Solidne domy szkieletowe

Drewniane domy szkieletowe powstają znacznie szybciej niż ich murowane odpowiedniki. Są trwałe i zapewniają przyjazny mikroklimat, charakterystyczny dla budynków drewnianych. W Polsce tzw. kanadyjczyków nadal powstaje stosunkowo niewiele, ale w miarę jak są obalane kolejne mity na ich temat, zyskują na popularności.

Oprócz wylania fundamentów budowa domu szkieletowego nie wymaga wykonywania prac mokrych. Może więc być realizowana o każdej porze roku. Montaż poszczególnych elementów nie wiąże się przy tym z koniecznością użycia sprzętu ciężkiego. To pierwsze z długiej listy zalet tych budynków. Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące przykłady takiego budownictwa.

Projekt Gładyszów dws (79,6 m2)

   

Powyższy projekt może zainteresować właścicieli niewielkich działek. Jest to parterowy budynek z poddaszem użytkowym oraz jednostanowiskowym garażem dobudowanym do części mieszkalnej. Prosta, zwarta konstrukcja bryły tego domu gwarantuje niskie koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji. Na uwagę zasługuje tutaj komfortowa część dzienna z kominkiem usytuowanym pośrodku salonu.

Projekt Neptun 5 dr-T (135,8 m2)

   

Dom szkieletowy swym wyglądem może w niczym nie różnić się od budynku murowanego. Tak też jest w tym przypadku. Jest to komfortowy, parterowy dom, idealny dla czteroosobowej rodziny. Jednocześnie jest to propozycja, która może zostać zrealizowana na działce z wjazdem od strony południowej, gdyż dzienną część pomieszczeń wraz z tarasem zaplanowano z przodu budynku.

Projekt TK 109 (78,8 m2)

   

Przytulny, mały, parterowy domek, w którym optymalnie wykorzystano całą dostępną powierzchnię i zaplanowano ją tak, aby zapewnić codzienny komfort czteroosobowej rodzinie. Projekt może zainteresować m.in. właścicieli wąskich działek. Jest to zarazem propozycja bardzo atrakcyjna finansowo, a zaletę tę zawdzięcza głównie swej bardzo prostej bryle na planie prostokąta, zwieńczonej symetrycznym dachem dwuspadowym.

Projekt Domek Zimowy szkielet drewniany (119,54 m2)

   

W tym budynku stworzono optymalne warunki dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. Konstrukcja obiektu jest stosunkowo prosta, przekryta dwuspadowym dachem, urozmaicona drewnianym portykiem, a także niewielkim balkonem umieszczonym od strony ogrodowej. Układ wnętrz ma szansę przypaść do gustu m.in. zwolennikom zachowania odrębności poszczególnych pomieszczeń, w tym przypadku bowiem salon nie łączy się z kuchnią i nie otwiera się na hol.

Projekt A-111 (170,1 m2)

   

Podobnie jak w poprzedniej propozycji, tak i w tym przypadku, pokój dzienny oddzielono od kuchni. Salon jest tutaj pomieszczeniem bardzo przestronnym, częściowo łączącym się z holem. W budynku zaplanowano pełne podpiwniczenie, gdzie umieszczono m.in. jednostanowiskowy garaż oraz kotłownię. W projekcie A-111 na szczególną uwagę zasługują piękne lukarny, urozmaicające regularną linię dachu, a także zadaszony taras, okalający dom ze wszystkich stron.

Projekt Przepiórka (63,32 m2)

   

To niedrogi i niewielki, komfortowy domek, który może powstać zarówno jako całoroczny, jak i zostać zrealizowany na działce letniskowej. Jego wnętrza zaplanowano z myślą o codziennym komforcie trzyosobowej rodziny. Posiada rozwiązania niezbędne dla wygodnego i niedrogiego użytkowania. Jednym z jego atutów jest obszerny, zadaszony taras, usytuowany w części frontowej. Do bocznej ściany budynku może zostać dobudowany garaż lub wiata.

Projekt Abra drewniana (108,46 m2)

   

Dom atrakcyjny finansowo w realizacji oraz późniejszej eksploatacji. W tym parterowym budynku o bardzo prostej bryle może wygodnie zamieszkać czteroosobowa rodzina. W jego wnętrzach optymalnie rozplanowano całą dostępną powierzchnię użytkową. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj przestronny salon z efektownym, przeszklonym wyjściem na duży, zadaszony taras. W kotłowni można zamontować piec na paliwo stałe.

Projekt Osiek 88 (117,16 m2)

   

Powyższy projekt może zainteresować m.in. właścicieli działek z wjazdem od strony południowej. Spodoba się także zwolennikom oddzielenia kuchni od pomieszczeń dziennych. W tym przypadku bowiem salon nie łączy się z kuchnią. Na parterze wydzielono natomiast dodatkowy pokój. Decydując się na rezygnację z tego pomieszczenia, można znacznie powiększyć salon. Przy części mieszkalnej znajduje się garaż, nad którym pozostawiono strych dostępny z łazienki na poddaszu.

Jak murowany

W budynkach szkieletowych elementy konstrukcyjne są dostosowane do systemu modularnego, dzięki czemu łatwiej jest w nich poprawić ewentualne błędy. Konstrukcja „kanadyjczyków” składa się - w uproszczeniu - z drewnianego szkieletu obitego płytą wiórową lub sklejką. Płyty są następnie ocieplane i wykańczane w dowolny sposób. Dom szkieletowy na elewacjach może równie dobrze posiadać drewnianą oblicówkę lub winylowy siding, jak płytki klinkierowe i cegły. Na pierwszy rzut oka może więc w niczym nie różnić się od budynku murowanego. To kolejny atut, atrakcyjny dla tych, którzy byliby gotowi zdecydować się na „kanadyjczyka” pod warunkiem jednak, że swym wyglądem w niczym by nie odbiegał od murowanego sąsiedztwa.

Szkielet na lata

Zasięgając języka na temat domów szkieletowych, można spotkać się z niezbyt pochlebnymi opiniami. To może dziwić, bo przecież tego rodzaju budownictwo m.in. w Kanadzie i Skandynawii od lat cieszy się popularnością i doskonale sprawdza się w trudnych warunkach klimatycznych. Skąd więc niechęć Polaków do „kanadyjczyków”? Przyczyn tej nieprzychylności należy szukać na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy zaczęto u nas budować w tej technologii pierwsze domy, niestety nie posiadając odpowiednich kwalifikacji i nie dysponując materiałami o wymaganej jakości. W efekcie powstawały budynki obarczone wieloma błędami. Obecnie sytuacja uległa zmianie; nie brakuje już wykwalifikowanych specjalistów, gwarantujących najwyższą jakość wykonawstwa. Podobnie jest z materiałami budowlanymi. Odpowiedniej jakości produkty są w ofercie prawie każdego tartaku. Tyle tylko, że inwestorzy próbują oszczędzać i zdarza się, że kupują tańszy materiał. Tymczasem te pozorne oszczędności zazwyczaj owocują problemami. Jeśli jednak dochowa się wszystkich zasad dotyczących budownictwa szkieletowego, to w efekcie uzyska się solidny i ekologiczny dom na lata.

Komentarze