Projekty domów bez garażu. Z wiatą taniej?

Jeżeli zależy nam na taniej budowie domu, warto poszukać oszczędności… w garażu! Jak się okazuje, jego budowa może być bardzo kosztowna. W najlepszym wypadku za garaż w bryle budynku zapłacimy 20-30 tys. zł – w najgorszym nawet 40 tys. zł, jeśli będzie to garaż wolnostojący. Rozwiązanie nasuwa się zatem samoczynnie: zrezygnujmy z garażu i wybierzmy projekt domu z wiatą garażową, która jest bardzo tania w budowie.

Projekty domów z wiatą garażową
Projekty domów z wiatą garażową

Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie – naszym zdaniem – najlepszych projektów domów z wiatą zamiast garażu. Po przeglądzie dostępnych projektów możemy śmiało stwierdzić, że coraz częściej architekci rezygnują z doprojektowania garażu do bryły budynku i zamiast tego planują funkcjonalną wiatę. Ta – poza funkcjonalnością garażu – może być również wykorzystana jako dodatkowe miejsce do celów wypoczynkowych (altana), bądź jako składzik na drewno (pomieszczenie gospodarcze).

Coraz częściej architekci rezygnują z doprojektowania garażu do bryły budynku i zamiast tego planują funkcjonalną wiatę.

Poza aspektami funkcjonalności i ekonomii, wiata świetnie urozmaici nawet najprostszy budynek, o czym przekonacie się Państwo przeglądają poniższe projekty. O jej charakterze będzie decydować przede wszystkim wykorzystany materiał i elementy dekoracyjne, jednak w każdym przypadku wiata to konstrukcja świetnie wpływająca na estetykę zewnętrzną domu.

Projekt domu Kornel VI z wiatą Energo (92,46 m²)

   

Tani w budowie i eksploatacji projekt domu parterowego z wiatą garażową. Mimo niewielkiej powierzchni, w domu zrealizowanym według tego projektu może zamieszkać nawet 5-osobowa rodzina. Strefy zostały tutaj wyraźnie podzielone. Część nocna znajduje się w prawym skrzydle budynku i przypadają na nią 3 sypialnie oraz 2 łazienki. Lewe skrzydło to strefa dzienna, z otwartym na kuchnię, jadalnię oraz ogród salonem. Kuchnia nie jest tutaj całkowicie połączona z pozostałą częścią tej strefy, co zapewnia z jednej strony odrębność, z drugiej dobrą wentylację, która jest bardzo ważna w tym pomieszczeniu.

Dodatkowym atutem tego projektu jest zaplanowany w salonie kominek oraz piękny, zadaszony taras przylegający do strefy dziennej budynku. Co więcej, wyjście na taras posiada także sypialnia główna oraz jedna z sypialni dla dzieci. Architekt ponadto świetnie rozplanował wymienione wnętrza, ponieważ w każdej z sypialni znajduje się prywatna garderoba.

Projekt domu Gdynia (168,33 m²)

   

Kolejna propozycja to projekt domu energooszczędnego z poddaszem użytkowym. Dom, poza tym, że został bardzo nowocześnie zaprojektowany, jest niezwykle ekonomiczny. Architekci bowiem osadzili go na planie prostokąta oraz zaprojektowali dach dwuspadowy, aby jego budowa była stosunkowo tania. Co więcej, na uwagę zasługuje uwzględnienie wymagań technologicznych w zakresie oszczędności energii. Budynek bowiem został bardzo rozsądnie zlokalizowany względem stron świata: strefa dzienna znajduje się po stronie południowo-zachodniej, dzięki czemu wnętrza będą samoczynnie dogrzewać się przez energię słoneczną (efekt wzmacniają piękne przeszklenia).

Wnętrze budynku również zasługuje na uwagę. Zaplanowano tutaj przestronny salon z kominkiem, połączony z jadalnią oraz kuchnią. Na parterze znajduje się także dodatkowy pokój, który można wykorzystać na sypialnię lub gabinet. Poddasze z kolei składa się z 3 dużych sypialni, ogólnodostępnej garderoby oraz 2 łazienek, gdzie jedna z nich jest zaprojektowana jako część prywatna przynależąca do sypialni głównej. Dodatkowo na antresoli mamy do dyspozycji ponad 16 m², które możemy wykorzystać na urządzenie gabinetu, pokoju telewizyjnego lub biblioteczki.

Projekt domu EX 6 z wiatą Energo Plus (160,73 m²)

   

Bardzo nowoczesny oraz energooszczędny projekt domu z płaskim dachem. Projekt z pewnością nawiązuje do najnowszych trendów w architekturze oraz niebanalnych rozwiązań. Budynek jest rozległy, dlatego będzie mógł być zrealizowany tylko na większych działkach. W celu obniżenia kosztów budowy, budynek ma dość prostą konstrukcję oraz wiatę zamiast garażu. Dodatkowym atutem projektu są przewidziane w nim systemy energooszczędne, takie jak system solarny, rekuperacja oraz pompa ciepła.

Wnętrze domu jest w tym przypadku bardzo funkcjonalnie zaplanowane – mimo że jest to budynek parterowy. Widoczny jest tu podział na strefę dzienną i nocną. W lewym skrzydle znajdziemy dwie mniejsze sypialnie oraz sypialnię główną z prywatną łazienką i garderobą. Dodatkowo w korytarzu znajduje się ogólnodostępna garderoba dla wszystkich mieszkańców oraz dwie łazienki. Strefa dzienna z kolei to piękny salon połączony z jadalnią i kuchnią oraz ogród zimowy. Ponadto występują tu liczne przeszklenia, które doświetlają i powiększają optycznie wnętrza.

Projekt domu Lea II z wiatą (82,91 m²)

   

Mały i tani w budowie dom z poddaszem użytkowym dla dużej rodziny. Niewielka powierzchnia nie okazała się jedna dla architekta wyzwaniem. Udało mu się bowiem bardzo zgrabnie podzielić strefę dzienną i nocną oraz zaprojektować wystarczającą liczbę pomieszczeń, aby mogła zamieszkać w takim budynku nawet 5-osobowa rodzina.

W prawym skrzydle parteru znajduje się niewielki salon połączony z kuchnią i jadalnią. Dodatkowym atutem tej części jest zaplanowany w salonie kominek oraz mała spiżarnia w kuchni. Na parterze znajdziemy także dodatkowy pokój, który można wykorzystać jako sypialnię lub domowe biuro. Poddasze natomiast przeznaczono w całości na strefę nocną. Zaprojektowano tutaj 3 funkcjonalne sypialnie oraz podłużną łazienkę. W każdym z pokoi znajduje się prywatna garderoba.

Projekt domu Dla pokoleń (142,8 m²)

   

Jak sama nazwa wskazuje, ta propozycja projektu domu będzie idealna dla rodzin wielopokoleniowych oraz – dzięki przyszłościowym rozwiązaniom – posłuży wiele lat nie odstając od trendów budownictwa. W projekcie zaplanowano bowiem energooszczędne rozwiązania – np. rekuperację. Mimo tego, dom według tego projektu nadal będzie tani w budowie, co jest dużym atutem.

Na parterze – prócz strefy dziennej, na którą składa się salon połączony z kuchnią i jadalnią – znajdziemy dodatkowy pokój, w którym mogą zamieszkać z powodzeniem osoby starsze. Znajdziemy tutaj także łazienkę oraz osobną garderobę. Poddasze natomiast to trzy duże sypialnie, dwie łazienki oraz dodatkowa przestrzeń obok klatki schodowej, którą można przeznaczyć na gabinet lub pokój telewizyjny.

Projekt domu Zagajnik (86,83 m²)

   

Propozycja przytulnego i ekologicznego domku jednorodzinnego. Zaprojektowany w rustykalnym stylu, ale nadal bardzo elegancki budynek, któremu charakteru nadaje materiał, jakim są piękne bale drewniane. Wnętrze również zachwyca – szczególnie salon otwarty na ogród oraz kuchnię i jadalnię. Wystarczy wyobrazić sobie tutaj zimowe wieczory w blasku kominka oraz z widokiem na krajobraz za oknem.

Strefy budynku zostały tutaj wyraźnie oddzielone: w lewym skrzydle znajdziemy strefę dzienną, w prawym – strefę nocną. Na drugą z nich przypadają trzy sypialnie, dwie łazienki oraz pomieszczenie gospodarcze. Mimo niewielkiej powierzchni, architekci uniknęli tutaj powstania niewygodnych ciągów komunikacyjnych, co nie jest zadaniem łatwym podczas projektowania małych budynków parterowych.

Projekt domu E9 z wiatą (137,76 m²)

   

Kolejny projekt nawiązuje do stylistyki skandynawskiej, dzięki elewacji z naturalnych materiałów oraz prostocie bryły i dachu. Jest to ponadto projekt domu energooszczędnego, ponieważ zaplanowano tutaj instalacje bazujące na odnawialnych źródłach energii. Dodatkowo duże przeszklenia – jeżeli zostaną wykonanie solidnie i z wysokiej jakości materiałów – będą dogrzewać wnętrza w zimie. Przeszklenia to także świetny sposób na powiększenie wnętrza.

W tym projekcie również funkcjonalnie (ale zarazem nietypowo) zaplanowano układ wnętrz. Salon od jadalni i kuchni oddziela wąska ścianka, na której zlokalizowany jest kominek. Dodatkowo na parterze znajdziemy ogólnodostępną garderobę, łazienkę oraz pokój, który można przeznaczyć np. na sypialnię. Na poddaszu z kolei znajdziemy 3 duże sypialnie, gdzie każda z nich posiada wyjście na balkon. Ponadto znajdziemy tutaj dużą łazienkę z nowoczesną aranżacją.

Projekt domu Montevideo (123,6 m²)

   

Tym razem chcemy Państwu zaprezentować klasyczny projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym. Z zewnątrz urzeka rustykalną i wiejską stylistyką – głównie dzięki zadaszeniom oraz zaprojektowanym płotkom oddzielającym taras od ogrodu. Ponadto projekt posiada dobrze przemyślany układ wnętrz. Strefa wejściowa jest tutaj łącznikiem części nocnej z dzienną. W lewym skrzydle architekt umieścił dwie sypialnie, a w prawym – strefę dzienną. W niej znajdziemy przytulny salon z kominkiem i aneksem kuchennym.

Poddasze jest niewielkie, jednak przy współpracy z dobrym architektem adaptującym, możemy wygospodarować tutaj przestrzeń na sypialnie dla kilku osób. Jeżeli te nie są nam potrzebne, poddasze świetnie sprawdzi się w roli pomieszczenia gospodarczego.

Projekt domu Eryk z wiatą (89,19 m²)

   

Prosty, ale niebanalny projekt domu parterowego – stosunkowo taniego w budowie. Z powodzeniem w domu, zrealizowanym według tego projektu, może zamieszkać 4-osobowa rodzina. Tym, co wyróżnia powyższy projekt, jest z pewnością oryginalne połączenie materiałów elewacyjnych, gdzie biały, surowy tynk zestawiono z pięknymi panelami drewnianymi. Bryłę urozmaicają dodatkowo przeszklenia, które jednocześnie świetnie doświetlają i powiększają optycznie wnętrza.

Jeśli mowa o wnętrzach, te również zwracają uwagę, głównie dzięki nowoczesnemu układowi. Mimo rozmieszczeniu wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, architekt zgrabnie odseparował strefę dzienną od nocnej. W drugiej z nich zaplanowano trzy sypialnie, dwie łazienki i pomieszczenie gospodarcze. Strefa dzienna to przestronny salon połączony z jadalnią. Kuchnia jest tutaj otwarta jedynie częściowo – dodatkowym atutem jest zaprojektowana tutaj mała spiżarnia.

Projekt domu D157 - wersja drewniana (64,53 m²)

   

Projekt domu dla osób o niedużych finansach, które mogą przeznaczyć na budowę. Co więcej, jest to projekt domu dla dużej rodziny! Mimo niewielkiej powierzchni wnętrza w zupełności wystarczą do komfortowego użytkowania przez 5-osobową rodzinę. Ponadto niskie koszty budowy nie przesądziły tutaj o oryginalności budynku. Poza świetnie zaprojektowaną elewacją, wnętrza są równie atrakcyjne.

Parter w całości przeznaczono na strefę dzienną. Znajduje się tutaj piękny i duży salon otwarty na ogród. Do salonu przylega jadalnia i częściowo otwarta kuchnia. Znajdziemy tu również dodatkową łazienkę. Poddasze z kolei obejmuje 3 sypialnie, z czego jedna (główna), jest na tyle duża, by móc podzielić ją na dwie mniejsze, przez co uzyskujemy większą liczbę pomieszczeń dla liczniejszej rodziny. Na poddaszu zaplanowano również drugą, ogólnodostępną łazienkę. Ten projekt – naszym zdaniem – to jedno z najbardziej ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań dla osób, które chcą tanio i dobrze wybudować dom.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.