepszą temperaturą będzie w takim przypadku 21°C i nie powinna być ona niższa niż 18°C.

Optymalna wilgotność, która powinna występować w mieszkaniu, to ok. 40-50 proc. Gdy ten poziom zostanie przekroczony, należy usunąć nadmiar wilgoci na zewnątrz.

Sposób 9: Rośliny pochłaniające wilgoć

Istnieje kilka roślin doniczkowych, które świetnie pochłaniają wilgoć z mieszkania. Należą do nich:

 

  • skrzydłokwiat, który uwielbia wilgoć nie tylko w glebie, ale i powietrzu,
  • chamedora wytworna – jedna z karłowatych odmian palmy; roślina potrzebuje do wzrostu dużą ilość wilgoci oraz miejsca słonecznego,
  • bluszcz, który najlepiej zawiesić w najwyższym miejscu w pokoju blisko okna – dzięki temu zredukujemy ryzyko wystąpienia pleśni na ścianie i skraplaniu się pary wodnej na oknie,
  • paproć, która poza wchłanianiem wilgoci również reguluje jej poziom w powietrzu,
  • oplątwa, która żywi się składnikami odżywczymi zawartymi w powietrzu – polecana jest zatem ta roślina do pomieszczeń nawet bardzo wilgotnych.

Chamedora wytworna świetnie pochłania wilgoć z powietrza
Chamedora wytworna świetnie pochłania wilgoć z powietrza

Sposób 10: Usunięcie roślin zwiększających wilgotność powietrza

Wiele roślin podwyższa poziom wilgotności w pomieszczeniu, oddając ją z wody, którą pochłoną. Należy do nich m.in. popularny storczyk czy dracena. Warto również zastosować kilka wskazówek, które sprawią, że rośliny będą oddawać mniej wilgoci:

 

  • zraszanie roślin zimną – nie letnią – wodą,
  • nie stosujmy na podstawkach pod donice drobnych kamyków lub żwirku polanego wodą – te zabiegi bowiem sprawiają, że woda parując będzie przechodzić przez szczeliny i zwiększać wilgoć wokół rośliny,
  • nie wstawiajmy rośliny do osłonki, w której umieszcza się mech torfowy (co stosuje się np. w uprawie azalii).

 

Komentarze

  • ewa 2018-12-30T14:53:24Z

    SUPER!

    • Tooba.pl 2017-11-10T10:35:12Z

      Dziękujemy Wam za krytyczne uwagi - chcemy, żeby portal służył naszym Czytelnikom, dlatego przebudowaliśmy artykuł i mocno rozwinęliśmy o kilka ciekawych sposobów. Mamy nadzieję, że teraz porady okażą się pomocne. :) Pozdrawiamy!

      • Gość 2017-11-07T11:46:02Z

        okropne,nic madrego,nic nowego to co sie czyta nie wnosi N I C.

        • Znafca 2017-01-03T07:54:58Z

          Czyli sposobem na zaparowane okna jest pełne otwieranie okien na kilkanaście minut....no naprawdę świetny sposób i pewnie nikt o nim nie wiedział, strasznie rozjaśniliście temat i podaliście niezawodne sposoby na zaparowane okna......artykuł nic nie wnosi, jedyne co mówi, to jak masz niesprawną wentylację, to otwieraj okna, albo wymień okna, albo otwieraj

          • Tlen 2017-01-03T09:20:03Z

            Cóż, wentylacja to podstawa (aby uniknąć pary na szybach i wilgoci w domu). Takie to proste i takie wzięte z życia.

          • mezo 2014-02-02T14:02:56Z

            to nie ma odpowiednich okien do blokow z duzej plyty zeby nie robic recznie wentylacji