Okna panoramiczne. Dom pełen słonecznej energii

Okna wielkopowierzchniowe wpisują się w trendy nowoczesnej architektury. Zastosowane w na pozór całkiem zwyczajnym budynku sprawiają, że staje się on niepowtarzalny i zyskuje na nowoczesności. Wśród okien wielkopowierzchniowych można wyróżnić wiele różnych typów.

Czasem stosowany jest podział na okna panoramiczne i tarasowe, czasem pojęcie okno panoramiczne używane jest w odniesieniu do wszystkich okien wielkopowierzchniowych, bez względu na to, czy pełnią również funkcję drzwi tarasowych. Wszystkie te określenia łączy jeden mianownik – okna mają bardzo dużą powierzchnię, niejednokrotnie są to przeszklenia na całą ścianę.

Rodzaje skrzydeł i ich ceny

Skrzydła okien panoramicznych mogą być stałe lub otwierane. W jednym oknie można zastosować oba rodzaje. Skrzydło stałe (nazywane również fiksem lub witryną) może mieć większe wymiary od otwieranego, jest też tańsze. Wśród skrzydeł otwieranych do wyboru jest kilka wariantów: rozwieralne, rozwieralno-uchylne, przesuwne, uchylno-przesuwne, podnośno-przesuwne. Okna przesuwne są droższe od rozwieralnych. Okna panoramiczne dostępne są również jako okna dachowe. Niektórzy producenci oferują okna z możliwością automatycznego zamykania i otwierania skrzydeł, które są sterowane za pomocą pilota lub przycisku na ścianie. Zwykle jest to opcja na specjalne zamówienie, za którą trzeba dopłacić.

Dom z dużymi przeszkleniami
Nowoczesne rozwiązania dają możliwość uzyskania efektu szklanych ścian

Profile i szyby

Okna wielkopowierzchniowe wykonywane są z różnych materiałów. Najtańsze są profile z PCV, droższe materiały to drewno i aluminium. Produkowane są także profile drewniano-aluminiowe. Od rodzaju zastosowanego materiału zależy wielkość okna i pojedynczych skrzydeł. Okna z PCV, mimo iż stosuje się w nich specjalne stalowe wzmocnienia, nie są tak sztywne jak drewniane i aluminiowe. Z tego powodu okna wykonywane z tego materiału osiągają mniejsze wymiary niż z pozostałych, często istnieje też konieczność stworzenia dodatkowych podziałów. Profile PCV oraz aluminiowe są wielokomorowe (w przekroju poprzecznym widocznych jest kilka przestrzeni oddzielonych ściankami). Profile aluminiowe są węższe, niż te z PCV, ponieważ nie zawierają wzmocnień.

Szyby w oknach panoramicznych wykonywane są ze szkła klejonego lub hartowanego. Dzięki temu mają większą odporność na zbicie i są bezpieczniejsze. Szkło klejone w przypadku rozbicia pozostaje w jednym kawałku, natomiast hartowane rozpada się na małe części o tępych krawędziach.

Okna wielkopowierzchniowe są wykonywane z różnych materiałów: PCV, drewna, aluminium. Rodzaj zastosowanego materiału ma wpływ na wielkość okna i pojedynczych skrzydeł.

Izolacyjność cieplna

Współczynnik przenikania ciepła to parametr, który mówi o tym, ile ciepła ucieka przez daną przegrodę. Jest on szczególnie istotny w przypadku okien o tak dużej powierzchni. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła dla okien w nowo projektowanych budynkach mieszkalnych powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/(m²K), jednak już od 2017 r. będzie to 1,1 W/(m²K), a od 2021 r. - 0,9 W/(m²K). Dla okien połaciowych wartości te są trochę większe. Warto jednak wybierać okna o niższym współczynniku, niż ten podany w przepisach. Przykładowo – dla ścian zewnętrznych wartość tego parametru może wynosić maksymalnie 0,25 W/(m²K). Jest to znacznie mniej niż dla okien. Zastosowanie zamiast ściany okna, które ma dużo większą wartość współczynnika przenikania ciepła, spowoduje znaczne straty ciepła.

Okna panoramiczne w jadalni
Liczne przeszklenia sprawiają, że wnętrze jest nie tylko jasne, ale też wydaje się duże i przestronne

Wartość współczynnika przenikania ciepła okna uwarunkowana jest wieloma parametrami zarówno szyby jak i profili. Izolacyjność cieplna profili komorowych zależy od liczby, grubości i rodzaju ścianek, a także od tego, czy w komorach umieszczono dodatkowo specjalne wkładki termiczne. Termoizolacyjność ram drewnianych zależy od gatunku drewna i grubości ramy. Okna wielkopowierzchniowe produkowane są zwykle jako trójszybowe. Jest to zabieg mający poprawić izolacyjność cieplną szyby, która zależy od grubości szkła, odległości pomiędzy taflami, a także rodzaju gazu wypełniającego przestrzeń pomiędzy nimi. By zwiększyć termoizolacyjność cieplną okna, producenci stosują często zestawy szybowe z tzw. ciepłą ramą (na styku szyby z profilem umieszczana jest specjalna wkładka izolacyjna).

Okna wielkopowierzchniowe są zwykle produkowane jako trójszybowe. Jest to zabieg, który ma poprawić izolacyjność cieplną szyby.

Wady i zalety okien panoramicznych

Okna panoramiczne sprawiają, że do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła, co wiąże się ze zwiększeniem komfortu użytkowania. Takie duże powierzchnie sprawiają, że wnętrze jest w naturalny sposób ogrzewane promieniami słonecznymi. Zimą jest to zaletą, natomiast latem może przyczynić się do znacznego nagrzewania pomieszczenia. Z tego powodu warto pomyśleć o zamontowaniu w takich oknach żaluzji lub rolet (niektórzy producenci oferują żaluzje międzyszybowe). Okna wielkopowierzchniowe sprawiają, że wnętrze jest nie tylko jasne, ale też wydaje się duże i przestronne. Dzięki takim oknom można podziwiać piękny widok, a także sprawić, że pokój stanie się niejako częścią tarasu lub ogrodu. Nowoczesne rozwiązania w postaci bardzo wąskich ościeżnic ukrywanych w termoizolacyjnej warstwie ściany dają możliwość uzyskania efektu szklanych ścian. Powierzchnia okien panoramicznych jest wadą w przypadku konieczności ich mycia. Do czynników, które mogą zniechęcać do skorzystania z tego rozwiązania należy także niewątpliwie cena – okna panoramiczne podwyższają koszt budowy domu.

Rozważając zamontowanie w domu okien panoramicznych, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Najważniejsza jest izolacyjność cieplna takiego okna, opisywana poprzez współczynnik przenikania ciepła (im mniejszy, tym mniej ciepła ucieka z wnętrza). Równie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych okien w domu względem stron świata. W tym przypadku warto korzystać z porad architekta, który projektuje budynek. Istotną kwestią z punktu widzenia funkcjonalności jest także podział i kierunki otwierania poszczególnych skrzydeł. Nie mniejsze znaczenie ma także widok, jaki będzie za takim oknem.