TOP10: Projekty domów parterowych do 100 m²

Projekty domów parterowych zwykle przeznaczone są na przestronniejsze działki – a te okazują się rzadkością wśród młodych inwestorów, którzy zdecydowali się zbudować niewielki dom zamiast kupna mieszkania w bloku. Nasz architekt przygotował dla Państwa 10 najlepszych projektów domów parterowych, które mogą być zbudowane na mniejszych działkach, ponieważ ich powierzchnia nie przekracza 100 m². Poniższe projekty są również tanie w realizacji.

Zalety projektów domów parterowych

W polskim budownictwie jednorodzinnym przeważają domy piętrowe lub z poddaszem, znacznie rzadziej wybierane są domy parterowe. Ale czy słusznie? Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a inwestor powinien dopasować rodzaj domu do swoich indywidualnych potrzeb. Domy parterowe ze względu na prostą komunikację bez schodów bez wątpienia są o wiele wygodniejsze. Z tego powodu chętniej wybierane są przez rodziny z małymi dziećmi lub planujące zamieszkać ze seniorami czy osobami niepełnosprawnymi. W domu parterowym rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo dzieci podczas poruszania się po schodach i myśleć o odpowiednich zabezpieczeniach. Pilnowanie pociech również jest znacznie łatwiejsze, ponieważ znajdują się na tym samym piętrze.

Jak wybrać projekt domu parterowego?

Nasz architekt wybrał projekty, na których każdy inwestor może wzorować się podczas szukania idealnego domu parterowego. Zaletą poniższych projektów jest nie tylko brak schodów i to, że wszystkie pomieszczenia są budowane na jednym poziomie, ale również wygodny układ wnętrz. Strefa dzienna jest wyraźnie oddzielona od nocnej, dzięki czemu każdy z domowników czuje się w pełni komfortowo i ma pełną swobodę działania.

Dodatkowym atutem domów jednokondygnacyjnych z rankingu jest to, że z reguły będą tańsze w budowie niż domy piętrowe. Wiąże się to chociażby z brakiem kosztów za budowę schodów i wyższe rusztowanie na placu budowy. Ponadto konstrukcja poniższych projektów jest prosta, bez zbędnych urozmaiceń, dzięki czemu budowa przebiegnie szybko i stosunkowo niedrogo.

Nasz architekt przygotował 10 projektów domu, które zaplanowano na jednym poziomie, a ich powierzchnia nie wynosi więcej niż 100 m². Spośród innych domów tego typu wyróżnia je przemyślany układ pomieszczeń, który przypadnie do gustu najbardziej wymagającym inwestorom.

Projekt domu Saratoga 1M (99,35 m²)

   

Projekt funkcjonalnego domu parterowego idealnego dla rodziny z dwójką dzieci. Jego największą ozdobą są dwa daszki w rustykalnym stylu – od strony frontalnej i tarasu. Dom posiada garaż jednostanowiskowy oraz strych, który można przeznaczyć na składzik lub domową siłownię.

Lewa część budynku stanowi strefę dzienną, w której zaprojektowano duży salon i jadalnię z wyjściami na taras oraz łączący je klimatyczny kominek. W tej części znajduje się również kuchnia, która, w zależności od preferencji inwestora, może być zamknięta lub otwarta na salon oraz przylegająca do niej spiżarnia. Z kolei w strefie nocnej zaplanowano trzy przestronne sypialnie zapewniające prywatność.

Projekt domu Ciekawy 2 (86,80 m²)

   

Propozycja nowocześnie prezentującego się parterowego domu dla trzy- lub czteroosobowej rodziny. Jego atutami są prosta bryła i dwuspadowy dach, dzięki którym budowa przebiegnie szybko i tanio – stan deweloperski wyniesie ok. 210 tys. przy budowie zleconej firmie (koszty wskaźnikowe).

Strefa dzienna została wyraźnie oddzielonej od nocnej. Znajduje się w niej kuchnia otwarta na salon z jadalnią. W salonie są duże przeszklone drzwi prowadzące na przestronny taras i pozwalające na podziwianie uroków ogrodu. Po drugiej stronie budynku znajdują 2 sypialnie i łazienka.

Projekt domu uwzględnia również garaż jednostanowiskowy, kotłownię i pomieszczenie gospodarcze, które można przeznaczyć na pralnię lub spiżarnię.

Projekt domu Groszek z garażem (99,32 m²)

   

Dom parterowy z poddaszem do adaptacji, które inwestor może przeznaczyć na strych lub pomieszczenie użytkowe w dalszym etapie inwestycji. Od strony tarasu zdobi go trójkątne zadaszenie, które podtrzymywane jest drewnianymi belkami, dzięki czemu strefa relaksu prezentuje się wyjątkowo sielsko i przytulnie.

W domu zaprojektowano trzy przestronne pokoje, w tym jeden od strony północnej, osobną kuchnię, łazienkę, toaletę, jadalnię i salon z wyjściem na taras, który stanowi jego przedłużenie. Projekt uwzględnia również kotłownię, jednostanowiskowy garaż oraz pomieszczenie, które można przeznaczyć na suszarnię lub miejsce na schody prowadzące na poddasze.

Projekt domu Koncept-54 (93,82 m²)

   

Projekt eleganckiego domu dla rodziny z dwójką dzieci. Na uwagę zasługują w szczególności elewacja z drewnianymi elementami wpisująca się w miejski i podmiejski styl, liczne przeszklenia oraz dwa tarasy – mniejszy od strony północnej i większy od południowej – łączące wnętrze z ogrodem. Pomimo tych ozdobień i czterospadowego dachu koszt inwestycji wyniesie nie więcej niż 250 tys. w stanie deweloperskim przy budowie zleconej firmie (koszty wskaźnikowe).

Architekt zaplanował układ 2 sypialni oraz salonu z jadalnią w taki sposób, aby z każdego z tych pomieszczeń można było wyjść na wspólny południowy taras. Dodatkowymi niezwykle funkcjonalnymi pomieszczeniami w budynku są otwarta na salon kuchnia i przylegająca do niej spiżarnia, jednostanowiskowy garaż, kotłownia oraz duża garderoba.

Projekt domu Terrier 6 (93,10 m²)

   

Prosty i funkcjonalny dom parterowy, który z łatwością wpisze się w każdy krajobraz. Budynek ma nieskomplikowaną bryłę, opartą na rzucie prostokąta, dwuspadowy dach i proste zadaszenia od strony wejścia i tarasu. Dzięki temu budowa domu będzie nie tylko szybka, ale również tania - wyniesie nie więcej niż 224,5 tys. za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe).

Architekt w klasyczny sposób oddzielił strefę dzienną od nocnej. W pierwszej z nich znajduje się kuchnia i salon, w którym nie mogło oczywiście zabraknąć jadalni, klimatycznego kominka i dużych przeszklonych drzwi prowadzących na taras i do ogrodu. W strefie prywatnej od strony południowej zaprojektowano dwa pokoje, a od północnej łazienkę oraz dodatkowy pokój, w którym można urządzić sypialnię lub gabinet.

Projekt domu Mini 1 G1 (78,95 m²)

   

Kolejną propozycją naszego architekta jest mały i przytulny dom parterowy. Ze względu na niewielką powierzchnię domu, zaskakujący jest jego niezwykle funkcjonalny układ wnętrz, który pozwoli zamieszkać w nim rodzinie co najmniej czteroosobowej.

W lewej części budynku zaprojektowano otwartą strefę dzienną: kuchnię i przylegającą do niej spiżarnię, jadalnię oraz salon z wyjściem na taras i kominkiem, który ociepli dom, nada wnętrzu przytulności, a domownikom pozwoli się zrelaksować. Z kolei po prawej stronie znajdują się garaż, kotłownia oraz najważniejsza część budynku, czyli strefa nocna, w skład której wchodzą trzy zapewniające prywatność sypialnie, łazienka i toaleta.

Projekt domu Julek (99 m²)

   

Przytulny dom parterowy w stylu wiejskim. Trafia w gust zarówno młodych rodzin z dziećmi, jak i osób starszych, które cenią sobie niezwykle wygodny układ pomieszczeń zlokalizowanych na jednym poziomie. Zachwycające są w szczególności proste zadaszenia wsparte drewnianymi belkami, tarasy wyłożone kamieniem dekoracyjnym i drewniane elementy na fasadzie budynku.

Po prawej stronie od wejścia głównego zaplanowano strefę dzienną, a po lewej nocną. W pierwszej z nich znajduje się otwarta kuchnia i spiżarnia, jadalnia i salon ze przeszklonymi drzwiami prowadzącymi na taras. W strefie relaksu nie mogło zabraknąć 3 sypialni, wspólnej łazienki i toalety.

Projekt zakłada również kotłownię i garaż, z którego można zrezygnować. Dobrą alternatywą dla osób mobilnych jest za to wiata garażowa, która jest zdecydowanie tańsza w budowie.

Projekt domu Heban NF40 (93,57 m²)

   

Projekt prostego, ale efektownie prezentującego się domu parterowego dla czteroosobowej rodziny. Jego charakterystycznymi elementami są zadaszenie podparte drewnianymi belkami, olbrzymie przeszklenia, które świetnie doświetlają wnętrze oraz przestronny taras w kształcie litery L.

W strefie dziennej architekt zaplanował duży salon połączony z jadalnią oraz osobną, zamkniętą kuchnię. Zamknięta przestrzeń do gotowania spodoba się w szczególności ceniącym spokój kucharzom oraz osobom starszym, które są przyzwyczajone do takiego rozwiązania. W strefie relaksu znajdują się trzy sypialnie, w tym jedna duża dla małżeństwa oraz wspólna łazienka połączona z toaletą.

Projekt domu BW-39 wariant 2 (97,9 m²)

   

Projekt parterowego domu, który łączy w sobie elementy stylu tradycyjnego i nowoczesnego. Najbardziej przykuwają uwagę drewniane i kamienne wykończenia elewacji, trójkątne zadaszenie chroniące wejście główne, liczne przeszklenia oraz przestronny taras osłonięty częściowo murkiem z wbudowanymi drewnianymi kratkami, po których mogą piąć się rośliny. Dodatkową zaletą domu jest stryszek, który można przeznaczyć na niewielki składzik.

W strefie dziennej zaprojektowano salon połączony z jadalnią, kuchnię i tuż obok spiżarnię. Na taras można wejść z salonu oraz ze zlokalizowanych w strefie nocnej dwóch pokojów. W budynku zaplanowano również dużą garderobę i dodatkowy pokój, w którym – w zależności od pomysłu inwestora – można urządzić np. sypialnię lub gabinet.

Projekt domu SD6 (82,28 m²)

   

Ostatnią propozycją w niniejszym zestawieniu jest dom parterowy, który, dzięki swojej prostocie przy równoczesnej elegancji, jest bardzo często wybierany przez inwestorów. Budynek, ze względu na swoją nieskomplikowaną bryłę opartą na prostokącie i dwuspadowy dach, nie tylko nie wymaga wysokich nakładów finansowych, ale również gwarantuje niskie koszty użytkowania domu.

W skład strefy dziennej wchodzą salon z jadalnią i wyjściem na taras oraz otwarta kuchnia ze spiżarnią. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, architekt umiejętnie zaplanował 3 przestronne sypialnie zapewniające domownikom prywatność i spokój.

Komentarze

  • Bonita Zasiadczyk 2018-07-18T15:15:05Z

    Witam Serdecznie. Chciałam zapytać, w jakiej cenie byłby domek nie duży i na małą działkę. Chciałabym żeby był z poddaszem mieszkalnym. Ponieważ z tego co wiem i słyszałam, że na małych działkach świetnie wygląda i prezentuje się , właśnie taki domek z poddaszem. Domek od 68 - 80 m. Oczywiście z pojedynczym garażem. Pozdrawiam Bonita Za.

    • Tooba.pl 2018-07-19T05:17:14Z

      Dzień dobry, ceny małych domków z poddaszem użytkowym i garażem zaczynają się już od 120 tys. za stan deweloperski przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe). Zapraszamy do skontaktowania się z naszymi doradcami (adres mailowy: projekty@tooba.pl), którzy pomogą w wyborze i odpowiedzą na wszelkie pytania. Mamy w ofercie wiele takich domów i na pewno uda się znaleźć wśród nich ten wymarzony. :) Pozdrawiamy!