Płaskie dachy, czyli domy bez skosów

Dom bez skosów, wygodny i zarazem tani w budowie. Takie połączenie jest możliwe, trzeba jednak dobrze wybrać... dach. To jeden z istotniejszych elementów w budżecie budowy. Od rodzaju konstrukcji dachu w dużej mierze zależy też ustawność pomieszczeń na drugiej kondygnacji.

Poddasza mają swój klimat, jednak nie przez wszystkich są lubiane. Pokoje ze skosami są mniej ustawne, co do tego nie ma wątpliwości. Jeśli chcemy uniknąć problemu z ich zaplanowaniem i aranżacją, powinniśmy wybrać projekt domu piętrowego lub parterowego. Domy jednorodzinne z płaskim dachem jeszcze do niedawna kojarzyły się z szarzyzną i monotonią socrealistycznej architektury. Aktualnie powstające projekty takich budynków w niczym jednak nie przypominają dawnych „kostek”, a te ostatnie powoli znikają z krajobrazu. Są aranżowane i przebudowywane w nowoczesnym stylu. Poniżej prezentujemy projekty domów z płaskim dachem; parterowych oraz piętrowych. Wszystkie są wygodne i stosunkowo niedrogie w budowie.

Projekt Artus (136,81 m²)

   

Wysmakowany minimalizm połączony z przemyślaną funkcjonalnością. Budynek jest parterowy, a jego wnętrza – pomysłowo rozplanowane. Komfortem wyróżnia się główna sypialnia z własną garderobą oraz łazienką. Mocną stroną projektu jest także rozległy, częściowo zadaszony taras.

Projekt Eco 4 z garażem jednostanowiskowym (102,5 m²)

   

Idealna propozycja dla właścicieli tzw. wąskich działek. Ten dom może stanąć na posesji o szerokości 14,5 m. W budynku znajdują się dwie kondygnacje. Każdą z nich zaplanowano w taki sposób, aby wszystkim domownikom zapewnić maksimum prywatności i wygody.

Projekt Attykowy z wentylacją mechaniczną – EC351 (130,9 m²)

   

Nowoczesna wersja piętrowego domu z płaskim dachem. Interesująca i znakomicie zaplanowana. Pięknie prezentują się zwłaszcza duże, eleganckie przeszklenia, w tym okna narożne. W domu przewidziano garaż na dwa samochody, a przy salonie – duży taras.

Projekt MD-22 (131,6 m²)

   

Kolejny budynek zaprojektowany w taki sposób, aby mógł posłużyć do zabudowy wąskiej działki. Elewację frontową niemal w całości zajmuje brama garażowa. Obok znajduje się podcień wejściowy. Pomieszczenia mieszkalne rozmieszczono kolejno obok siebie, co pozwoliło uzyskać maksymalnie funkcjonalną przestrzeń.

Projekt Cube (127 m²)

   

Zwarta, ale niebanalna bryła, duże przeszklenia, przyjemne tarasy na każdej kondygnacji. Te elementy budynku rzucają się w oczy w pierwszej kolejności. Nie mniej interesujące są również jego wnętrza – przestronne, komfortowe i sensownie rozlokowane.

Projekt Powściągliwy – C340 (108,1 m²)

   

Nieduży dom parterowy, który spośród innych propozycji wyróżnia się całkowitym podpiwniczeniem. Na najniższej kondygnacji zaplanowano garaż oraz wszystkie pomieszczenia gospodarcze. Dzięki temu na parterze znalazły się wyłącznie pomieszczenia mieszkalne, przy których rozciąga się niemały taras.

Projekt W-1025 Kontrabas (131,67 m²)

   

Dom z dwoma wykuszami. Obydwa urozmaicają powierzchnię pokoju dziennego. Zewnętrzne przedłużenie salonu tworzy natomiast przyjemny, zadaszony taras z kominkiem. Na piętrze z kolei umieszczono pokoje prywatne, w tym dwa połączone wspólnym balkonem.

Komentarze

  • Franz 2016-11-13T17:01:36Z

    Co ładniejsze? Płaski dach czy "nowoczesna stodoła"? Oto jest pytanie...