Jak kłaść płytki w łazience? Zobacz instrukcję

Płytki ceramiczne są piękne i bardzo wygodne w użyciu. Bogate wzornictwo pozwala na spełnienie nawet najbardziej zwariowanych pomysłów na upiększenie wnętrza łazienek. Zaczynając od posadzki, płytkami wykłada się również ściany. Zwracając uwagę na wzór, kolor i fakturę płytek, nie zapominajmy również o tym, z czego zostały zrobione. Dlaczego jest to takie ważne?

Wiąże się to z trwałością płytek. Te, które najczęściej można spotkać na rynku są produkowane w technologii monoporozy. Wyglądają nie tylko efektownie, ale są również trwałe. Na rynku ceramiki łazienkowej dostępny jest też gres, który jest trwalszy. Ma bogate wzornictwo i można go dopasować do każdego stylu łazienki. Jest wyjątkowo odporny na uderzenia i zaplamienia oraz posiada wysoką klasę ścieralności.

Na rynku ceramiki łazienkowej dostępny jest też gres, który jest trwalszy. Ma bogate wzornictwo i można go dopasować do każdego stylu łazienki.

W łazienkach o rustykalnym charakterze świetnie sprawdzi się klinkier. I choć występuje w kilku różnych kolorach i jest praktycznie nieścieralny, to możliwości jego wykorzystania są ograniczone. Pamiętajmy też o przeznaczeniu płytek. Jeżeli wybieramy płytki podłogowe, muszą odznaczać się większą trwałością, niż te na ściany.

Układanie płytek w łazience
Układanie płytek w łazience

Jak przygotować podłoże pod położenie płytek?

Glazurę układa się zawsze na suchym, równym, czystym, odtłuszczonym i niepylącym podłożu. Porowate i nierówne podłoża warto zagruntować specjalną emulsją zwiększająca przyczepność. Większe nierówności należy wyrównać zaprawą. Nową ceramikę można położyć bez zrywania poprzednich płytek, ale wówczas trzeba im nadać chropowatość, pozwalającą na lepsze przyleganie kolejnej warstwy. Ten efekt można uzyskać w dwojaki sposób: uderzając w każda płytkę ostrym narzędziem lub używając szlifierki. Tak przygotowaną powierzchnię następnie gruntuje się specjalna emulsją.

Glazurę układa się zawsze na suchym, równym, czystym, odtłuszczonym i niepylącym podłożu. Porowate i nierówne podłoża warto zagruntować specjalną emulsją zwiększająca przyczepność.

Jak układać płytki łazienkowe?

Warto wyznaczyć pion i poziom przy pomocy sznurka mierniczego i np. poziomicy tak, by powstała linia znalazła się w odległości wielkości jednej płytki i spoiny. Ta linia ułatwi nam pracę, tym bardziej, że w łazienkach bywają nierówne, skośne podłogi. Dzięki linii, którą sobie wyznaczyliśmy, płytki możemy przyciąć pod skosem. Przykleimy je później poniżej. Podobnie warto wyznaczyć pion. Dobrą praktyką - w celu uniknięcia błędów podczas wykańczania ściany - jest próbne położenie płytek. Za każdym razem trzeba brać pod uwagę spoiny między nimi.

Wyrównywanie poziomu płytek
Wyrównywanie poziomu płytek

Sposób na szybkie unieruchomienie płytek na ścianie

Przybicie listwy do ściany, w miejscu poziomej linii, pozwoli przytrzymać pierwszy rząd płytek. Nie będą zsuwać się po ścianie. Następnie kładziemy tyle kleju, żeby wystarczyło na mniej więcej metr kwadratowy, przesuwamy po nim rajbetką (szpachelką z ząbkami). Przyciskamy pierwszą płytkę zgodnie z pionem i poziomem, jaki sobie wyznaczyliśmy. Podobnie, lekko okręcając przyklejamy kolejne płytki, pamiętając o miejscu na spoiny. Tu pomocne są krzyżyki. Przyklejamy płytki na całej powierzchni.

Warto wyznaczyć pion i poziom przy pomocy sznurka mierniczego i np. poziomicy tak, by powstała linia znalazła się w odległości wielkości jednej płytki i spoiny. Ta linia ułatwi nam pracę, tym bardziej, że w łazienkach bywają nierówne, skośne podłogi.

Nadmiar kleju pomiędzy płytkami usuwamy w miarę ich układania. Pozostawiając go, liczmy się z nieestetycznym wyglądem płytek. Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy nie zjechaliśmy z pionu i poziomu. Wystające płytki wpasowuje się, uderzając w nie delikatnie gumowym młotkiem lub korzystając z drewnianej łaty, którą przyciskamy do podłoża. Po ułożeniu górnych płytek układa się dolny rząd. Przedtem trzeba oczywiście zdemontować listwę podtrzymującą.

Przycinanie płytek łazienkowych
Przycinanie płytek łazienkowych

Jak przycinać płytki?

Płytki przycinamy przy pomocy gilotyny. W narożnikach pomieszczenia najładniej sprawdzają się całe płytki. Bardziej skomplikowane nacięcia i wycięcia robi się przy pomocy wiertła węglowego lub wolframowego, którym wiercimy otwory na obwodzie koła. Niepotrzebne fragmenty płytek wyłamujemy delikatnie szczypcami lub kombinerkami. Można też użyć piły z diamentowym ostrzem tnącej na mokro.

Układanie płytek łazienkowych
Układanie płytek łazienkowych

Nakładanie i wykańczanie fug

Po wyschnięciu kleju i krzyżyków dystansowych zabieramy się za fugę. Nakłada się ją gumowym ściągaczem, rozprowadzając w różnych kierunkach tak, by wypełnić równomiernie wszystkie szczeliny. Na koniec, korzystając z wilgotnej gąbki, ściera się nadmiar spoiny, zanim ta stwardnieje. Fugi wystarczy potem przetrzeć wilgotną gąbką w celu wykończenia. W miejscach łączenia wanny, zlewu i sanitariatów ze ścianą lepiej położyć sylikon, który będzie prezentował się efektowniej i łatwiej będzie go utrzymać w czystości.

Płytki przycinamy przy pomocy gilotyny. W narożnikach pomieszczenia najładniej sprawdzają się całe płytki. Bardziej skomplikowane nacięcia i wycięcia robi się przy pomocy wiertła węglowego lub wolframowego, którym wiercimy otwory na obwodzie koła.

Wykańczając łazienkę płytkami ceramicznymi, pamiętajmy o tym, że np. kładąc płytki tylko do wysokości 2 m obniżamy optycznie łazienkę. Jeśli wyłożymy całe ściany, wówczas będą ona monumentalne i smukłe. Dobrze jest również pomyśleć o dobrej wentylacji łazienki i właściwym zabezpieczeniu ścian przed wilgocią. Warto zainwestować w preparaty ograniczające przenikanie wilgoci, wentylator oraz zabezpieczenie ścian farbą wodoodporną. Koszt wykończenia łazienki w tym przypadku będzie większy, ale dzięki temu remont nie będzie konieczny przez długi czas.

Komentarze