Na co zwrócić uwagę, budując dom szkieletowy?
Domy szkieletowe stawia się szybko. Z reguły kosztują mniej niż budynki murowane. Wyglądem mogą w niczym się od nich nie różnić. Mimo to w Polsce wciąż cieszą się umiarkowaną popularnością. Większość inwestorów wybiera technologię murowaną. Podpowiadamy, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się jednak na budowę domu szkieletowego.
Powodem braku zaufania wobec konstrukcji szkieletowych w dużej mierze są mity, jakie narosły wokół tej technologii. W Polsce panuje powszechne przekonanie, że domy szkieletowe są nietrwałe, nie chronią przed hałasem, skrzypią, są łatwopalne i podatne na szkodniki, gniją, stropy się w nich uginają, nie można ich wykończyć w dowolny sposób ani zamontować wybranego rodzaju ogrzewania. Wszystkie zarzuty są chybione. Część z nich mogłaby okazać się prawdziwa, ale tylko wówczas, gdyby podczas budowy zostały popełnione błędy. A te ostatnie zawsze skutkują poważnymi konsekwencjami, także wtedy, gdy są popełniane podczas budowy domu murowanego. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby wyeliminować usterki? Które zasady są szczególnie istotne podczas budowy domu szkieletowego?
Ekipa na medal
Dwa wyjściowe warunki dotyczą materiału oraz ekipy wykonawczej. Drewno powinno być odpowiednio przygotowane. Nie można stosować produktów zastępczych o zbliżonej jakości. Drewno musi być suszone komorowo, czterokrotnie strugane i frezowane. Tylko tak przygotowany materiał będzie dobrze chroniony przed ogniem i korozją biologiczną. Impregnacji wymaga drewno lite, a także elementy, które będą narażone na działanie warunków atmosferycznych. Materiał po zakupie powinien być odpowiednio przechowywany, chroniony tak, aby nie uległ zawilgoceniu.
Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest także wykwalifikowana ekipa budowlana. W tym przypadku nie ma miejsca na naukę na placu budowy i wykonywanie kolejnych elementów metodą prób i błędów. Nie można też liczyć na polskie normy, które ustalałyby zasady budowy domów w technologii szkieletowej. Wiedza i doświadczenie fachowców mają więc znaczenie kluczowe. To ich umiejętności w dużej mierze decydują o powodzeniu inwestycji. Najlepiej przy tym, aby ekipy nie zmieniały się podczas realizacji kolejnych etapów budowy, a za całość była odpowiedzialna jedna firma.
Do budowy domu szkieletowego trzeba zatrudnić wykwalifikowaną ekipą budowlaną. Wiedza i doświadczenie fachowców mają zasadnicze znaczenie, bez nich łatwo o błędy.
Ściany z izolacją
Budując ściany domu szkieletowego, należy przede wszystkim pamiętać, że układ ich warstw powinien gwarantować możliwość wietrzenia i odparowywania wilgoci. Na zewnątrz powinna więc znajdować się warstwa wykończeniowa (to nie musi być drewno, może być tynk czy cegły klinkierowe), następnie wiatroizolacja, poszycie zewnętrzne, izolacja termiczna, paroizolacja i widoczna od środka – wewnętrzna warstwa wykończeniowa. Wełna mineralna, która zapewnia jednocześnie izolację termiczną i akustyczną, powinna zostać ułożona w taki sposób, aby nie mogły powstać puste przestrzenie. Natomiast jeśli dom jest ocieplany styropianem, niezmiernie istotny jest sposób jego mocowania do ścian. Pomiędzy styropianem a wiatroizolacją powinna pozostać szczelina wentylacyjna. W przeciwnym razie zawilgoceniu mogą ulec płyty poszycia. Do zawilgocenia wnętrz może także przyczynić się źle wykonana wentylacja poddasza, połaci dachu i przestrzeni podpodłogowej. Podczas budowy domów szkieletowych nierzadko dochodzi również do niedokładnego ułożenia paroizolacji i zastosowania niewystarczającej warstwy izolacji akustycznej. Szczególną ostrożność trzeba też zachować na stykach tynku ze stolarką i obróbkami blacharskimi. Ich łączenia muszą być całkowicie szczelne.
Izolacja, zarówno termiczna jak i chroniąca przed wiatrem i wilgocią, stanowi jeden z najbardziej newralgicznych elementów budynków. Jako wiatro- i paroizolację stosuje się specjalne folie. Nie wolno ich jednak zamieniać tańszymi materiałami. Jeśli profesjonalne folie zostaną zastąpione papą izolacyjną, dom nie będzie odpowiednio wentylowany.W ścianach są umieszczane instalacje. Podczas ich wykonywania należy zwrócić uwagę na zachowanie ciągłości poszczególnych warstw, a ewentualne przerwy powinny zostać starannie zaizolowane.
Budując zewnętrzne ściany domu szkieletowego, należy przede wszystkim pamiętać, że układ ich warstw powinien gwarantować możliwość wietrzenia i odparowywania wilgoci.
Szkieletowy prefabrykowany
Krócej niż zwykłych domów szkieletowych trwa budowa domów prefabrykowanych. Stan surowy zamknięty bywa osiągany w ciągu kliku dni. Jakość poszczególnych elementów, ze względu na przeniesienie całego procesu przygotowawczego do hali fabrycznej, jest wysoka. Trudniej też o błędy wykonawcze, ponieważ prace na placu budowy ograniczają się do montażu wcześniej przygotowanych elementów. W efekcie technologia prefabrykowana cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Komentarze