Mała sypialnia dla dwojga

Urządzenie niedużego pokoju to większy problem niż aranżacja przestronnego wnętrza. Jednak dwuosobowa sypialnia o powierzchni 10 m2 też może być wygodna i w pełni funkcjonalna. Aby jej urządzanie zakończyło się sukcesem, wystarczy zastosować się do kilku prostych zaleceń.

Mała sypialnia może stać się bardzo przytulnym i wygodnym miejscem wypoczynku. Przy odrobinie wysiłku można w niej stworzyć przyjemny zakątek, a wady takiego wnętrza przekuć w zalety. Wszak na ograniczonej przestrzeni wszystkie sprzęty pozostają we wzajemnej bliskości, co ułatwia codzienne korzystanie z pomieszczenia. Wszystko znajduje się niemal w zasięgu ręki. Praca nad urządzaniem takiego wnętrza polega przede wszystkim na umiejętnym wydobyciu jego atutów, na optycznym powiększeniu oraz takim dobraniu wyposażenia, aby jak najlepiej wykorzystać całą dostępną przestrzeń, nie wypełniając jej przy tym nadmiernie, a tym bardziej nie zagracając.  

Wyposażenie sypialni w wersji minimum
Wyposażenie sypialni w wersji minimum

Kolory i lustra

W małej sypialni, podobnie jak w każdym innym niewielkim wnętrzu, do wykończenia ścian lepiej zastosować jasne kolory. Ciemne barwy nie wypadną korzystnie. Można natomiast poeksperymentować z bardziej energetyzującymi kolorami. Pomalowanie jednej ze ścian na pomarańczowo lub zastosowanie tapety w szerokie pasy może dać ciekay rezultat i poszerzyć optycznie pokój. W małych wnętrzach zawiesza się też lustra, które dają nie mniej korzystne efekty. To najbardziej efektywny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia i dodanie mu głębi. 

Mała sypialnia może być bardzo przytulnym i wygodnym miejscem wypoczynku. O ile wady takiego wnętrza uda się przekuć w zalety. 

Planując umeblowanie małej sypialni, najpierw trzeba zastanowić się nad tym, które sprzęty będą w niej naprawdę niezbędne. Obowiązkowym meblem jest oczywiście łóżko. Raczej węższe niż bardzo szerokie. W niewielkiej sypialni ogromny mebel nie zmieści się albo zajmie całą dostępną przestrzeń. W tym drugim przypadku na tym zakończy się urządzanie sypialni; więcej mebli nie zmieści się w środku. Jeśli więc oprócz łóżka w pokoju mają znaleźć się jeszcze inne sprzęty, trzeba wybrać nieco węższy mebel. Poza tym najlepiej postawić na meble i półki wbudowane w ścianę. Zajmą najmniej miejsca. Staną się prawie niewidoczne i pozwolą najoptymalniej wykorzystać dostępną przestrzeń. 

Meble w zabudowie. Prawie niewidoczne
Meble w zabudowie. Prawie niewidoczne

Wielofunkcyjne meble

W małych pomieszczeniach warto postawić na wielofunkcyjne sprzęty. To doskonały lek na bolączkę związaną z ograniczoną przestrzenią. Przykładem wielofunkcyjnego mebla może być stolik, który jednocześnie pełni funkcję kufra na brudną bieliznę. Podobnych rozwiązań znajdziemy więcej, wystarczy dobrze poszukać w sklepach meblowych. A jeżeli zależy nam na oryginalności i jednocześnie optymalnie dopasowanej funkcjonalności, to meble mogą zostać wykonane na zmówienie. W małych pomieszczeniach o nietypowach wymiarach to może być najlepsze rozwiązanie. Dobrze przy tym, aby meble miały lekką konstrukcję i były mobilne. Szafki na kółkach, elementy wysuwane, składane w razie potrzeby pozwolą na wprowadzenie szybkich zmian.

W małej sypialni ważne jest także odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia funkcję tę pełni duże okno, wieczorem – światło sztuczne, które eksponuje to, co najbardziej atrakcyjne w sypialnianej aranżacji.

Sypialnia na antresoli
Sypialnia na antresoli
W niedużej sypialni, jeśli warunki na to pozwalają, można rozważyć budowę antresoli. Dzięki temu powstanie dodatkowy poziom, gdzie zmieści się łóżko. Takie miniaturowe antresole, z miejscem tylko na łóżko, potrafią interesująco urozmaicić przestrzeń, znacząco ją powiększyć i jednocześnie zapewnić komfortowe warunki wypoczynku. A na dodatek nie są trudne do wykonania. Podstawowym warunek jest jeden - pomieszczenie musi posiadać odpowiednią wysokość, która pozwoli na zaprojektowanie antresoli z łóżkiem, na którym będzie można nie tylko wygodnie leżeć, ale także swobodnie usiąść. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.