Okna połaciowe doświetlające poddasze
Okna połaciowe montowane bezpośrednio w połaci dachu pomiędzy krokwiami doskonale sprawdzają się w domach z poddaszem. Wpadające przez nie światło równomiernie doświetla pomieszczenia na górnej kondygnacji. Doskonale pasują nie tylko do nowoczesnej architektury budynku, ale też sprawdzają się dobrze w domach klasycznych.
Domy o maksymalnie uproszczonej konstrukcji złożone z prostej bryły o nieskomplikowanej, sprawdzonej formie zwieńczonej dwuspadowymi dachami są szybsze i tańsze w realizacji oraz zapewniają ekonomiczną eksploatację. Najczęściej są to projekty parterowe lub posiadające poddasze użytkowe. Potrzeba jak najszybszego postawienia domu oraz przeznaczenie mniejszych nakładów finansowych niż w przypadku budowy domów o skomplikowanej strukturze sprawiają, że właśnie tego rodzaju budynki cieszą się największą popularnością. Do nich, ze względów stylistycznych oraz praktycznych, znakomicie pasują okna połaciowe.
Doświetlenie poddasza
Okna połaciowe montowane bezpośrednio w połaci dachu pomiędzy krokwiami doskonale doświetlają pomieszczenia poddasza. Dach musi mieć kąt nachylenia minimum 15 stopni, aby można było zastosować takie okna. Okna połaciowe są bardzo skuteczne. Wszyscy eksperci zgodnie podkreślają, że działają lepiej niż tradycyjna lukarna, czyli pionowe okno dachowe doświetlające poddasze, które wymaga dobudówki. Okna połaciowe doświetlają bardziej równomiernie, nie pozostawiając np. ciemnych kątów.
Aby możliwy był montaż okien połaciowych bezpośrednio pomiędzy krokwiami, dach musi mieć kąt nachylenia minimum 15 stopni.
Rodzaje okien połaciowych
Wyróżniamy dwa rodzaje okien połaciowych: okna obrotowe wysokoosiowe oraz okna kolankowe. Okna obrotowe wysokoosiowe mają przesuniętą oś otwarcia, która sięga 2/3 skrzydła. Za pomocą klamki umieszczonej w dole skrzydła okno wygodnie wychyla się poza połać dachu, gdzie zatrzymują je siłowniki. Ten rodzaj okna łączy w sobie dwie najistotniejsze właściwości, jakie powinno posiadać okno połaciowe. Można łatwo z nich wyjrzeć oraz szybko wyczyścić zewnętrzną stronę szyby. Z kolei okna kolankowe dość mocno ingerują w konstrukcję dachu, ponieważ przerywa się linię połaci, budując na niedużej ścianie kolankowej tradycyjne, niewielkie okno, które jest płynnie połączone ze zwyczajnym oknem połaciowym. Powstaje okno w kształcie litery L, tylko z bardziej rozwartym kątem. W ten sposób zyskuje się większe pole widzenia, można siedzieć wygodnie w fotelu i podziwiać widoki, gdyż szklana powierzchnia znajduje się nie tylko w połaci, lecz także na wysokości ściany. Warto rozważyć takie rozwiązanie, zwłaszcza gdy nie planujemy na poddaszu żadnych balkonów lub lukarn. Wówczas okno kolankowe otworzy poddasze na otoczenie.
Okna obrotowe i uchylne
Wśród najpopularniejszych rozwiązań technologicznych znajdują się okna obrotowe i uchylne. Pierwsze z nich są wybierane częściej. Oś obrotu jest tu umieszczona dokładnie w połowie wysokości okna, co zapewnia łatwy dostęp do strony zewnętrznej, ale ograniczona jest tu powierzchnia użytkowa służąca do spoglądania na zewnątrz. Z kolei okna uchylne, które otwierają się na górnej osi, są wygodne do podziwiania widoków, lecz żeby móc je wyczyścić, muszą być zlokalizowane obok siebie, tak by z sąsiedniego okna mieć dostęp do poprzedniego. Warto wiedzieć, że istnieją także okna połaciowe o tradycyjnym sposobie otwierania się, a więc wzdłuż bocznej krawędzi.
Wybór rodzaju okien połaciowych zależy od tego, czy mają one wyłącznie doświetlać, czy także spełniać funkcję użytkową. Istotne są także parametry dachu.
Parametry dachu
Wybór konkretnej propozycji zależy od tego, czy nasze okna mają wyłącznie doświetlać, czy także spełniać funkcję użytkową. W znacznym stopniu ich kształt determinuje także parametry dachu – jego wysokość oraz kąt nachylenia. Wielkość okien precyzyjnie określa norma budowlana, według której w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi powierzchnia okna mierzona w świetle ościeżnicy ma wynosić minimum 1/8 powierzchni podłogi. Ze względu na skosy dachowe na poddaszach do powierzchni użytkowej podłogi liczy się jednak tylko tę jej część, nad którą dach jest nie niżej niż 190 cm od podłogi.
Obserwując pracę ekipy montażowej, radzimy szczególnie zwrócić uwagę na ocieplenie i zabezpieczenie ościeżnic. Źle wykonane powodują powstawanie pleśni na ścianach. Nieprawidłowy montaż jest zresztą główną przyczyną wadliwości wszystkich okien.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.