Jak czyścić fugi?
Gdy mamy piękne płytki na podłogach czy ścianach, a fugi między nimi są w coraz gorszym stanie, trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Trudno oczekiwać, że cementowa spoina miedzy płytkami zachowa czystość na zawsze, w końcu jest to substancja chłonna, porowata, która łatwo się brudzi.
Na rynku są dostępne impregnaty tworzące warstwę ochronną na powierzchni fugi. W przypadku białych lub bardzo jasnych fug na pewno warto takie impregnaty zastosować od razu po położeniu płytek.
Sposoby domowe
Sposoby, jakie można stosować do czyszczenia fug, zależą od rodzaju zabrudzeń. Fugi nad blatami kuchennymi, kuchenką czy zlewozmywakiem brudzą się najczęściej od tłuszczu, wody i
gotowanych potraw. Na ten rodzaj zanieczyszczeń wystarczy użyć płynu do naczyń, a jeżeli jest na nich dodatkowy osad z wody, można także skorzystać z płynu do usuwania kamienia.
Trudniej jest z fugami na podłodze, ponieważ głęboko wdeptany brud wniknął w ich strukturę. Można spróbować sposobów domowych, na przykład zastosować sodę oczyszczoną. Przy mniejszych zabrudzeniach - próbować sody połączonej z wodą albo, w wersji o silniejszym działaniu, sody oczyszczonej z octem, zmieszanej w proporcjach pozwalających na uzyskanie konsystencji papki. W obu przypadkach należy pozostawić mieszankę na fugach na około 20 minut.
Jeżeli nie obawiamy się zmiany koloru fug, można użyć wybielacza do tkanin lub płynu z chlorem do czyszczenia toalet, rozcieńczonego wodą w stosunku 1:1. Przy szorowaniu spoin szczoteczką należy koniecznie użyć rękawiczek, gdyż jest to dość żrąca mieszanka.
Specjalne preparaty
Gdy domowe sposoby zawiodą, sięgnijmy po specjalne preparaty do czyszczenia fug. Można je kupić w marketach budowlanych lub w sklepach z chemią budowlaną. Najczęściej są w pojemnikach z rozpylaczem. Wystarczy spryskać istniejące spoiny między kafelkami i za jakiś czas spłukać. Nowoczesne środki chemiczne nie tylko czyszczą, ale także zabezpieczają fugi przed ponownym zabrudzeniem.
Jest jeszcze jeden, bardziej radykalny, ale bardzo skuteczny sposób, szczególnie gdy na płytki przez dłuższy czas wylewała się woda i powstał osad z kamienia. W marketach budowlanych można kupić mały, wygodny rylec do usuwania fug, zakończony powierzchnią ścierną. Za jego pomocą można delikatnie zetrzeć wierzchnią warstwę osadu i kamienia i dzięki temu cieszyć się czystą odświeżoną fugą. Rylce są produkowane w różnych rozmiarach dopasowanych do szerokości stosowanych spoin.
Fugi dłużej zachowają świeżość i czystość, jeśli zostaną pokryte specjalnym impregnatem, który stworzy na ich powierzchni warstwę ochronną.
Jeśli fuga dobrze przylega do podłoża i płytek i jedynie jej kolor wymaga odświeżenia, można zastosować preparat do renowacji spoin, który odświeży przebarwione, zabrudzone oraz wyblakłe spoiny.
W miejscach o dużej wilgotności mogą rozwijać się grzyby, pleśnie i bakterie. Spoina przybiera wówczas czarny kolor, w pomieszczeniu brzydko pachnie wilgocią. Można ją czyścić, ale bardzo prawdopodobne, że wkrótce pociemnieje znowu, a grzyby czy pleśnie pojawią się ponownie. W takiej sytuacji wskazane jest usunięcie starej fugi i wymiana na nową.
Przeczytaj: Czym się wyróżniają fugi epoksydowe? Opis, zastosowanie, sposoby montażu
Komentarze