Ogrzewanie podłogowe – jaki kocioł wybrać?

Ogrzewanie podłogowe nie jest żadnym nowym wynalazkiem. Już w starożytnym Rzymie podgrzewano podłogi w termach i prywatnych domach. Zalety ogrzewania powierzchniowego odkryto na nowo dopiero w XX wieku. Dziś pomagamy podjąć decyzję, jaki kocioł wybrać do naszego ogrzewania podłogowego!

Jak działa nowoczesne ogrzewanie podłogowe?
Jak działa nowoczesne ogrzewanie podłogowe?

Rzymianie mieli prosty patent: ponad 2000 lat temu wymyślili pod podłogami przestrzenie grzewcze, w których krążyło gorące powietrze ogrzane w piecach opalanych drewnem. Podczas gdy w naszej części Europy nic nie wiedziano o kamiennych łaźniach i systemach grzewczych, Rzymianie chodzili zimą boso po swoich podłogach. Niewiarygodny luksus tamtych czasów. Rzymskie ogrzewanie podłogowe miało jednak nie tylko same zalety: sterowanie temperaturą było praktycznie niemożliwe, zużycie drewna opałowego ogromne, a rozgrzewanie podłogi ze względu na grubość płyt trwało całe dnie. Niemniej jednak to Rzymianie są wynalazcami ogrzewania podłogowego.

Jak działa nowoczesne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do ogrzewania powierzchniowego: w przeciwieństwie do kaloryferów, które wiszą na ścianie albo są montowane na podłodze, ogrzewanie podłogowe działa całą powierzchnią. Dzięki dużej powierzchni grzewczej temperatura wody będącej w obiegu może być znacznie niższa niż w grzejnikach konwencjonalnych. A to z kolei stanowi wskazanie, które źródła ciepła są do tego celu szczególnie przydatne. Rury ułożone pod wykładziną podłogową ogrzewają się równomiernie, a potem poprzez wykładzinę oddają ciepło do pomieszczenia.

Jaki kocioł grzewczy pasuje do ogrzewania podłogowego?

Jedną z najważniejszych właściwości ogrzewania podłogowego jest praca w niskim zakresie temperatur. Dlatego tak dobrze współpracuje z pompą ciepła, która jest najbardziej ekonomiczna w niskiej temperaturze obiegu. Niemniej jednak ogrzewanie podłogowe może być kombinowane z systemami grzewczymi większych mocy, jak solarne, gazowe, olejowe.
Ponieważ ogrzewanie podłogowe ciepłą wodą jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, woda w rurach może mieć maksymalnie 40°C. Z reguły wystarczy temperatura obiegu ok. 35°C, aby wytworzyć przyjemne ciepło w pomieszczeniu. Ze względu na dużą powierzchnię grzewczą podłogi, przeciętna temperatura wody w obiegu poniżej 30°C pozwoli osiągnąć temperaturę powierzchni podłogi od 22°C do 29°C.

Kocioł grzewczy - czy pasuje do ogrzewania podłogowego?
Allegro
Kocioł grzewczy - czy pasuje do ogrzewania podłogowego?

Idealnym systemem grzewczym dla ogrzewania podłogowego jest pompa ciepła, która z ekonomicznych względów pracuje w domu przy niskich temperaturach obiegu. Pompa ciepła da się optymalnie wykorzystać do ogrzewania domu, a na dodatek może być również wykorzystana do chłodzenia.

Stała praca pompy ciepła na niskim poziomie prowadzi do niższego zużycia, a tym samym dłuższej żywotności urządzenia. Ze względu na dużą pojemność cieplną warstwy jastrychu, zmiana temperatury odbywa się powoli. Ciepła woda w ogrzewaniu podłogowym oddaje ciepło tylko wtedy, gdy istnieje różnica temperatur między jastrychem i pomieszczeniem. Możliwość automatycznej regulacji tego procesu pozwala na rezygnację z ręcznych ustawień, a tym samym na większy komfort ogrzewania i oszczędność energii.

Ogrzewanie podłogowe może także współpracować z innymi systemami grzewczymi. Możliwe jest zastosowanie kotła kondensacyjnego gazowego albo olejowego, paneli słonecznych, albo nawet kotła na paliwo stałe. Trzeba tylko koniecznie zastosować układ, który będzie gorącą wodę z kotła mieszał z zimną wodą aż do uzyskania temperatury obiegu w podłodze.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet dla całej rodziny
Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet dla całej rodziny

Zalety i wady ogrzewania podłogowego bez względu na rodzaj kotła

Obok wielu korzyści płynących z faktu posiadania ogrzewania podłogowego, każdy właściciel domu powinien zdawać sobie sprawę również z pewnych wad tego systemu grzewczego. Niewątpliwe zalety, to:

  • Estetyka
    Nie żadnych widocznych grzejników, pomieszczenie może być estetycznie i jednolicie urządzone, ponieważ ściany i miejsca pod oknami są wolne.
  • Komfort
    Jeśli ktoś lubi chodzić boso po mieszkaniu, nawet zimą nie musi sobie odmawiać tej przyjemności.
  • Klimat mieszkania
    Ogrzewanie podłogowe zapewnia dobry klimat w pomieszczeniach, ograniczając ruchy konwekcyjne powietrza, które przenoszą cząsteczki kurzu i innych alergenów. Jest to szczególne ważne dla alergików i astmatyków.
  • Równomierne ogrzewanie
    W przeciwieństwie do montowanych w widocznych miejscach tradycyjnych grzejników, ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem powierzchniowym, które równomiernie przekazuje ciepło dla całego pomieszczenia.
  • Niskie temperatury obiegu
    Grzejnik jako skoncentrowane źródło ciepła potrzebuje znacznie wyższej temperatury obiegu niż ogrzewanie podłogowe. Szczególnie korzystne jest zastosowanie urządzeń grzewczych solarnych albo pomp ciepła, które najwydajniej pracują w niskim zakresie temperatur.
  • Magazyn ciepła
    Duża długość rur oraz warstwa jastrychu powodują, że ogrzewanie podłogowe działa jak zasobnik ciepła. W ten sposób wzrasta efektywność systemu grzewczego i komfort mieszkania.

Jak mawiali Rzymianie: „nihil est ab omni parte beatum”; a więc ich wynalazek, czyli ogrzewanie podłogowe też pewne „ujemne plusy” posiada:

  • Koszty
    Podczas gdy ogrzewanie podłogowe instalowane podczas budowy nowego domu jest niewiele droższe albo i wcale od systemu z tradycyjnymi grzejnikami, to wyposażenie starego budynku w trakcie remontu wymaga znacznych nakładów finansowych.
  • Duża bezwładność cieplna
    Ogrzewanie podłogowe musi ogrzewać duże powierzchnie i z tego względu jest w swojej reakcji powolne. W porównaniu z kaloryferami musi tutaj upłynąć znacznie więcej czasu, zanim pomieszczenie się ogrzeje. Wyjątek stanowią elektryczne systemy grzewcze podłogowe ze szczególnie dobrze przewodzącymi ciepło materiałami wykładzinowymi.
  • Naprawy
    Jeśli zdarzy się wyciek wody albo korozja lub zatkanie rury grzewczej w podłodze, naprawa nie jest rzeczą tanią i prostą. W najgorszym przypadku trzeba zdejmować wykładzinę podłogową i jastrych, aby dokonać naprawy.

Komentarze