Przytulne sypialnie prywatną częścią domu

Do pełnego wypoczynku oprócz wygodnego łóżka potrzeba również komfortowego klimatu, który stwarza odpowiednio zaaranżowane wnętrze. Urządzenie sypialni w idealnym stylu nie jest rzeczą prostą. Uniwersalnego przepisu na wystrój tego pomieszczenia niestety nie ma, gdyż wszystko zależy od gustu jej właściciela. Dla jednych ideałem są stonowane kolory lub wręcz przewaga bieli, inni preferują głębokie barwy i bogactwo dekoracyjnych elementów.

Jeśli stoimy przed wyborem odpowiedniego pomieszczenia na sypialnię, w projekcie nowego domu warto zwrócić uwagę na wielkość i lokalizację tego pomieszczenia.

Lokalizacja sypialni

Ważna jest lokalizacja samego pokoju względem otoczenia zewnętrznego. Aby żaden hałas uliczny nie wyrywał nas ze snu, warto sypialnię umieścić od strony ogrodu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, mogą nam się przydać okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Dodatkowo sypialnia powinna znajdować się w odosobnieniu od reszty pomieszczeń domowych. Pozwoli to zachować domownikom prywatność, nawet gdy w domu będą przyjmowani goście.

W zależności od liczby i sposobu umiejscowienia okien można wnętrzu nadać charakter romantyczny lub otworzyć je na naturę
W zależności od liczby i sposobu umiejscowienia okien można wnętrzu nadać charakter romantyczny lub otworzyć je na naturę

Strefa nocna na poddaszu

Idealną lokalizacją może okazać się usytuowanie sypialni na poddaszu. Wykorzystuje się w ten sposób naturalny podział domu na strefy zgodnie z układem poszczególnych kondygnacji. Umieszczenie sypialni na poddaszu niesie za sobą sporą możliwość regulacji doświetlenia pomieszczenia światłem. W zależności od liczby i sposobu umiejscowienia okien można wnętrzu nadać charakter romantyczny lub otworzyć przestrzeń na naturę.

Sypialnię warto umieścić od strony ogrodu, z dala od ulicznego zgiełku. Jednocześnie sypialnia powinna znajdować się w odosobnieniu od reszty pomieszczeń domowych.

Optymalna powierzchnia

Biorąc po uwagę wielkość tego pomieszczenia, musimy pamiętać, że nie może być ona zbyt mała. Jeśli mają w niej spać dwie osoby, to warto, aby posiadała co najmniej 16 m² . Gdy planujemy w niej umieścić garderobę lub dodatkową szafkę, warto, aby przestrzeń miała co najmniej 20 m². Taka wielkość pomieszczenia pozwoli na swobodne usytuowanie w nim łóżka, szafek nocnych oraz szafy, a przy tym zapewni swobodę w poruszaniu się po tym pomieszczeniu. Wymarzonym rozwiązaniem może okazać się bezpośredni dostęp z sypialni do osobnej garderoby oraz łazienki. Niestety takie rozplanowanie pomieszczeń możliwe jest do wykonania w domach o dużej powierzchni użytkowej, gdzie nie trzeba liczyć się z każdym metrem.

Urządzając sypialnię, warto realizować zasadę małych kroków. Polega ona na tym, że zaczynamy meblować pomieszczenie od pierwszego kluczowego elementu, stopniowo dobierając każdy kolejny mebel czy dodatek.

Niewielki pokój

Jeżeli na sypialnię wyznaczymy niewielki, lecz odrębny pokój, to nie warto go zastawiać zbyt dużą ilością mebli. Najlepiej wybrać tylko te sprzęty, które uznaje się za niezbędne. Zazwyczaj w centrum sypialni znajduje się łóżko. Kwestią priorytetową jest jego funkcjonalność i wygoda. A o niej decyduje przede wszystkim materac. Dla alergików materiał, z jakiego został wykonany, ma decydujące znaczenie. Dlatego warto szukać elementów wykonanych ze sztucznych włókien, np. z pianki poliuretanowej. Należy zadbać o to, aby pokrowiec posiadał właściwości antybakteryjne i nadawał się do odkurzania i prania. Nie można też zapomnieć o regularnym wietrzeniu i trzepaniu materaca.

Narzuta, poduszki i inne dodatki pomagają osiągnąć zamierzony efekt
Narzuta, poduszki i inne dodatki pomagają osiągnąć zamierzony efekt

Stylowe dodatki

Efekt estetyczny uzyskamy, stosując ciekawą narzutę, poduszki lub inne ozdobniki w stylu, który nam odpowiada. Nocne stoliki umieszczane po obu stronach łóżka również mogą pełnić funkcje ozdobne. Zabierając się do aranżacji sypialni w określonym stylu, warto realizować zasadę małych kroków. Polega ona na tym, że zaczynamy meblować pomieszczenie od pierwszego kluczowego elementu, stopniowo dobierając każdy kolejny mebel czy dodatek. Będzie to skuteczne rozwiązanie szczególnie dla niedoświadczonych dekoratorów wnętrz. Uda się w ten sposób uniknąć pomyłek w doborze części składowych.

Kącik wypoczynkowy

Jeśli na sypialnię nie planujemy przeznaczyć osobnego pomieszczenia, lecz raczej wydzielony kącik w pokoju dziennym, warto nieco oddzielić łóżko od reszty mebli chociażby za pomocą lekkiego parawanu. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla wszystkich zapracowanych, którzy prowadzą aktywny tryb życia lub po prostu szkoda im wyłączać jedno pomieszczenie z pełnego użytku.

Komentarze