Okna narożne

Okna narożne to niezwykle ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w wielu typach budynków. Są one często wybierane zwłaszcza w przypadku nowoczesnych i niekonwencjonalnych projektów, gdyż doskonale uzupełniają ich design - przynoszą zwiewność, lekkość i poprawiają wygląd całej bryły.

Okna narożne fantastycznie odmieniają estetykę budynku nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz, zapewniając ciekawe efekty wizualne, lepsze doświetlenie pomieszczeń i piękny widok z okna. Istnieje wiele typów okien narożnych – sprawdź, jakie najlepiej sprawdzą się w twoim domu.

Okna narożne fantastycznie odmieniają estetykę budynku
Okna narożne fantastycznie odmieniają estetykę budynku

Gdzie je zastosować?

Zaletą okien narożnych jest to, że pasują one do wielu typów budynków. Najczęściej stosuje się je jednak w stylu minimalistycznym, modernistycznym, a czasem nawet futurystycznym – prostsza estetyka sprawia, że są one znacznie lepiej wyeksponowane i przynoszą prawdziwy powiew nowoczesności i ekstrawaganckiego stylu. Dzięki doskonałemu doświetleniu pomieszczeń, jakie zapewnia taki rodzaj okien, wnętrza wyglądają na znacznie bardziej przestronne, przejrzyste i eleganckie. Warto więc zachować pewien minimalizm i wstrzymać się od wprowadzania dużej liczbt dodatków, gdyż istnieje ryzyko, że zaburzą one zaistniałą harmonię. Ciekawe efekty wizualne można uzyskać zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się wersję okna bez słupka narożnego – daje to niezwykle intrygujący efekt przeszklonej tafli, która idealnie wkomponuje się w wiele stylów aranżacyjnych.

Dzięki doskonałemu doświetleniu pomieszczeń, jakie zapewniają okna narożne, wnętrza wyglądają na znacznie bardziej przestronne, przejrzyste i eleganckie.

Konstrukcja okna narożnego

Okna narożne mogą mieć bardzo różne konstrukcje. Ich podstawowy podział polega na rozróżnieniu okien ze słupkiem narożnym oraz bez niego. Pierwszy wariant jest znacznie tańszy oraz łatwiejszy w montażu. Zazwyczaj stosuje się tutaj łącznik z PCV wzmocniony stalą – daje to znacznie większą stabilność i bardziej elastyczne możliwości dopasowania kąta łączenia ścian, który niekoniecznie musi wynosić 90 stopni. Ze względu na design tego typu okna znacznie częściej stosuje się w tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Miłośnikom bardziej nowoczesnych rozwiązań z pewnością przypadnie do gustu drugi wariant okien narożnych, czyli wersja bez słupka, choć jego montaż jest droższy i bardziej skomplikowany. Tutaj tafle szkła są łączone za pomocą specjalnego kleju odpornego na promieniowanie słoneczne – wówczas nie ma widocznych połączeń poza cienką warstwą silikonu.

Dzięki oknom narożnym możliwe jest subtelne zatarcie pomiędzy wnętrzem a ogrodem
Dzięki oknom narożnym możliwe jest subtelne zatarcie pomiędzy wnętrzem a ogrodem

Sposoby otwierania 

Istotna echa okien narożnych dotyczy sposobów ich otwierania. Wiele osób decyduje się na wersję nieotwieraną – to rozwiązanie jest tańsze, a ponadto zapewnia wyższą ciepłochronność oraz lepszą transmisję światła słonecznego. Jeśli jednak decydujemy się na okna otwierane, mamy do wyboru co najmniej kilka możliwości. Mogą być one uchylne, rozwierane, przesuwane, a nawet obrotowe – występują także różnego rodzaju kombinacje i połączenia tych podtypów. Rozwiązania te w większości przypadków są możliwe zarówno w wariancie ze słupkiem, jak i bez niego – stosuje się tutaj jednak nieco odmienne konstrukcje wynikające z odmiennej specyfiki tych dwóch typów okien.

Okna ze słupkiem narożnym są tańsze oraz łatwiejsze w montażu. Ze względu na design znacznie częściej są stosowane w tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań z reguły decydują się na drugi wariant, czyli na tafle bez słupka. 

Montaż

Montaż okien narożnych może się znacznie różnić w zależności od wybranego typu okna. Najprostsze rozwiązanie polega na uwzględnieniu sposobu montowania już na etapie projektowania budynku. Wówczas można łatwo uwzględnić odpowiednie otwory okienne oraz dopasować instalacje do metody montażowej, jaką planujemy zastosować. Wówczas wokół okna tworzy się na przykład ramę żelbetową, która zapewnia prawidłowe przenoszenie ciężarów i staje się elementem konstrukcyjnym budynku.

Zaletą okien narożnych jest to, że pasują do wielu typów budynków
Zaletą okien narożnych jest to, że pasują do wielu typów budynków

O czym należy pamiętać?

Niezwykle istotną kwestią przy montażu okien narożnych jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej, zwłaszcza w przypadku stosowania systemu bez słupka – ten typ instalacji wykazuje nieco niższą ciepłochłonność. Najlepszym rozwiązaniem jest dobudowa słupka i ocieplenie go specjalnymi materiałami izolacyjnymi, choć wówczas trzeba liczyć się ze zmianą efektu wizualnego. Jeśli jednak zależy nam na estetyce, można rozważyć opcję budowy okna nieotwieranego. Innym rozwiązaniem tego problemu może być także zastosowanie odpowiednich wkładek termicznych.

Oprócz aspektów funkcjonalnych okien narożnych należy wziąć pod uwagę także aspekty dekoracyjne. Okna te sprawdzają się w wielu typach pomieszczeń i harmonizują z różnymi stylami, jednak ich aranżacja wcale nie jest prosta: mogą pojawić się problemy zarówno z montażem parapetów, jak i rolet i innych elementów. Ponadto styliści odradzają stosowanie grubych i ciężkich zasłon – znacznie lepiej sprawdzają się tutaj delikatne, zwiewne firanki. Taka dekoracja jest nie tylko funkcjonalna, ale również pozwala na zachowanie przejrzystości i elegancji pomieszczenia.

Komentarze

  • Daniel 2017-01-25T07:22:55Z

    Gdzie znaleźć producentów takich okien ? Można prosić jakieś pilne info na priv? drozparz@poczta.fm