Dom w konstrukcji szkieletowej
Domy szkieletowe z powodu wieloletniego przywiązania Polaków do technologii murowanej mają w Polsce zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jednak w innych krajach jest to technologia bardzo popularna. Jaka jest zatem prawda o domach zbudowanych w szkielecie drewnianym, czyli tzw. kanadyjczykach?
Konstrukcja z drewna
Tego rodzaju domy powstają na bazie drewnianego szkieletu, który buduje ściany, stropy i szkielet dachu. Zazwyczaj używa się łatwo dostępnego w naszym kraju drewna sosnowego. Z kolei poszycie elementów konstrukcyjnych robi się z tarcicy konstrukcyjnej. Pomiędzy elementami szkieletu montuje się płytę gipsową o półgodzinnej odporności ogniowej, dzięki której drewniany dom jest bardziej odporny na działanie żywiołu. Potwierdza się to w praktyce – rzadko można usłyszeć o spalonym doszczętnie budynku szkieletowym. Tak więc nieprawdą jest, że są to domy mało stabilne – dobrze zbudowane mogą być równie trwałe jak inne domy. Trzeba tu jeszcze zwrócić uwagę na odpowiednią jakość drewna budulcowego czy np. grubość ścian. Jeśli będą zbyt cienkie, budynek nie będzie potrafił dłużej utrzymywać temperatury. Polskie normy określają, że prawidłowo zbudowany „kanadyjczyk" powinien mieć ściany grubości 14 cm. Z kolei samo drewno musi być suszone komorowo, jego wilgotność nie może być większa niż 18 proc. i musi być czterostronnie strugane. Powinno także mieć zaokrąglone lub fazowane krawędzie.
Domy prefabrykowane
Obok domów w konstrukcji szkieletowej często funkcjonuje także określenie – tzw. domy z prefabrykatów. Istotne jest rozróżnienie tych dwóch technologii. Otóż główny element konstrukcyjny – drewniany szkielet – jest taki sam w obydwu przypadkach. Natomiast w domach prefabrykowanych powstaje on nie na placu budowy, lecz w fabryce, zgodnie z potrzebami konkretnego projektu. Domy prefabrykowane są najszybszą technologią budowaną. Generalnie przyjmuje się, że drewniany
dom (szkieletowy bądź prefabrykowany) powstaje w ok. 3 miesiące, choć przy sprzyjających okolicznościach budowa może się zamknąć już w czterech tygodniach.Jakie są zalety domów w konstrukcji szkieletowej?
Przede wszystkim jest to szybkość budowy. Większość inwestorów finansuje budowę za pośrednictwem kredytu hipotecznego, tym samym może w krótkim czasie pokryć całe koszty i bardzo szybko zamieszkać w swoim własnym domu. Domy szkieletowe, jeśli są fachowo zbudowane, bardzo dobrze utrzymują ciepło. Kiedy drewno stanowi powyżej 15% składu ściany, zarzut o szybkiej utracie temperatury przestaje być prawdą. I tu pojawia się pierwsze ograniczenie pojawiające się często w Polsce – trzeba bardzo uważać z doborem ekipy budowlanej. Budowa domów w konstrukcji szkieletowej rządzi się charakterystycznymi tylko dla niej prawidłami i wyłącznie firmy wyspecjalizowane w tej dziedzinie mogą zbudować trwały i komfortowy dom.
Kolejną zaletą domów szkieletowych jest niesłychana łatwość przebudowy. Konstrukcja ścian sprawia, że wymiana czy przedłużenie instalacji przebiega zaskakująco bezproblemowo w porównaniu do budynków murowanych. W każdy momencie można powiększyć swój dom zgodnie z potrzebami. Lekki szkielet budynku sprawia, że mniej zapłacimy też za transport materiałów.
Wspominaliśmy wcześniej o grubości ścian domów szkieletowych. Faktem jest, że dzięki naturalnym właściwościom izolacyjnym drewna i odpowiednim warstwom izolującym połacie konstrukcji ściany „kanadyjczyków" zawsze są cieńsze w porównaniu do domu murowanego o tych samych gabarytach. Ta różnica sprawia, że powierzchnia użytkowa domu szkieletowego jest większa niż murowanego. Przy standardowym budynku – około 100-metrowym – wynosi kilka lub nawet kilkanaście metrów kwadratowych. Czy nie lepiej wykorzystać tę powierzchnię np. na małą pralnię?
Komentarze