Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena budowy i projektu

Dom szkieletowy nie jest obecnie zbyt często wybieraną technologią w polskim budownictwie. Zarówno prywatni inwestorzy, jak też duże przedsiębiorstwa zazwyczaj stawiają na budowle murowane.

Konstrukcja drewniana często jest uznawana za słabszą, mniej wytrzymałą i mniej trwałą. Tymczasem dom szkieletowy, o ile oczywiście zostanie solidnie zbudowany, może również służyć nam przez długie lata. Warto także wiedzieć, że dom szkieletowy możemy wybudować mniejszym kosztem i o wiele szybciej niż murowany. Jak zatem przedstawiają się szacunkowe koszty budowy domu o drewnianej konstrukcji?

Jak buduje się dom szkieletowy?

Sposób budowania domu szkieletowego jest uzależniony w pewnym stopniu od tego, jaki typ konstrukcji wybierzemy (o technologiach budowy domu szkieletowego piszemy tutaj). W przypadku domu kanadyjskiego, cały szkielet jest konstruowany od podstaw na placu budowy – wymaga to sprawnej i wydajnej pracy oraz dobrych warunków pogodowych, jeżeli bowiem ten etap prac przeciągnie się zbyt długo, może to w przyszłości odbić się na komforcie użytkowania i jakości domu. Innym rodzajem jest dom skandynawski, którego poszczególne części wykonywane są najpierw w fabrykach, a następnie dostarczane na plac budowy do zmontowania. Cechą charakterystyczną takiego domu jest oparcie konstrukcji na całych, nieprzeciętych pionowych belkach, dodatkowo wzmocnionych legarami stropowymi. Natomiast najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję – fachwerkową – ma dom typu niemieckiego, który jest z tego powodu bardziej solidny.

Najcięższą i najbardziej zaawansowaną konstrukcję – fachwerkową – ma dom typu niemieckiego, który jest z tego powodu bardziej solidny.

Proces budowy rozpoczyna się – podobnie jak w przypadku domów murowanych – od postawienia fundamentów, które mogą występować w formie betonowej płyty lub drewnianych ław fundamentowych z pustką podpodłogową. Następnie wykonuje się konstrukcję szkieletową oraz izolację termiczną, akustyczną, przeciwwilgociową i przeciwwiatrową. Kiedy dom jest już gotowy w stanie surowym zamkniętym, przychodzi pora na elewację, wykonanie instalacji (elektrycznej, gazowej itd.) oraz prace wykończeniowe we wnętrzu domu. Całość prac może zamknąć się nawet w czasie 3-4 miesięcy.

 

Budowa domu szkieletowego - koszty
Budowa domu szkieletowego - koszty

 

Projekt domu szkieletowego - wybór i cena

Pierwszym elementem, o którym trzeba pomyśleć, zastanawiając się nad wyborem domu szkieletowego, jest projekt. W zależności od stopnia skomplikowania domu, a także ewentualnych poprawek, za projekt domu szkieletowego zapłacimy średnio ok. 2000-4000 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że sam sposób zaprojektowania domu również wpływa na koszty budowy. Może bowiem się zdarzyć, że przekroje belek konstrukcyjnych przewidziane w projekcie będą za duże, co zwiększy końcową cenę domu. Poza tym cena jest częściowo uzależniona od zaplanowanej szerokości ław fundamentowych, a także od tego, czy projekt uwzględnia ściany fundamentowe jedynie pod ścianami nośnymi, czy też pod wszystkimi. Dodatkowo na koszty budowy domu szkieletowego oddziałują takie elementy projektu, jak:

 • liczba kondygnacji (dom parterowy czy z poddaszem adaptowanym na cele mieszkalne),
 • liczba ścian i otworów okiennych (jeśli chcemy, by dom był wybudowany w technologii energooszczędnej, a równocześnie zależy nam na większych przeszkleniach, okna powinny być jak najwyższej jakości, co rzecz jasna zwiększy koszty),
 • rodzaj dachu (najtańszy jest dach prosty dwuspadowy),
 • rodzaj instalacji grzewczej (np. elektryczna, gazowa itp.).

 

Projekt domu w konstrukcji szkieletowej
Tooba.pl
Projekt domu w konstrukcji szkieletowej

 

Koszty budowy domu szkieletowego

Przygotowując wstępny kosztorys i planując budżet na budowę domu szkieletowego, należy uwzględnić takie elementy, jak postawienie fundamentów, montaż konstrukcji domu, biały montaż, rodzaj i podłączenie pieca, rodzaje okien i drzwi (zwłaszcza zewnętrznych), wylewka wewnętrzna oraz projekt i wykonanie instalacji.

Nie zapominajmy również o cenach materiałów budowlanych, jakich zamierzamy użyć do budowy. Choć rozpiętość cenowa i ilość ofert dostępnych na rynku jest dość duża i możemy pokusić się o pewne oszczędności, to jednak nie warto na tym przesadnie oszczędzać – tani budulec słabej jakości może spowodować wzrost kosztów eksploatacji i późniejszych napraw, a także sprawić, że dom nie będzie ani tak komfortowy, ani tak trwały, jakbyśmy tego chcieli.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego może wynieść ok. 150 000 – 250 000 zł w stanie surowym oraz ok. 200 000 – 350 000 zł w stanie deweloperskim.

Finalny koszt budowy domu szkieletowego może wynieść ok. 150 000 – 250 000 zł w stanie surowym oraz ok. 200 000 – 350 000 zł w stanie deweloperskim. Warto również zaplanować koszty związane z wykończeniem domu – możemy w tym przypadku skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub samodzielnie zrobić rekonesans w zakresie cen poszczególnych materiałów wykończeniowych.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Mietek 2021-04-05T12:54:01Z

  Witam serdecznie, mam dom letniskowy murowany 54m2 po podłodze. Chciałbym dorobić piętro w konstrukcji szkieletowej. Cz wiecie może jakie koszty trzeba przeznaczyć na taki projekt? Do wykonania jest niestety jeszcze wieniec ponieważ istniejące mury go nie posiadają.

  • pseudo-Konstruktor 2021-03-17T20:18:26Z

   Witam, mam zamiar, a właściwie już decyzje podjąłem i robię sobie nadbudówkę i można ja nazwać konstrukcją szkieletową. Strop drewniany, ścianka kolankowa ok 1,5 m ( teraz wszyscy myślą - zwariował przecież to się zawali!!!) przy szerokości ścian nośnych 4m. Trochę na dachach robiłem i nie takie cuda się robiło,jednak za granicą, tylko z drewna konstrukcyjnego importowanego przy docinkach na mm. Uważam że nasi tzw. lokalni cieśle nie dadzą sobie z tym rady, a Ja jestem zbyt zarobiony i dzieciaty na robienie wszystkiego sam. Wpadłem wiec na pomysł żeby zamówić już dociętą konstrukcję z wierceniami blachami, śrubami( oczywiście pod projekt) itp.... Do tej pory znalazłem tylko jedną firmę z pomorza która by się tego podjęła, ale nie robi tego z drewna C24 tylko typu Las Iglasty impregnowane i czego chcesz... Proszę więc o pomoc... nr tel lub nazwę firmy

   • Mateo 2020-08-19T12:38:42Z

    W necie znajdziemy bardzo dużo domów szkieletowych z ceną w stanie surowym zamkniętym. Np. prosty,nieskomlikowany z dachem dwuspadowym z ceną ok. 200-250 tys. Do stanu deweloperskiego dodajmy 100-110% tej ceny + 50 tys. koszty własne na wykończenie pod klucz. Tak więc,bez działki to minimum koszt 450 tys. Za tą cenę na Otodom lub OLX znajdziemu juz piękny,nie bardzo staru dom. Taka prawda.

    • Jan 2020-06-14T23:15:00Z

     Dom szkieletowy porządnie wykonany nie jest tańszy od domu murowanego. Ja mam taki dom wykonywany przez cieśli z drewna, tradycyjnymi metodami. Koszt 150 m2 z piwnicą: około 450 tys. Dobzre zrobiony dom to dopasowywanie deseczek, łączeń itd. Żadna fabryczna technologia tego nie da. Do tego należy pamiętać o ociepleniu. Ja mam ocieplony dach 20 cm wełny i ściany również 20 cm. Z tego co widzę to domy fabryczne mają 15 cm i z pewnością jest to mało. W zimie może być problem. Ja ogrzewam piecami akumulacyjnymi i dom jest na tyle ciepły, że raczej walczę o obniżenei temperatury. Latem faktycznie jest przyjemny chłód. Dom był budowany 1,5 roku do stanu do zamieszkania, chociaż kafelki i wyposażenie w nowe memble zajęło kolejny rok. Mogłoby by krócej, ale praca zawodowa nie pozwalała na poświęcenie ofpowiedniej ilości czasu. Podsumowując, dom szkieletowy zwłaszcza wykończony w drewnie jest bardzo dobrą opcją. Należy jednak pamiętać, że nie jest tańszy od murowanego.

     • kret 2020-08-09T06:01:40Z

      Trzeba było zatrudnić jeszcze rzeźbiarza z cepelii, to byś miał taki dom z dopasowanych deseczek za milion.

      • Gość 2020-08-02T16:28:54Z

       A można namiary na firmę

       • Marcin 2021-02-27T20:54:12Z

        Widziałem pracę firmy "Dom z Bieszczad", kuzyn się właśnie wybudował, sąsiad podpatrzył i też dla siebie buduje taki drewniany dom. Mega porządna konstrukcja i ten zapach drewna w całym domu. Nie jest to tańsze rozwiązanie, powiedziałbym nawet, że wychodzi drożej stan surowy od murowanego ale ma swój urok. Polecam dla każdego fanatyka drewna. Ja rozglądam się teraz ale za rozwiązaniem modułowym z keramzytobetonu.

      • RAFAL "NOWY" 2020-03-15T20:48:12Z

       czy ktoś z Państwa liczył ile z tzw "metra" kosztuje taki dom ? ja planuję postawić na działce letniskowej 14x4 H 4 (w szczycie, dach ok 30 stopni dwuspadowy) ... i drugie pytanie czy macie Państwo doświadczenie lub sprawdzonego wykonawcę na dach + elewację "blachy w rąbek" (nie wiem czy to bedzie blacha czy blachodachówka "gotowa" ...do przemyślenia bo nie wiem jaka różnica w kosztach)... planowana jest bryła modnej ostatnio "nowoczesnej stodoły" czyli czarna elewacja i dach blacha + aluminiowa czarna stolarka .... będę wdzięczny za słowo komentarza

       • Mateo 2020-08-19T13:19:01Z

        Z metra wygląda to mniej więcej tak. Dom parterowy z użytkowym poddasze, Prosty.Dach dwuspadowy ze świetlikami. Liczysz obrys domu (parter) i dodajesz 2/3 poddasza. Jest to liczenie tzw, po podłodze. Np dom 8mx12m to 96m + 2/3 poddasza czyli 66m. Razem ok.160m2. I tą wielkość mnożysz razy 3100 zł. Stan deweloperski.

        • Marek 2020-11-05T11:03:34Z

         TE 3100 TO GRUBA PRZESADA.

       • Anna 2020-02-03T19:16:31Z

        Firmy podają ceny domów bez fundamentów. Jaki mniej więcej byłby przybliżony koszt fundamentu pod dom parterowy szkieletowy 100m2?

        • Jan 2020-06-14T23:16:40Z

         Piwnica 40 m2 z fundamentem w 2018 r koszt: 80 tys.

         • lublin 2020-03-08T16:28:40Z

          cena fundamentów to prrzedział od 20 do 30 procent całeej inwestycji Kto myśli zaoszczędzić to polecam nie fundamenty Te prace zlecamy firmie nie wykonujemy sami bo nie warto

          • Gość 2020-10-30T15:52:55Z

           A dlaczego niby nie warto ? Nie chce się? To do bloku.

         • Zbyszek 2019-10-06T21:26:33Z

          Podobnie jak mój imiennik Zbyszek buduje domy szkieletowe w Szwecji(większość) od ponad 15 lat i całkowicie się zgadzam z jego zdaniem,że jakość materiału i wykonania jest kluczowe-dotyczy to oczywiście wszelakich usług ale dom szkieletowy mniej toleruje fuszerkę.pocieszające jest to że inwestorzy coraz bardziej są świadomi i nie koncentrują się na najniższej cenie.Jeżeli ktoś szuka solidnego wykonawcy informuje,że zaczynam działalność na naszym rodzinny rynku i chętnie doradzę i przyjmę zlecenie kontakt zibi6412@wp.pl

          • Kaja 2019-05-11T11:28:38Z

           Witam, mam pytanie dotyczące domu. Mamy dom z pustaka. Jest pustak, wełna i plyta regipsowa. Sufit tak samo blacha, drewno, folia i płyty regipsowe. W salonie cale dnie potrafi nam się trząść żyrandol i wgl. Najgorsze jest że te płyty na ścianach i suficie zaczynają pękać czy to tak musi być i czy jest bezpieczne dla nas.. Mało tego jeszcze jak jest ulewa to woda nam przecieka w sypialni z sufitu niedaleko okna dachowego ( okno dachowe jest zrobione na prosto bez spadu)

           • Adii 2020-12-12T12:59:55Z

            Jeżeli dom nie ma 5 lat to może się tak dziać. osiadanie domu czasami trwa do 5 lat, niektórzy też za szybko budują na fundamentach. Różne sa przyczyny.

            • Tooba.pl 2019-05-13T05:42:52Z

             Dzień dobry, przyczyny pękania ścian mogą być różne. Zalecamy jak najszybciej wezwać konstruktora, który oceni sytuację.

            • Cross 2019-02-12T12:01:15Z

             Zamierzam wybudować taki dom w Niemczech okolice Kassel,szukam solidnej firmy która mi to zrobi od A do Z pod klucz z zapłatą na koniec budowy ,a nie przed czy w trakcie ,interesuje mnie bliźniak i chce by to była firma Polska,Jeżeli ktoś jest w stanie mi taką polecić atkielski69@gmail.com Pozdrawiam

             • Adii 2020-12-12T13:01:49Z

              Takich jak Ty to jest wielu, a później w sądzie ludzie laduja bo ktoś nie raczy się wywiązać z umowy. Teraz umowy podpisuje się za etapy, a nie za całość.

              • Budowlaniec 2019-02-19T14:23:56Z

               Powodzeni moze sie znajdzie frajer co postawi ci za free

               • Gość 2019-12-30T14:34:54Z

                czy zapłata za wykonaną pracę ,po jej zakończeniu tojest free?

                • dzban 2019-10-06T20:26:28Z

                 dokładnie to samo pomyślałem

               • Gosia 2019-02-02T10:53:09Z

                A czy jest tu ktos kto mieszka w takim domu dluzej? Czy sa jakies wady? Czy drugi raz budujac dom wybralibyscie te sama metode? Pozdrawiam

                • vectorci 2019-07-02T14:24:41Z

                 Myślę, że w ogóle nie warto bawić się w gaz w takim domu. Piec kaflowy lub kominek z turbiną wystarczą plus w każdym pokoju ster. grzejnik na prąd. Co bym zmienił po tych kilku latach? hmmm... no właśnie, hmmm... Może ocieplił dodatkowo poddasze dodając 10 cm, ale musiałbym wtedy podnieść ściankę kolankową i z tego zrezygnowałem. Co się okazało dobrem wyborem? - drewno na szkielet z koła podbiegunowego, - rekuperacja, - okna izolujące jak do domów pasywnych, - drzwi kompozytowe jak do pasywniaków, - ogrzewanie piecem kaflowym, - niezależnie uruchamiane i sterowane grzejniki elektryczne. Aha i jeszcze jedno. Dom szkieletowy tani i standardowy nie będzie moim zdaniem "porządny", ciepły i trwały. Mój 7*10,5 z poddaszem do stanu dewel. 400 tys., a 120 tys. włożyłem w łazienki nie cudując, kuchnie, płytki, panele, grzejniki i piec. No i potem zaczęły się schody z ogrodem ścieżkami i ogrodzeniem, następne prawie 200 tys. poszło (tego nikt nie liczy, a potem ałaaa). Taki dom postoi 200

                 • Komentarz został odrzucony za treść niezgodną z regulaminem.
                  • vectorci 2019-07-05T17:36:55Z

                   Zapewne wyborca pisu... Nie obrażaj. Czytaj ze zrozumieniem, miałem na myśli wykończenie. to niewiele.

                 • vectorci 2019-07-02T13:36:00Z

                  Nic nie skrzypi w takim domu ani nic nie pęka, to są jakieś bzdury. Jak podskoczysz w salonie lub na poddaszu, to strop ani drgnie, jest jak na betonie. Nie widzę różnic z domami murowanymi pod tym względem. Jest natomiast prawdą, że ten dom się szybko wychładza i równie szybko nagrzewa. Kiedyś się z żoną śmieliśmy się, ponieważ po powrocie z bożego narodzenia zastaliśmy w domu 7 stopni (tak się ustawia podczas nieobecności) i nagrzaliśmy dom w godzinę do 20 stopni odkurzając całość powierzchni :) i odsłaniając zasłony (slońce też przez okna go dogrzewa). Ale i w lato w ciągu dnia słoneczko może dać popalić nagrzewając dom do 28-30 stopni. I tutaj też, wystarczyło zamówić porządne zasłony i po prostu zaslaniać okna, kiedy świeci. wówczas wewnątrz panuje przyjemny chłodek.

                  • Gość 2020-10-30T15:56:38Z

                   Masz słaba izolacje

                  • vectorci 2019-07-02T13:29:11Z

                   Hej. Mieszkam w domu szkieletowym prefabrykowanym 130 m2 od 7 lat. Tradycyjne fundamenty z bloczków beton. Ściany słupek szer. 14 cm i + wełna, od środka płyta gk, od zewn. płyta fermacell gip. - wlóknowa i 10 cm styropianu. W połaci (45 stopni spadek) 20 cm wełny i płyty fermacell. I teraz tak. Ogrzewam go piecem kaflowym w salonie. Sezon grzewczy to 5-5,5 kubika drewna dębowego po 220 zł. Rozpalam dwa razy dziennie rano i około 18-19tej i tak od listopada do kwietnia. Mam zainstalowaną rekuperację. W pokojach mam niezależne ogrzewanie elektryczne. W ciągu tych 7 lat zdarzyło mi się oczywiście kilka razy je włączać (tzn. same się włączają, jak temp. spada poniżej 21 stopni w ciągu dnia). Woda z bojlera 250 l na prąd. Za prąd na cwu i ogrzewanie od sty. do kwi. (w te miesiące już grzejniki elektryczne wpinamy do sieci) płacę tak 200 zł miesięcznie, raz było 500 zł chyba, ale nie mieliśmy drewna, to było pierwszej zimy i się uczyliśmy co i jak.

                   • Jolo 2019-09-04T09:34:58Z

                    Bedziemy miec tak samo. Dobrze wiedziec ze sie sprawdza! Super.

                   • Zbyszek 2019-02-03T19:29:01Z

                    Witam buduje takie domy już 12 lat w skandynawi i mieszkam w takim domu w Polsce ktory sam zbudowałem zawsze znajdzie się ktoś kto znajdzie jakieś wady nie ma domu bez wad drugi raz tez bym wybrał taki sam system budowy oczywiście z perspektywy czasu już bym coś ulepszył ale reasumując dom w którym mieszkam to około 120 mkv powierzchni ogrzewany w całości piecem kondensacyjny dwufunkcyjny woda co w okresie zimowym płacimy za gaz około 320-350 zł za dwa mce niech ktoś powie ze w budynku murowanym o podobnej kubaturze płaci tyle samo to chyba całe sedno domów szkieletowych ze są oszczędne i zdrowe pod warunkiem i tu uwaga ze ktoś nie spartoli podczas realizacji projektu tzn tanie materiały nie dostosowane do tego typu konstrukcji ,błędy w konstrukcji oszczędność na drzewie itd

                    • t. 504035885 2020-01-08T15:31:04Z

                     Tudzież i ja Zbyszku proszę o namiar na Ciebie. (m.sadowski@kancelariecls.pl )

                     • Daniel 2019-07-07T12:19:51Z

                      Poproszę o namiar do Ciebie. Dziękuje

                      • Gość 2019-07-31T08:28:54Z

                       Witam, ja buduje domy szkieletowe w Austrii oraz na Bawarii w Niemczech w konstrukcji szkieletowej niemieckiej. Solidne, pasywne oraz zdrowe. Mieszkam również w takim domu od 8lat i nie mam nic do zastrzeżeń. Skończyłem szkołę Ciesielska w Monachium i poznałem prawdziwe atuty konstrukcji drewnianych o których nikt nam nie mówi w pl. Zapraszam do kontaktu 888899963 pozdrawiam Kuba

                      • Patrycja 2019-04-21T08:23:42Z

                       Zbyszek czy możesz podać mi więcej informacji o kosztach budowy takiego domu ? Chciałam się mniej więcej zorientować ponieważ przymierzamy się do budowy takiego domu:)

                     • Gość 2018-11-03T07:54:10Z

                      Witam Mam problem z podjęciem decyzji o budowie domu z bala okrągłego czy dom szkieletowy i oczywiście cena

                      • Tooba.pl 2018-11-05T11:29:38Z

                       Dzień dobry, nasz doradca pomoże dokonać wyboru, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 52 384 49 90 Pozdrawiamy serdecznie! :)