Jakie drabiny wybrać do lamowania sufitów?

Lamowanie sufitu jest czynnością pracochłonną, lecz przynoszącą wspaniałe efekty ozdobne dla całego pomieszczenia. Jeśli już wiemy jak chcemy lamować swój sufit, to pora zastanowić się nad drabiną do wykonania tej czynności.

Drabiny do lamowania sufitów
Drabiny do lamowania sufitów

Lamowanie sufitu - drabina konieczna

“Lamowanie” to wyraz pochodzący z obszaru tkactwa i znaczy obszywanie brzegów materiału lamówką. Lamówka w sztuce tkackiej to kawałek materiału, którym obszyte są brzegi ubrania lub innych przedmiotów. Lamowanie jednakże może dotyczyć również wykończenia sufitu.

Oblamowany sufit uchodzi zawsze za bardzo wykwintny i nadaje pomieszczeniom silnie odczuwalny nastrój. Czasem lamowaniem sufitu nazywa się także kładzenie listw na styku sufitu i ściany - tak jak możemy to zauważyć w pałacach, ale też z wyczuciem urządzonych domach.

Lamowanie sufitu zalicza się do prac na wysokościach, do wykonania których potrzebna jest dobra drabina. Zazwyczaj wraz z lamowaniem będziemy chcieli też pomalować sufit. W obu przypadkach należy w realizacji tak śmiałego projektu zadbać o drabinę stabilną, bezpieczną, odpowiednio wysoką, posiadającą wygodne stopnie, najlepiej z koszem, gdzie będziemy mogli odłożyć narzędzia.

Jaka drabina sprawdzi się najlepiej przy lamowaniu sufitu?

Drabiny odpowiednie do wykonania lamowania sufitu mają w swojej konstrukcji kilka szczególnych cech, bez których czynność lamowania albo się nie uda, albo będzie niebezpieczna, albo też mało wydajna.

W pierwszej kolejności szukamy drabin jednostronnych, rozkładanych. Nie jest nam bowiem do lamowania sufitu w mieszkaniu czy domu potrzebna drabina bardzo wysoka, ale raczej taka, na której możemy się solidnie usadowić i spędzić na niej tyle czasu, ile będzie potrzeba do wykonania zadania. Ten typ drabiny styka się z powierzchnią podłogi w czterech miejscach, zatem jest stabilny.

Dlaczego stopnie drabiny powinny być szerokie? Abyśmy wygodnie mogli stawiać na nich stopy. Nie zdobywamy przecież K2 zimą, ale chcemy mieć solidne podparcie statyczne. Ponadto tego rodzaju drabiny najczęściej posiadają uchwyt (niewielką balustradę), której możemy się chwycić, i do której możemy przymocować np. skrzynkę z narzędziami.

A ponieważ pracujemy w domu, więc chcemy także móc komfortowo magazynować taką drabinę, zatem powinna być składana. Przestrzeń sufitu bywa rozległa, a to znaczy, że przy lamowaniu będziemy wielokrotnie przestawiać drabinę. Niech będzie zatem lekka, mobilna, najlepiej aluminiowa.

Sufit lamowany i malowany - dalsze informacje

Ta sama drabina, która przez nas lub ekipę remontową będzie używana do lamowania sufitu, będzie miała też zastosowanie na co dzień, w różnego rodzaju pracach domowych. Kupując więc drabinę z myślą o lamowaniu sufitu, powinniśmy brać pod uwagę również jej przyszłe losy. Gdzie ją przechowamy? Jak będziemy z niej korzystać?

Najwspanialsze przykłady sufitów lamowanych możemy odnaleźć w dawnych rezydencjach możnych. Technika lamowania jest znana od wieków. Ludzie zawsze doceniali sufity lamowane, obramowane tkaniną lub listwami, innymi zdobieniami. Lamowanie sprawia, że kąt prosty, który tworzy ściana i sufit, zyskuje wypełnienie. Jedynie od nas zależy w jaki sposób wykorzystamy tę przestrzeń, ale z pewnością zmianę w przeżywaniu otoczenia zauważymy natychmiast.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.