Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena budowy i projektu

Dom szkieletowy nie jest obecnie zbyt często wybieraną technologią w polskim budownictwie. Zarówno prywatni inwestorzy, jak też duże przedsiębiorstwa zazwyczaj stawiają na budowle murowane.

Konstrukcja drewniana często jest uznawana za słabszą, mniej wytrzymałą i mniej trwałą. Tymczasem dom szkieletowy, o ile oczywiście zostanie solidnie zbudowany, może również służyć nam przez długie lata. Warto także wiedzieć, że dom szkieletowy możemy wybudować mniejszym kosztem i o wiele szybciej niż murowany. Jak zatem przedstawiają się szacunkowe koszty budowy domu o drewnianej konstrukcji?

Jak buduje się dom szkieletowy?

Sposób budowania domu szkieletowego jest uzależniony w pewnym stopniu od tego, jaki typ konstrukcji wybierzemy (o technologiach budowy domu szkieletowego piszemy tutaj). W przypadku domu kanadyjskiego, cały szkielet jest konstruowany od podstaw na placu budowy – wymaga to sprawnej i wydajnej pracy oraz dobrych warunków pogodowych, jeżeli bowiem ten etap prac przeciągnie się zbyt długo, może to w przyszłości odbić się na komforcie użytkowania i jakości domu. Innym rodzajem jest dom skandynawski, którego poszczególne części wykonywane są najpierw w fabrykach, a następnie dostarczane na plac budowy do zmontowania. Cechą charakterystyczną takiego domu jest oparcie konstrukcji na całych, nieprzeciętych pionowych belkach, dodatkowo wzmocnionych legarami stropowymi. Natomiast najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję – fachwerkową – ma dom typu niemieckiego, który jest z tego powodu bardziej solidny.

Najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję – fachwerkową – ma dom typu niemieckiego, który jest z tego powodu bardziej solidny.

Proces budowy rozpoczyna się – podobnie jak w przypadku domów murowanych – od postawienia fundamentów, które mogą występować w formie betonowej płyty lub drewnianych ław fundamentowych z pustką podpodłogową. Następnie wykonuje się konstrukcję szkieletową oraz izolację termiczną, akustyczną, przeciwwilgociową i przeciwwiatrową. Kiedy dom jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym, przychodzi pora na elewację, wykonanie instalacji (elektrycznej, gazowej itd.) oraz prace wykończeniowe we wnętrzu domu. Całość prac może zamknąć się nawet w czasie 3-4 miesięcy.

Budowa domu szkieletowego - koszty
Budowa domu szkieletowego - koszty

Projekt domu szkieletowego - wybór i cena

Pierwszym elementem, o którym trzeba pomyśleć, zastanawiając się nad wyborem domu szkieletowego, jest projekt. W zależności od stopnia skomplikowania domu, a także ewentualnych poprawek, za projekt domu szkieletowego zapłacimy średnio ok. 2000-4000 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że sam sposób zaprojektowania domu również wpływa na koszty budowy. Może bowiem się zdarzyć, że przekroje belek konstrukcyjnych przewidziane w projekcie będą za duże, co zwiększy końcową cenę domu. Poza tym cena jest częściowo uzależniona od zaplanowanej szerokości ław fundamentowych, a także od tego, czy projekt uwzględnia ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, czy też pod wszystkimi. Dodatkowo na koszty budowy domu szkieletowego oddziałują takie elementy projektu, jak:

 • liczba kondygnacji (dom parterowy czy z poddaszem adaptowanym na cele mieszkalne),
 • liczba ścian i otworów okiennych (jeśli chcemy, by dom był wybudowany w technologii energooszczędnej, a równocześnie zależy nam na większych przeszkleniach, okna powinny być jak najwyższej jakości, co rzecz jasna zwiększy koszty),
 • rodzaj dachu (najtańszy jest dach prosty dwuspadowy),
 • rodzaj instalacji grzewczej (np. elektryczna, gazowa itp.).

Projekt domu w konstrukcji szkieletowej
Tooba.pl
Projekt domu w konstrukcji szkieletowej

Koszty budowy domu szkieletowego

Przygotowując wstępny kosztorys i planując budżet na budowę domu szkieletowego, należy uwzględnić takie elementy, jak postawienie fundamentów, montaż konstrukcji domu, biały montaż, rodzaj i podłączenie pieca, rodzaje okien i drzwi (zwłaszcza zewnętrznych), wylewka wewnętrzna oraz projekt i wykonanie instalacji.

Nie zapominajmy również o cenach materiałów budowlanych, jakich zamierzamy użyć do budowy. Choć rozpiętość cenowa i ilość ofert dostępnych na rynku jest dość duża i możemy pokusić się o pewne oszczędności, to jednak nie warto na tym przesadnie oszczędzać – tani budulec słabej jakości może spowodować wzrost kosztów eksploatacji i późniejszych napraw, a także sprawić, że dom nie będzie ani tak komfortowy, ani tak trwały, jakbyśmy tego chcieli.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego może wynieść ok. 150 000 – 250 000 zł w stanie surowym oraz ok. 200 000 – 350 000 zł w stanie deweloperskim.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego może wynieść ok. 150 000 – 250 000 zł w stanie surowym oraz ok. 200 000 – 350 000 zł w stanie deweloperskim. Warto również zaplanować koszty związane z wykończeniem domu – możemy w tym przypadku skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub samodzielnie zrobić rekonesans w zakresie cen poszczególnych materiałów wykończeniowych.

Komentarze

 • Tooba.pl

  Dzień dobry, przyczyny pękania ścian mogą być różne. Zalecamy jak najszybciej wezwać konstruktora, który oceni sytuację.

 • Kaja

  Witam, mam pytanie dotyczące domu. Mamy dom z pustaka. Jest pustak, wełna i plyta regipsowa. Sufit tak samo blacha, drewno, folia i płyty regipsowe. W salonie cale dnie potrafi nam się trząść żyrandol i wgl. Najgorsze jest że te płyty na ścianach i suficie zaczynają pękać czy to tak musi być i czy jest bezpieczne dla nas.. Mało tego jeszcze jak jest ulewa to woda nam przecieka w sypialni z sufitu niedaleko okna dachowego ( okno dachowe jest zrobione na prosto bez spadu)

 • Patrycja

  Zbyszek czy możesz podać mi więcej informacji o kosztach budowy takiego domu ? Chciałam się mniej więcej zorientować ponieważ przymierzamy się do budowy takiego domu:)

 • Budowlaniec

  Powodzeni moze sie znajdzie frajer co postawi ci za free

 • Cross

  Zamierzam wybudować taki dom w Niemczech okolice Kassel,szukam solidnej firmy która mi to zrobi od A do Z pod klucz z zapłatą na koniec budowy ,a nie przed czy w trakcie ,interesuje mnie bliźniak i chce by to była firma Polska,Jeżeli ktoś jest w stanie mi taką polecić atkielski69@gmail.com Pozdrawiam

 • Zbyszek

  Witam buduje takie domy już 12 lat w skandynawi i mieszkam w takim domu w Polsce ktory sam zbudowałem zawsze znajdzie się ktoś kto znajdzie jakieś wady nie ma domu bez wad drugi raz tez bym wybrał taki sam system budowy oczywiście z perspektywy czasu już bym coś ulepszył ale reasumując dom w którym mieszkam to około 120 mkv powierzchni ogrzewany w całości piecem kondensacyjny dwufunkcyjny woda co w okresie zimowym płacimy za gaz około 320-350 zł za dwa mce niech ktoś powie ze w budynku murowanym o podobnej kubaturze płaci tyle samo to chyba całe sedno domów szkieletowych ze są oszczędne i zdrowe pod warunkiem i tu uwaga ze ktoś nie spartoli podczas realizacji projektu tzn tanie materiały nie dostosowane do tego typu konstrukcji ,błędy w konstrukcji oszczędność na drzewie itd

 • Gosia

  A czy jest tu ktos kto mieszka w takim domu dluzej? Czy sa jakies wady? Czy drugi raz budujac dom wybralibyscie te sama metode? Pozdrawiam

 • Tooba.pl

  Dzień dobry, nasz doradca pomoże dokonać wyboru, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 52 384 49 90 Pozdrawiamy serdecznie! :)

 • Gość

  Witam
  Mam problem z podjęciem decyzji o budowie domu z bala okrągłego czy dom szkieletowy i oczywiście cena