Okna panoramiczne. Dom pełen słonecznej energii
Okna wielkopowierzchniowe wpisują się w trendy nowoczesnej architektury. Zastosowane w na pozór całkiem zwyczajnym budynku sprawiają, że staje się on niepowtarzalny i zyskuje na nowoczesności. Wśród okien wielkopowierzchniowych można wyróżnić wiele różnych typów.
Czasem stosowany jest podział na okna panoramiczne i tarasowe, czasem pojęcie okno panoramiczne używane jest w odniesieniu do wszystkich okien wielkopowierzchniowych, bez względu na to, czy pełnią również funkcję drzwi tarasowych. Wszystkie te określenia łączy jeden mianownik – okna mają bardzo dużą powierzchnię, niejednokrotnie są to przeszklenia na całą ścianę.
Rodzaje skrzydeł i ich ceny
Skrzydła okien panoramicznych mogą być stałe lub otwierane. W jednym oknie można zastosować oba rodzaje. Skrzydło stałe (nazywane również fiksem lub witryną) może mieć większe wymiary od otwieranego, jest też tańsze. Wśród skrzydeł otwieranych do wyboru jest kilka wariantów: rozwieralne, rozwieralno-uchylne, przesuwne, uchylno-przesuwne, podnośno-przesuwne. Okna przesuwne są droższe od rozwieralnych. Okna panoramiczne dostępne są również jako okna dachowe. Niektórzy producenci oferują okna z możliwością automatycznego zamykania i otwierania skrzydeł, które są sterowane za pomocą pilota lub przycisku na ścianie. Zwykle jest to opcja na specjalne zamówienie, za którą trzeba dopłacić.
Profile i szyby
Okna wielkopowierzchniowe wykonywane są z różnych materiałów. Najtańsze są profile z PCV, droższe materiały to drewno i aluminium. Produkowane są także profile drewniano-aluminiowe. Od rodzaju zastosowanego materiału zależy wielkość okna i pojedynczych skrzydeł. Okna z PCV, mimo iż stosuje się w nich specjalne stalowe wzmocnienia, nie są tak sztywne jak drewniane i aluminiowe. Z tego powodu okna wykonywane z tego materiału osiągają mniejsze wymiary niż z pozostałych, często istnieje też konieczność stworzenia dodatkowych podziałów. Profile PCV oraz aluminiowe są wielokomorowe (w przekroju poprzecznym widocznych jest kilka przestrzeni oddzielonych ściankami). Profile aluminiowe są węższe, niż te z PCV, ponieważ nie zawierają wzmocnień.
Szyby w oknach panoramicznych wykonywane są ze szkła klejonego lub hartowanego. Dzięki temu mają większą odporność na zbicie i są bezpieczniejsze. Szkło klejone w przypadku rozbicia pozostaje w jednym kawałku, natomiast hartowane rozpada się na małe części o tępych krawędziach.
Okna wielkopowierzchniowe są wykonywane z różnych materiałów: PCV, drewna, aluminium. Rodzaj zastosowanego materiału ma wpływ na wielkość okna i pojedynczych skrzydeł.
Izolacyjność cieplna
Współczynnik przenikania ciepła to parametr, który mówi o tym, ile ciepła ucieka przez daną przegrodę. Jest on szczególnie istotny w przypadku okien o tak dużej powierzchni. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła dla okien w nowo projektowanych budynkach mieszkalnych powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/(m²K), jednak już od 2017 r. będzie to 1,1 W/(m²K), a od 2021 r. - 0,9 W/(m²K). Dla okien połaciowych wartości te są trochę większe. Warto jednak wybierać okna o niższym współczynniku, niż ten podany w przepisach. Przykładowo – dla ścian zewnętrznych wartość tego parametru może wynosić maksymalnie 0,25 W/(m²K). Jest to znacznie mniej niż dla okien. Zastosowanie zamiast ściany okna, które ma dużo większą wartość współczynnika przenikania ciepła, spowoduje znaczne straty ciepła.
Wartość współczynnika przenikania ciepła okna uwarunkowana jest wieloma parametrami zarówno szyby jak i profili. Izolacyjność cieplna profili komorowych zależy od liczby, grubości i rodzaju ścianek, a także od tego, czy w komorach umieszczono dodatkowo specjalne wkładki termiczne. Termoizolacyjność ram drewnianych zależy od gatunku drewna i grubości ramy. Okna wielkopowierzchniowe produkowane są zwykle jako trójszybowe. Jest to zabieg mający poprawić izolacyjność cieplną szyby, która zależy od grubości szkła, odległości pomiędzy taflami, a także rodzaju gazu wypełniającego przestrzeń pomiędzy nimi. By zwiększyć termoizolacyjność cieplną okna, producenci stosują często zestawy szybowe z tzw. ciepłą ramą (na styku szyby z profilem umieszczana jest specjalna wkładka izolacyjna).Okna wielkopowierzchniowe są zwykle produkowane jako trójszybowe. Jest to zabieg, który ma poprawić izolacyjność cieplną szyby.
Wady i zalety okien panoramicznych
Okna panoramiczne sprawiają, że do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła, co wiąże się ze zwiększeniem komfortu użytkowania. Takie duże powierzchnie sprawiają, że wnętrze jest w naturalny sposób ogrzewane promieniami słonecznymi. Zimą jest to zaletą, natomiast latem może przyczynić się do znacznego nagrzewania pomieszczenia. Z tego powodu warto pomyśleć o zamontowaniu w takich oknach żaluzji lub rolet (niektórzy producenci oferują żaluzje międzyszybowe). Okna wielkopowierzchniowe sprawiają, że wnętrze jest nie tylko jasne, ale też wydaje się duże i przestronne. Dzięki takim oknom można podziwiać piękny widok, a także sprawić, że pokój stanie się niejako częścią tarasu lub ogrodu. Nowoczesne rozwiązania w postaci bardzo wąskich ościeżnic ukrywanych w termoizolacyjnej warstwie ściany dają możliwość uzyskania efektu szklanych ścian. Powierzchnia okien panoramicznych jest wadą w przypadku konieczności ich mycia. Do czynników, które mogą zniechęcać do skorzystania z tego rozwiązania należy także niewątpliwie cena – okna panoramiczne podwyższają koszt budowy domu.
Rozważając zamontowanie w domu okien panoramicznych, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Najważniejsza jest izolacyjność cieplna takiego okna, opisywana poprzez współczynnik przenikania ciepła (im mniejszy, tym mniej ciepła ucieka z wnętrza). Równie ważne jest rozmieszczenie poszczególnych okien w domu względem stron świata. W tym przypadku warto korzystać z porad architekta, który projektuje budynek. Istotną kwestią z punktu widzenia funkcjonalności jest także podział i kierunki otwierania poszczególnych skrzydeł. Nie mniejsze znaczenie ma także widok, jaki będzie za takim oknem.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.