Dekoracyjny sufit podwieszany

Podwieszany sufit w pomieszczeniu daje szereg korzyści. Nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale też poprawia wytłumienie pomieszczeń, zwiększa ich termoizolacyjność, a także odporność ogniową. To nowoczesne rozwiązanie jest stosowane nie tylko w biurach, ale także we wnętrzach domów jednorodzinnych.

Sufity podwieszane z płyt gipsowych mocowane są przeważnie do stalowego lub drewnianego stelaża za pomocą specjalnych łączników i wieszaków. W ten sposób wykonywane coraz popularniejsze obniżanie sufitu niesie za sobą szereg korzyści. Podwieszany sufit przede wszystkim urozmaica wnętrze, kształtując przestrzeń. Za pomocą płyt gipsowych można formować skosy, łuki oraz podcienie, dzięki czemu można zmienić wygląd pomieszczenia. Zależnie od kształtu podwieszenia można dodawać wnętrzu nowoczesnego lub klasycznego wyglądu. Mocowane w małym pomieszczeniu optycznie je powiększą i podwyższą. Przestronne, obszerne pomieszczenia dzięki podwieszanemu sufitowi wyglądają na niższe i bardziej przytulne. Ciekawe formy odświeżą wnętrze, dodając mu tajemniczości.

W podwieszanym suficie można montować oświetlenie, osiągając ciekawe efekty wizualne
W podwieszanym suficie można montować oświetlenie, osiągając ciekawe efekty wizualne

Element dekoracyjny wnętrza

Podwieszany sufit będzie doskonałym pomysłem w domach, w których stary sufit jest zniszczony. Dzięki oryginalnym kształtom można ukryć wszelkie mankamenty stropu, a także schować nieestetycznie wyglądające przewody instalacyjne. Jest łatwy w demontażu, zatem w razie awarii można go szybko zdjąć. W podwieszanym suficie można montować punktowe oświetlenie, osiągając ciekawe efekty wizualne. Nada ono wnętrzu przytulny, nastrojowy charakter. Poza tym nie pochłania on w takim stopniu promieni słonecznych jak tradycyjne sufity, dlatego pomieszczenia wydają się jaśniejsze.

Podwieszany sufit przede wszystkim urozmaica wnętrze, kształtując przestrzeń. Za pomocą płyt gipsowych można formować skosy, łuki oraz podcienie. Zależnie od kształtu podwieszenia można dodawać wnętrzu nowoczesnego lub klasycznego wyglądu. 

Właściwości izolacyjne

Sufity podwieszane dawniej częściej wykonywane w biurach i budynkach użyteczności publicznej mają bardzo dobre parametry przeciwpożarowe, zatem stosowane w domach jednorodzinnych dobrze chronią przed ogniem. Doskonale sprawdzą się zatem w domach szkieletowych, ale także w tradycyjnych. Cechują je także dobre parametry akustyczne, co sprawia, że pomieszczenia, w których zostaną zamontowane, będą lepiej wytłumione przed hałasem. W takich pokojach nie tworzy się pogłos, a wszystkie dźwięki będą przyjemniejsze dla ucha. Z tego powodu często wykonuje się je w kuchniach czy łazienkach, w których słychać spływającą z kranu wodę, uderzanie talerzy czy gwizd czajnika. Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniach o większej wilgotności należy zastosować odpowiednie sufity odporne na wilgoć. Sufity podwieszane doskonale nadają się także do sypialni, zapewniając ciszę i spokój podczas snu. W salonie zaś polepszają akustykę pomieszczenia, dzięki czemu dźwięki lepiej się roznoszą. Cechują się także dobrymi właściwościami cieplnymi, przez co zapobiegają ucieczce ciepła z domu na nieogrzewany strych.

Montaż sufitu podwieszanego nie wymaga wykonania żadnych prac mokrych
Montaż sufitu podwieszanego nie wymaga wykonania żadnych prac mokrych

Łatwy montaż

Podwieszane sufity są łatwe w montażu, ponieważ nie wymagają wykonywania żadnych mokrych prac ani szlifowania. Istnieje możliwość mocowania ich samemu lub zlecenia prac wykwalifikowanej firmie. Ich konstrukcja jest lekka, jednak mimo wszystko stanowią dodatkowe obciążenie dla stropu, zatem przed ich wykonaniem powinniśmy skonsultować się z konstruktorem, który oceni, czy obciążenie nie będzie nadmierne. Aby ustrzec się przed ewentualnymi błędami wykonawczymi, należy stosować się ściśle do zaleceń producentów. Należy pamiętać, że pod sufitem podwieszanym nie powinno się ukrywać rur gazowych ze względów bezpieczeństwa. Gaz ulatniający się z nieszczelnej instalacji, który nie ma jak się rozprzestrzeniać, może wybuchnąć.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.