Jak zaprojektować i urządzić sypialnię? Zasady i inspiracje

Zanim przejdziesz do projektu sypialni, musisz dokonać jej dokładnych pomiarów oraz ocenić kształt. Pod uwagę należy wziąć także to, jakie jest nasłonecznienie pomieszczenia. Dopiero po tych krokach możesz przejść do pracy kreatywnej, czyli najpierw projektu, a później aranżacji sypialni. Z artykułu dowiesz się, jakich zasad najlepiej się trzymać, aby dobrze urządzić sypialnię.

Aranżacja sypialni w małym mieszkaniu
Home Stratosphere
Aranżacja sypialni w małym mieszkaniu

Gdzie zaprojektować sypialnię? Jakie są minimalne wymiary?

Projektowanie miejsca w domu lub mieszkaniu na sypialnię warto zacząć od orientacji względem stron świata. Architekci polecają najczęściej okna wychodzące na wschód. Zimą poranne światło ułatwi wstawanie, a latem sypialnia nie będzie się przegrzewać. Wybierając natomiast okna do sypialni pamiętaj o ich dobrej izolacji akustycznej (optymalnie 35 dB).

Przechodząc do kwestii wymiarów pomieszczenia na sypialnię przyjmuje się, że jeśli będą ją użytkować 2 osoby, jego powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 16 m2. Jeżeli dodatkowo planujesz tam umieścić garderobę, sypialnia musi mieć min. 20 m2.

Wybierając miejsce na sypialnię pamiętaj, by zlokalizować ją możliwie blisko łazienki. Coraz częściej spotyka się nawet prywatne łazienki dołączone do głównej sypialni – to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Jak wykończyć sypialnię? Wybieramy podłogi i wykańczamy ściany

Do sypialni zawsze kupuj materiały ciepłe i miękkie, czyli wykładziny, różnego rodzaju dywany, czy też drewno. Wystrzegaj się chłodnych posadzek z kamienia lub ceramiki. Takie materiały będą nie tylko niekomfortowe, ale i nie wpasują się w przytulność sypialni. Drewniana podłoga jest wyjątkiem wśród „twardych” materiałów, ponieważ nie jest chłodna i samym wyglądem podkreśla domowy charakter.

W kwestii wykończenia ścian pamiętaj, że sypialnia daje ogromne pole do wykorzystania wielu faktur i kolorów na ścianach. Nie bój się więc wyłożyć ściany za zagłówkiem łóżka tapety z wzorzystym deseniem czy tynk strukturalny. Możesz także pokusić się o odważniejsze kolory niż w pozostałych częściach domu – sypialnia ma być Twoim azylem – nikt z gości nie musi tutaj zaglądać. Na ściany do sypialni możesz nawet wykorzystać czerń (w większych pomieszczeniach), ponieważ jest barwą wyciszającą i uspokajającą. Jeśli jednak nie chcesz stosować takich odważnych rozwiązań, postaw na sprawdzone barwy. I uwaga: mitem jest, że kolory w sypialni muszą być ciepłe. Bardzo przytulnie wyglądają sypialnie urządzone w chłodnych szarościach, za to ocieplone tekstyliami i fakturami.

Aranżacja sypialni: zasady i inspiracje

W następnym etapie przechodzimy do wyposażania sypialni. W aranżacji musisz uwzględnić nie tylko łóżko i szafki nocne, ale i komody, ewentualne biurko, szafy/garderobę, dywany i tekstylia. Szczególnie dwa ostatnie z wymienionych elementy są naszym zdaniem bardzo istotne. Nie bez powodu w większości hotelowych pokojach kładzie się na podłodze bardzo miękkie i puszyste dywany, a okna zasłania ciężkimi i mięsistymi tkaninami. Takie proste zabiegi sprawiają, że cała aranżacja sypialni nabiera stylu i przytulnego charakteru.

Oryginalnym pomysłem będzie urządzenie sypialni inaczej, niż pozostałe części domu. To jeszcze bardziej wzmocni efekt prywatności i intymności – a dzięki nim przebywanie w tym pomieszczeniu będzie komfortowe, a sen spokojny.

Sypialnia w salonie
Pinetrest
Sypialnia w salonie

Co w przypadku, gdy sypialnia znajduje się w salonie?

Właściciele małych mieszkań – głównie kawalerek – mają utrudnione zadanie, jednak nie jest ono niemożliwe do wykonania. Sypialnię równie zgrabnie można urządzić nawet w małym salonie. I tutaj do wyboru jest kilka opcji: mobilna strefa nocna, nieformalnie oddzielona strefa spania lub sypialnia na antresoli. Zdecydowanie odradzamy pierwszą z propozycji, która dotyczy wykorzystania kanapy rozkładanej do spania. Na dłuższą metę to rozwiązanie bardzo uciążliwe, a ponadto jest niezdrowe dla kręgosłupa (wersalki nie są dobrze przystosowane do układu ciała). Szczęśliwi są natomiast posiadacze wysokich wnętrz. Tutaj bowiem istnieje możliwość aranżacji sypialni na antresoli. Inną opcją jest umieszczenie łóżka na wysokim podeście (ok. 120 cm) – tym sposobem nieformalnie oddzielisz strefę spania od strefy dziennej, a podest może służyć jako dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Ostatnia z opcji to aranżacja oddzielnego kąta w salonie na sypialnię, czyli innymi słowy – aranżacja alkowy. Możesz ją urządzić właściwie w każdej wnęce – wystarczy, że przy suficie zamontujesz karnisze na kotary lub lekką firankę sięgającą do podłogi. Jeżeli dodatkowo wnękę pomalujesz inaczej, niż wszystkie ściany w salonie, oddzielisz optycznie tę część od pozostałej strefy. Jeśli natomiast nie posiadasz żadnej wnęki w swoim mieszkaniu, łóżko możesz oddzielić parawanem lub lekkimi zasłonami – to coraz częściej spotykane rozwiązanie.

Jakie powinny być wymiary łóżka do sypialni?

Wybór łóżka do sypialni to właściwie najważniejszy krok każdej aranżacji. Od niego bowiem będzie zależeć charakter wystroju i to, czy sen będzie komfortowy. Do wyboru są np. niskie łóżka japońskie, proste i ekologiczne łóżka typu skandynawskiego, łóżka masywne w klasycznym stylu (z modelowanymi nóżkami) czy też łóżka tapicerowane. Wybór stylu jest jednak rzeczą indywidualną, dlatego skupimy się na aspektach technicznych – czyli wymiarach. Aby dobrze dobrać rozmiar łóżka do swojej postury, warto zastosować kilka prostych zasad:

  • dodaj do swojego wzrostu 20-25 cm – uzyskasz najlepszą długość łóżka,
  • minimalna szerokość to natomiast 90 cm (łóżko dla jednej osoby) oraz 160 cm (łóżko dla dwóch osób),
  • stelaż powinien znajdować się na wysokości ok. 40 cm,
  • wokół łóżka należy zostawić przestrzeń 60 cm do swobodnego poruszania się,
  • w małym wnętrzu wybierz łóżko z niskim szczytem w nogach – pomieszczenie wyda się wtedy większe.

Ponadto ogólna zasada mówi, że ramę łóżka wybiera się ze względu na wygląd, natomiast materac ze względu na wygodę. Ważne, aby umożliwiał on kręgosłupowi zdrową pozycję – dzięki temu funkcje oddychania i krążenia nie będą zaburzone.

Sypialnia w salonie na antresoli
Sypialnia w salonie na antresoli

Szafy lub garderoba w sypialni – jakie wybrać wymiary?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na przechowywanie ubrań w sypialni jest garderoba. Pozwala ona bowiem wykorzystanie wnęk, a nawet ścian kolankowych, jeśli sypialnia zlokalizowana jest na poddaszu. Do przechowywania potrzebujesz szafę o głębokości 40-45 cm (na spodnie lub swetry) i 60 cm (na rzeczy wiszące). O dokładnych wymiarach, jakie powinna posiadać garderoba, piszemy tutaj.

Ciekawym elementem w aranżacji sypialni może być zabudowana szafa. Pamiętaj, że nie musisz stosować tutaj tradycyjnych drzwi. Możesz wybrać np. ciężką kotarę, która dodatkowo urozmaici wnętrze i wprowadzi przytulny nastrój.

Oświetlenie w sypialni – ważny element aranżacji!

Oświetlenie, jak powtarzamy w wielu artykułach, to bardzo ważny element aranżacji wnętrz. A w sypialnia waga dobrego światła jest jeszcze większa – tutaj bowiem odpoczywamy i wyciszamy, więc nie może ono zakłócać relaksu. Do tego pomieszczenia polecamy najbardziej światło punktowe w postaci oświetleń wewnątrz regałów oraz lampek przy łóżkach. Światło centralne natomiast powinno być delikatne i nastrojowe. Ważna jest też barwa światła. Optymalnym wyborem jest barwa 2500-2700K, która jest ciepła i wyciszająca.

Komentarze