Bitwa marketów: porównanie cen płytek podłogowych, ściennych i akcesoriów

Przy odrobinie umiejętności jesteśmy w stanie samodzielnie położyć płytki w przedpokoju czy łazience. Do takich prac będziemy potrzebować kilku niezbędnych produktów. Jak kupić je najtaniej? Zobaczcie w artykule porównanie cen w największych sieciach budowlanych.

Płytki, kleje, folie w płynie – gdzie najtaniej?

Na to pytanie odpowiadamy kolejno w punktach niniejszego artykułu. Do analizy wykorzystaliśmy ceny z największych sieci budowlanych w Polsce: Castorama, Leroy Merlin, OBI i Bricomarché. Wszystkie ceny pochodzą ze stron internetowych powyższych sklepów lub w wyniku kontaktu telefonicznego z działami obsługi klientów (w przypadku braku ceny lub produktu na stronie). Podane ceny dotyczą stanu na dzień 09.11.2017 r.

Płytki, gres i akcesoria - porównanie cen
Płytki, gres i akcesoria - porównanie cen

Analizowane produkty

Do porównania wybraliśmy płytki podłogowe z przeznaczeniem na położenie w przedpokoju (gres), płytki podłogowe i ścienne do łazienki oraz niezbędne do montażu kleje i folie w płynie. Wybierając produkty, kierowaliśmy się przede wszystkim podobnymi parametrami oraz najniższą ceną. Poniżej znajdują się szczegółowe parametry kolejnych produktów.

  • W przypadku gresu na przedpokój kierowaliśmy się jego odpornością na chłód oraz najniższą ceną. Wybraliśmy również płytki o standardowych wymiarach 60x60 cm oraz o grubości 7 mm (wyjątkiem są płytki z Castoramy z powodu braku podobnego produktu w asortymencie – ich grubość wynosi 9 mm). Pod uwagę wzięty został także styl gresu, gdzie najważniejsza była prostota i jednolity kolor, bez dodatkowych urozmaiceń, które mogłyby wpływać na wyższy koszt.
  • Płytki podłogowe do łazienki, które znalazły się w porównaniu, posiadają szacunkowe wymiary 30x30 cm. Pod uwagę wzięty został także styl płytek, gdzie najważniejsza była prostota i jednolity kolor, bez dodatkowych urozmaiceń, które mogłyby wpływać na wyższy koszt.
  • Płytki ścienne do łazienki posiadają mniejsze wymiary: 20x25 cm. Tutaj, podobnie jak wyżej, pod uwagę wzięliśmy najprostsze modele.
  • Klej od płytek – w opakowaniu po 20 kg. Wyjątkiem pod względem wagi, jest klej z Leroy Merlin. Na stronie sklepu nie znajdujemy w asortymencie produktu 20 kg o parametrach podobnych do innych klejów z pozostałych sieci budowlanych. Jednak dostępny produkt 25 kg, który wzięliśmy do porównania, cenowo i jakościowo jest bardzo zbliżony do oferty z innych sklepów.
  • Folia w płynie, czyli materiał hydroizolacyjny – w zależności od dostępności w asortymencie, w porównaniu wykorzystaliśmy produkt o pojemności 3-4,5 litrów. Pod uwagę, podobnie jak w przypadku innych produktów, wzięto opłacalność zakupu mierzoną według ceny za 1 litr.

Wszystkie analizowane produkty znajdą Państwo na końcu tego artykułu. Podane ceny produktów zawierają podatek VAT.

1. Gres polerowany 60x60 cm – ile to kosztuje?

Gres polerowany o najprostszej stylistyce, bez dodatkowych urozmaiceń, to wydatek rzędu 27-35 zł za metr kwadratowy. Jak się okazuje, najtaniej gres kupimy w Castoramie, mimo że posiada on w tym sklepie większą grubość o 2 mm w porównaniu do podobnych produktów z innych sklepów. Podobne do siebie ceny znajdziemy natomiast w OBI i Bricomarché. Najdrożej gres kupimy w Leroy Merlin – nawet o ponad 8 zł drożej za m2 niż w Castoramie.

Ile kosztuje gres na wyłożenie podłogi w przedpokoju? Zakładając, że wymiary przedpokoju to standardowo 2x3 m (6 m2), będziemy potrzebować niecałe 17 płytek gresowych (każda płytka to 0,36 m2). Idąc tym tropem, za gres na to pomieszczenie zapłacimy od 162 do 210 zł.

2. Płytki podłogowe do łazienki o wymiarach 30x30 cm – porównanie cen

Płytki podłogowe do łazienki posiadają standardowo mniejsze formaty. Produkty wzięte do analizy mają średnio 30x30 cm. Najtaniej produkt zakupimy znowu w Castoramie. Tutaj cena za metr to niecałe 20 zł. Najdrożej w swojej ofercie płytki podłogowe o wcześniej opisanych parametrach kupimy w OBI. Cena jest tutaj wyższa o niecałe 5 zł za metr kwadratowy niż w Castoramie. Ceny płytek z Leroy Merlin i Bricomarché nie różnią się od siebie znacząco.

Jaką kwotę musimy przeznaczyć na zakup płytek podłogowych do łazienki? Zakładając, że nie jest to duże pomieszczenie, czyli ok. 6 m2 za same płytki zapłacimy od 118 do 150 zł, przy wykorzystaniu najprostszych modeli z oferty sieci budowlanych.

3. Płytki ścienne do łazienki o wymiarach 20x25 cm – jaki koszt za metr kw.?

Do porównania wykorzystane zostały także płytki ścienne do łazienki, o mniejszych wymiarach (20x25 cm). Podobnie, jak w pozostałych przypadkach, w Castoramie kupimy płytki w najniższej cenie – 10,49 zł za metr kwadratowy. W pozostałych sklepach ceny są właściwie identyczne i plasują się na poziomie prawie 16 zł za metr.

Ile musimy przeznaczyć pieniędzy na płytki ścienne do łazienki? Zakładamy, że płytkami nie będziemy wykładać całej wysokości ściany, tylko standardowo 1,5 m. Zatem w pomieszczeniu o wymiarach 2x3 m będziemy potrzebować płytek ściennych na 15 m2, zgodnie z poniższym wyliczeniem:

  • 2 m szerokości łazienki pomnożone przez 1,5 m wysokości, równe jest 3 m2.
  • 3 m długości łazienki pomnożone przez 1,5 m wysokości, równe jest 4,5 m2.
  • Oba powyższe wyniki należy podwoić, aby uzyskać powierzchnię na 4 ściany łazienki (w tym przypadku nie uwzględniamy okien czy drzwi), czyli 6 m2 + 9 m2, co daje sumę 15 m2.

4. Klej do płytek 20 kg – porównanie cen w sklepach

Kupując klej do płytek, warto kupić większe opakowanie, ponieważ wtedy cena kilogram jest o wiele korzystniejsza. Jak widać w powyższej tabeli, Najtaniej klej do płytek kupimy w Bricomarché – to cena zaledwie 39 groszy za kilogram. Podobną cenę ma produkt z oferty Leroy Merlin. Najdrożej klej kupimy w OBI – tutaj cena jest aż dwukrotnie wyższa w stosunku do ceny kleju z Bricomarché czy Leroy Merlin.

Do obliczenia ilości kleju, który będziemy potrzebować do montażu płytek, potrzebujemy zasięgnąć informacji o wydajności produktów. U różnych producentów może być ona bardzo odmienna. Ponadto potrzebna ilość kleju jest uzależniona od podłoża, dlatego jest to bardzo indywidualna kwestia, w związku z czym nie podajemy szacunkowej ceny za metr pokrycia powierzchni klejem.

5. Folia w płynie pod płytki – cena za litr

Płytki podłogowe są odporne na wilgoć, jednak szczeliny między nimi nie. Woda, która przenika przez fugi może w konsekwencji doprowadzić do uciążliwej wilgoci. Aby temu zapobiec, pod powierzchnię płytek w łazience stosuje się w folię hydroizolacyjną w płynie.

W naszym porównaniu podaliśmy ceny za 1 litr. Najlepiej wypadła oferta Bricomarché – tu folię kupimy w cenie 7,48 zł/litr. Nieco droższa folia znajduje się w ofercie OBI (niecałe 9 zł/litr). Najdrożej tym razem folię w płynie kupimy w Leroy Merlin – tu cena jest niemal dwukrotnie większa niż w Bricomarché.

Ile potrzebujemy folii w płynie na wyłożenie 6 m2 podłogi oraz 15 m2 ścian w łazience (łącznie 21 m2)? Średnie zużycie folii wynosi 1,1 kg/m2 (lub litra w zależności od oznaczenia) dla wykonania 2 warstw o grubości 1 mm każda. Potrzebujemy zatem trochę ponad 23 litrów folii na podaną powyżej powierzchnię, co wiąże się z kosztem całkowitym od 172 do nawet 330 zł.

Zakup gresu, płytek podłogowych i ściennych – gdzie najtaniej?

Najkorzystniejszą ofertę ma tym razem Castorama. Jeżeli zamierzamy wyłożyć płytkami i gresem większą powierzchnię, oszczędności będą już bardzo wyraźne. Zakładając natomiast, że wszystkie produkty kupujemy w OBI lub Bricomarché, łączne koszty nie będą od siebie dalekie. Najbardziej odczujemy z kolei inwestycję, zaopatrując się we wszystkie materiały w Leroy Merlin. Podsumowanie kosztów pokazuje tabela oraz wykres.

Lista produktów wykorzystanych w porównaniu

1. Gres polerowany

Castorama: Gres Chromatic Paradyż

Leroy Merlin: Gres polerowany TOP CERAMSTIC

OBI: Ceramstic Gres polerowany Balleno slim

Bricomarché: Gres polerowany rektyfikowany CREMI

2. Płytki podłogowe do łazienki

Castorama: Gres REMO CERSANIT

Leroy Merlin: Terakota ARNO OPOCZNO

OBI: Ceramika Pilch Terakota Joy

Bricomarché: brak produktu na stronie

3. Płytki ścienne do łazienki

Castorama: Glazura Ceramika COLOR

Leroy Merlin: Glazura PIRGOS

OBI: Glazura Pirgos beż

Bricomarché: Płytka ścienna TANIA

4. Klej do płytek

Castorama: Zaprawa klejąca do płytek UNI MULTI 101

Leroy Merlin: Zaprawa klejowa TOP 100 KREISEL

OBI: Atlas Klej do płytek

Bricomarché: Klej do płytek C1 GO/ON!

5. Folia w płynie pod płytki

Castorama: Folia w płynie PRIMACOL

Leroy Merlin: Folia w płynie przepuszczalna dla powietrza DRAGON

OBI: Izolex Folia w płynie Izofol

Bricomarché: Folia w płynie IMPREFARB

Komentarze

  • Komentarz oczekuje na moderację.