Panele ścienne do łazienki
Choć łazienka to zazwyczaj najmniejsze pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, to jednak urządzenie tego wnętrza wymaga sporo uwagi i jeszcze więcej staranności. Jednym z kluczowych elementów prac jest wykończenie ścian. Oprócz klasycznych płytek ceramicznych, warto rozważyć także inne opcje, jak beton dekoracyjny, marmur czy drewno. Jednak najprostszym rozwiązaniem są panele ścienne. Podpowiadamy, jak dopasować je do łazienkowego wnętrza i zamontować.
Minimalizm czy romantyzm - jaki styl w łazience?
Przystępując do remontu lub wykańczania łazienki, należy najpierw ustalić nie tylko plan pracy, ale także koncepcję wystroju. Dopiero wówczas możemy wybrać najodpowiedniejsze panele, które będą wpisywały się w styl i kolorystykę całego pomieszczenia. Jeżeli chcemy nadać łazience klimat minimalistycznego luksusu o surowym wydźwięku, możemy zdecydować się na aranżację w betonie.
Przystępując do remontu lub wykańczania łazienki, należy najpierw ustalić nie tylko plan pracy, ale także koncepcję wystroju. Dopiero wówczas możemy wybrać najodpowiedniejsze panele, które będą wpisywały się w styl i kolorystykę całego pomieszczenia.
Warto pamiętać, że beton dekoracyjny musi być solidnie wyszlifowany, ponieważ w przeciwnym wypadku może sprawiać zupełnie nieeleganckie wrażenie, jakby wnętrze było po prostu niewykończone. Ostatnimi czasy w łazienkowych trendach często pojawia się także styl rustykalny i nawiązujący do łączności z naturą, z kwiatami doniczkowymi i wykończeniem w drewnie, dzięki czemu łazienka staje się swego rodzaju „pokojem kąpielowym”. Oba te rozwiązania możemy zastosować wykorzystując panele imitujące kamień, beton, czy drewno. Na rynku dostępnych jest także mnóstwo innych wzorów i grafik na panelach ściennych, zatem bez problemu dopasujemy je do planowanego wystroju łazienki.
Panele ścienne odporne na wilgoć
Dobór paneli ściennych do łazienki to jednak nie tylko aspekt estetyczny. Liczy się również ich odporność na środki chemiczne oraz – przede wszystkim – na wodę. Raczej nie zaleca się paneli MDF, czyli tzw. płyty pilśniowej, nawet jeżeli jest zaimpregnowana. O wiele bardziej odpowiednie będą cienkie panele z tworzyw sztucznych PCV, wyposażone we wzmacniające wewnętrzne żebrowanie.
Na rynku dostępnych jest także mnóstwo innych wzorów i grafik na panelach ściennych, zatem bez problemu dopasujemy je do planowanego wystroju łazienki.
Tego typu panele są wodoodporne, zatem bez obaw możemy montować je w takich miejscach, jak łazienka, gdzie wilgotność powietrza przekracza 70%. Panele PCV są dostępne w szerokiej gamie wzorów i mogą imitować dowolny materiał naturalny, a przy tym są najtańszą opcją – za metr kwadratowy zapłacimy ok. 15-35 zł.
Zobacz: Jak odnowić panele ścienne?
Montaż paneli łazienkowych
Panele ścienne układa się łatwiej i szybciej niż nawet glazurę. Do wyboru mamy 2 podstawowe rodzaje mocowania:
- na konstrukcji nośnej – najpierw przytwierdzamy do ściany listwy, czyli tzw. łaty, a dopiero do nich przy pomocy uchwytów przymocowujemy panele.
- na klej – na panelu rozprowadzamy klej, po czym precyzyjnie i szybko dociskamy go do ściany i przytrzymujemy przez chwilę, aby klej mógł się związać.
Przed zamontowaniem paneli należy oczywiście oczyścić i wygładzić ścianę, zwłaszcza w przypadku mocowania na klej. Warto również zadbać o to, by panele jeszcze przed przymocowaniem do ścian poleżały w łazience przez co najmniej 24 godziny – w ten sposób „zaaklimatyzują się” we wnętrzu, dzięki czemu montaż będzie bardziej efektywny.
Przeczytaj również: Malowanie płytek na ścianach i podłodze. Jak odświeżyć płytki w domu?
Komentarze