Wymiana fug w kuchni i łazience – instrukcja

Wymiana fug w kuchni i łazience jest konieczna w sytuacji, gdy lśniące czystością spoiny płytek w kuchni i łazience tracą swój piękny wygląd. Kiedy żadne środki czyszczące już nie pomagają, a fugi stają się popękane albo miejscami pojawia się na nich pleśń, nadchodzi czas na ich wymianę.

 

Mechaniczne usuwanie starych fug w łazience
Mechaniczne usuwanie starych fug w łazience

Wymiana fug – ręcznie czy mechanicznie?

Gdy nie pomaga czyszczenie fug, wystarczy stare fugi zeskrobać albo sfrezować i położyć nowe. Nie jest potrzebny do tego wysoko wykwalifikowany rzemieślnik, wymianę można przeprowadzić samodzielnie. Co ważne, po usunięciu starych fug płytki pozostaną na ścianach nienaruszone. Wymiana fug ma szczególnie sens wówczas, gdy płytki jeszcze w zasadzie dobrze wyglądają, a ogólny wygląd psują nieestetyczne fugi.

Przy mniejszych powierzchniach możliwe jest ręczne usunięcie starych fug przy pomocy skrobaka. Ta metoda jest wprawdzie żmudna i zajmuje dużo czasu, ale daje zadowalające wyniki. Jeśli fugi mają być wymienione w całym pomieszczeniu, praca ręcznym skrobakiem trwałaby zbyt długo. W tym wypadku opłaca się zastosować mikro-szlifierkę z końcówką frezująca albo specjalną końcówkę na wiertarkę.

Specjalny skrobak do fug jest niewątpliwie lepszy od młotka i dłuta, ponieważ te ostatnie narzędzia mogą uszkodzić płytki. Skrobak wyposażony jest w różne ostrza, aby można było bez problemu oczyścić też wąskie fugi. Dobrze jest też zaopatrzyć się w ostrza zapasowe.

Jak się przygotować do wymiany fug?

Zanim rozpocznie się pracę, warto usunąć z pomieszczenia meble. Podczas usuwania spoin powstaje mnóstwo kurzu, dlatego meble i inny sprzęt, którego nie da się wynieść, trzeba dokładnie okryć. Należy też zwracać uwagę na gniazdka i wyłączniki światła, gdzie chętnie osiada pył. Przed rozpoczęciem usuwania fug płytki powinny być dobrze oczyszczone, aby na powierzchni nie było śladów tłuszczu. Dobrze nadaje się do tego celu zwykły płyn do mycia naczyń.

Ręczne usuwanie fug skrobakiem

Wybierając ręczną metodę, dobrze jest zaopatrzyć się w rękawice robocze, aby zbyt szybko nie nabawić się odcisków. Skrobak do fug dobrze nadaje się też do czyszczenia starej zaprawy między płytkami narożnymi. Ostrze zamocowane na końcu rękojeści umożliwia dostęp do narożników.

Skrobanie fug rozpoczyna się zawsze od góry, aby już oczyszczone fugi nie wypełniały się na nowo pyłem. Powinno się zacząć z jednej strony i dojść do końca rzędu płytek. Każdy rząd trzeba dokładnie odkurzyć, aby usunąć powstały pył.

W przypadku wymiany fug między płytkami na podłodze cały proces zaczyna się od najbardziej wysuniętego do tyłu punktu i przemieszcza się do krawędzi pomieszczenia.

 

Wymiana fug w łazience
Wymiana fug w łazience

Pracę rozpoczyna się, wydrapując otwór w pierwszej fudze przy pierwszej płytce. Można to uznać za punkt wyjściowy. Fugę usuwa się całkowicie równomiernymi ruchami, należy jednak zwracać uwagę na to, aby nie skrobać zbyt głęboko. Centymetrowa głębokość szczeliny jest wystarczająca do odnowienia fugi. Jeżeli niechcący powstanie głębsza szczelina, można ją potem wypełnić nową zaprawą do spoinowania. W przypadku problemów z rozpoczęciem usuwania fugi można ją wstępnie skruszyć dłutem i młotkiem, aby łatwiej było wykonać rysę.

Należy starać się prowadzić skrobak zawsze pośrodku spoiny, aby nie uszkodzić krawędzi płytek. Pracować trzeba rzędami od jednej strony ściany do drugiej i dopiero po ukończeniu jednego rzędu przechodzić do początku następnego. Kiedy szczeliny w rzędzie są już wykonane, za każdym razem trzeba je dokładnie odkurzyć. Płytki należy przetrzeć z kurzu wilgotną ścierką i dobrze je wysuszyć.

Frezowanie fug między płytkami

Stare fugi najłatwiej jest usuwać wielofunkcyjną szlifierką z końcówką frezującą. Posługując się frezem, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić kafelków. Frezuje się wzdłuż fugi.

Posługując się narzędziem mechanicznym, powinno się dla bezpieczeństwa nosić rękawice ochronne. Meble, sprzęt i gniazdka elektryczne trzeba zabezpieczyć przed pyłem folią i taśmą. Jedno gniazdko elektryczne musi pozostać gotowe do użycia.

Pracować należy spokojnie i ze skupieniem, ponieważ drobna nieuwaga może spowodować brzydkie ślady na płytce. Fugi frezuje się z góry na dół. Pokruszona zaprawa nie zanieczyszcza gotowych już szczelin. Frez umieszcza się pośrodku fugi i prowadzi spokojnie od jednej strony do drugiej. Przejście fugą powtarza się tak długo, aż większość zaprawy spoinowej zostanie usunięta. Pozostałości można ostrożnie zdrapać nożem tapicerskim albo skrobakiem.

Jak nakładać fugi?

Kiedy ze wszystkich fug zostanie już usunięta zaprawa, należy pozostałości pyłu odkurzyć i dokładnie przetrzeć całość wilgotną ścierką.

Masę do fugowania przygotowuje się ściśle według wskazań producenta. Kiedy jest już gotowa i ma odpowiednią konsystencję, nakłada się ją w spoiny za pomocą gumowej packi albo szpachelki. Najpierw skośnie do krawędzi płytek, a potem prostopadle, aż fugi zostaną równomiernie wypełnione.

Pozostałości masy do spoinowania należy jak najszybciej usunąć z płytek. Mycie trzeba powtórzyć, zwracając uwagę, aby nie wymyć i nie uszkodzić nowych fug.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.