Sypialnia na poddaszu ze skosami w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Styl skandynawski jest jednym z najchętniej wybieranych, jeśli chodzi o aranżację sypialni na poddaszu ze skosami. Co sprawia, że właśnie takie aranżacje w tym specyficznym miejscu są tworzone i jak zrobić to we własnym domu, żeby zbudować przyjazną, przytulną i piękną przestrzeń?

 

Sypialnia w stylu skandynawskim pod skosami - jak ją urządzić?
Sypialnia w stylu skandynawskim pod skosami - jak ją urządzić?

 

Zasada naczelna: wyrzuć wszystko, co zbędne

Styl skandynawski kojarzy się z prostotą, ale już często nieco zniekształconą i niepełną przez to, że producenci mebli i akcesoriów starają się tworzyć jak najwięcej i wyróżniać się designem. Prawdę mówiąc, w stylu skandynawskim jest to niemal niemożliwe. Wszystkie projekty powinny być maksymalnie uproszczone i próba wyróżnienia się oznacza mniejsze lub większe oddalenie się od założeń stylizacyjnych. Samo w sobie oczywiście nie musi to być niczym złym, jednak przy aranżacji sypialni w stylu skandynawskim, trzeba przyjąć naczelną zasadę wyrzucania wszystkiego, co nie jest niezbędne.

Akurat poddasze ze skosami jest świetnym miejscem, żeby tę zasadę wdrożyć w życie, bo przesyt w tym miejscu będzie kolidował z założeniami stylu, ale – co jeszcze ważniejsze – będzie najzwyczajniej w świecie niepraktyczny.

 

  • Niektórzy projektanci zalecają usunięcie z sypialnie wszystkiego poza łóżkiem i ewentualnie małą szafką. To oczywiście skrajny minimalizm, który nie wszystkim przypadnie do gustu, ale też nie zawsze jest praktyczny, bo po wyeliminowaniu z sypialni na poddaszu przestrzeni do przechowywania, trzeba znaleźć miejsce gdzieś indziej.
  • Warto rozważyć – szczególnie jeśli skosy na poddaszu schodzą nisko i nie można przez to ustawić łóżka blisko ściany – zamianę klasycznego łóżka na tzw. łóżko japońskie, które w zasadzie jest po prostu materacem. Nie jest to klasyka stylu skandynawskiego, ale idealnie się łączy z jego założeniami, więc jeśli uznasz to za praktyczne, możesz śmiało iść w tę stronę.
  • Jeśli chcesz zostawić na poddaszu szafy, to dobrze by było, żeby przynajmniej estetycznie nie odstawały one od wykończenia wnętrza. W bardziej zaawansowanych projektach buduje się je in situ z takich samych desek, jakie układa się na podłodze i trwale integruje z wnętrzem, ale planem minimum powinno być zapewnienie jednolitej stylistyki wszystkich mebli.

Liczą się kolory, ale to one są problemem

Dobór kolorów w sypialni na poddaszu może być kłopotliwy, jeśli chcesz się sztywno trzymać reguł stylu skandynawskiego. O ile bowiem podręcznikowa aranżacja w tym klimacie będzie łączyła naturalne drewno z bielą, to wytyczne dotyczące doboru kolorów do sypialni właśnie białą farbę wyłączą w pierwszej kolejności. Jak to pogodzić?

 

  • Fakt, że do sypialni nie poleca się białego koloru, wynika z tego, że w jasnym wnętrzu trudno zasnąć. Teoretycznie więc, jeśli zasłonisz okno i użyjesz ciepłego światła, to problem będzie ograniczony do minimum.
  • Często sugerowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie do maksimum drewna, czasem w nieco ciemniejszym kolorze niż oryginalnie zalecany. O ile podstawowy styl skandynawski korzysta głównie z sosny, to jej zamiana na brzozę czy klon może odrobinę zmienić klimat bez naruszania zasady decorum. Można też wykorzystać deski nie tylko na podłodze, ale i na ścianach do dowolnej wysokości, ograniczając w ten sposób ilość białej przestrzeni.
  • Najprostsze, co można zrobić, to wykorzystać dodatki o ciemniejszej kolorystyce. Od ciemnozielonych rolet lub zasłon, przed jakąś większą roślinę, choćby po ciemniejsze dywaniki przy łóżku. Zgoda – każdy z tych elementów odrobinę narusza dekalog stylu skandynawskiego, ale jak najbardziej mieści się w kryteriach dekoracji dla sypialni na poddaszu.

 

Postaw na minimalistyczne ozdoby na ścianach
Postaw na minimalistyczne ozdoby na ścianach

 

  • Sam fakt, że sypialnia znajduje się na poddaszu ze skosami, będzie od razu działał na jej korzyść – ta przestrzeń, nawet pomalowana na biało, jest już konstrukcyjnie bardziej ograniczona od pomieszczenia bez skosów, więc efekt bieli nie będzie aż tak agresywny.

Czysta Skandynawia czy jej cieplejsza wersja?

Styl skandynawski w tej formie, w jakiej jest aktualnie promowany, jest – delikatnie mówiąc – dość odległy od pierwowzoru. Gięte, lakierowane drewno, bogate dekoracje, miejsca na obrazy na ścianach. To zdecydowanie nie są elementy, które byłyby w ogóle dopuszczalne w klasycznych skandynawskich wnętrzach, ale ponieważ są już szerzej akceptowane w nowoczesnych aranżacjach, można to wykorzystać.

Sypialnia na poddaszu ze skosami będzie bardziej przytulna, jeśli zrezygnujesz z białej pościeli. Nie jest może idealnym rozwiązaniem wybór najbardziej kwiecistej tkaniny, jaką uda Ci się znaleźć, choć jeśli pozostała część aranżacji będzie bardzo prosta, to taki ruch będzie jak najbardziej akceptowalny.

Jeśli decydujesz się na dekoracje ścienne, postaw albo na klasyczne obrazy, albo na proste ramki ze zdjęciami. Ciekawym pomysłem, który nie będzie łamał skandynawskiego stylu, ale zdecydowanie zwróci uwagę, będą dodatki z usztywnianych tkanin, obrazy szklane czy tym podobne elementy dekoracyjne.

 

Planując sypialnię pod skosami - postaw na ulubione kolory i rozwiązania
Planując sypialnię pod skosami - postaw na ulubione kolory i rozwiązania

 

Rośliny w czystym stylu skandynawskim pojawiały się dość rzadko, ale w jego dzisiejszej wersji są mile widziane. Możesz przy tym postawić albo na nowoczesne donice z kompozytów (wtedy głównie prostopadłościenne i białe) albo klasykę, czyli kosze z kwiatami lub donice gliniane. Z małych roślin świetnie sprawdzą się choćby pelargonie, z dużych – w sypialni warto postawić coś o ciemnozielonych liściach, choćby fikusa, a jeśli pokój jest jednolity kolorystycznie, to ogrzeje go kroton o kolorowych liściach.

Cieplejsza, współczesna wersja stylu skandynawskiego ma wielki urok – na tyle wielki, że w zasadzie nie ma za bardzo czym bronić surowości oryginalnego stylu. Nie musisz od razu korzystać ze wszystkich dodatkowych możliwości, ale zdecydowanie warto czasem zainspirować się czymś, czego aranżacyjni puryści w skandynawskiej sypialni by nie darowali.

 

Minimalistyczna sypialnia pod skosami
Minimalistyczna sypialnia pod skosami

 

Sypialnia w stylu skandynawskim - samodzielnie zdefiniuj styl

Styl skandynawski nie jest monolitem. W niektórych opracowaniach wskazane jest wiele jego nietypowych wariantów: skandynawskie boho, full-white albo skrzyżowanie skandynawskiego stylu z północnymi wariantami stylu rustykalnego. Nie musisz ich znać, a wspominamy o tym głównie dlatego, żeby dowieść, że czegokolwiek nie zrobisz, by bazowy styl ożywić, nadal zmieści się to w któreś z szerokich definicji stylu skandynawskiego. Co jeszcze ważniejsze – będziesz mieć idealną sypialnię na poddaszu i skosy tylko ją uatrakcyjnią.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.