Jak wykonać sufit podwieszany?
Sufit podwieszany, czyli oparta na stalowym szkielecie konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych, to oryginalny i wygodny sposób na wykończenie pomieszczeń. Podwieszenie pozwala m.in. na zamaskowanie uszkodzonego stropu lub ukrycie instalacji.
Zalet jest jednak więcej i to nie tylko natury estetycznej – sufity wykonane z ognioodpornych materiałów to dobre rozwiązanie w budynkach z narażonymi na działanie ognia stropami drewnianymi.
Zalety sufitów podwieszanych
Aranżacja wnętrz z użyciem sufitów podwieszanych pozwala na stworzenie przestrzeni
technicznej, umożliwiającej ukrycie kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych, kanałów
wentylacyjnych i przewodów klimatyzacyjnych, przy jednoczesnym pozostawieniu swobodnego
- szybki montaż bez konieczności przygotowywania stropu, który może pozostać w stanie surowym lub – w przypadku przestrzeni remontowanej – zostać poddany jedynie gruntowaniu,
- łatwość regulowania odległości od stropu,
- możliwość dołożenia dodatkowej warstwy materiału termoizolacyjnego i dźwiękochłonnego,
- możliwość montażu oświetlenia systemowego, kratek wentylacyjnych oraz klimatyzatorów sufitowych lub wyprowadzeń klimatyzacji centralnej.
Co istotne, sufit może zostać podwieszony jedynie na części stropu, nadając wnętrzu oryginalny charakter.
Co jest potrzebne do montażu sufitu podwieszanego?
Aby prawidłowo i bezproblemowo zainstalować sufit podwieszany, należy przede wszystkim określić ilość potrzebnych materiałów oraz skompletować odpowiednie narzędzia. Nie obejdzie się tu bez płyt kartonowo-gipsowych, profili stalowych przyściennych, głównych i poprzecznych oraz elementów montażowych takich jak: wieszaki kotwowe do profili, wieszaki z prętem i z oczkiem, łączniki wzdłużne oraz krzyżowe do profili, blachowkręty i metalowe kotwy zamiast plastikowych kołków rozporowych. Wieszaki z prętem i zaciskiem sprężystym ułatwią montaż i regulację wysokości w szerokich granicach. Do prac wykończeniowych przyda się także taśma zbrojeniowa, masa szpachlowa lub elastyczne wypełnienie. Pod ręką powinniśmy mieć również wiertarkę, wkrętarkę akumulatorową lub elektryczną, taśmę mierniczą oraz poziomicę, najlepiej laserową.
Montaż sufitu, krok po kroku
Pierwszym zadaniem, z jakim trzeba się zmierzyć, jest pomiar pomieszczenia i ustalenie, w jakim kierunku będą przebiegały profile przyścienne. Przy pomocy poziomicy laserowej określamy poziom sufitu i w wyznaczonej od niego odległości zaznaczamy miejsca montażu profili przyściennych.
Następnie wzdłuż nakreślonych linii nawierca się (co ok. 40-45 cm) otwory pod kołki rozporowe, które posłużą do przykręcenia profili przyściennych do ścian. Jeśli te ostatnie są nierówne, szczeliny należy wypełnić elastycznym uszczelniaczem.
Sufity wykonane z ognioodpornych materiałów to dobre rozwiązanie w budynkach z narażonymi na działanie ognia stropami drewnianymi.
Kolejny etap to wyznaczenie miejsc mocowań wieszaków podtrzymujących profile główne (co 120 cm). Trzeba przy tym pamiętać, by skrajne wieszaki były zlokalizowane nie dalej niż 60 cm od ścian. W zaznaczonych miejscach montujemy kotwy, a do nich pręty wieszakowe o regulowanej długości, do których przykręcamy profile główne i wstępnie je poziomujemy. Należy zwrócić uwagę, aby pierwsze nacięcia na każdym profilu znajdowały się w takiej samej odległości od profilu ściennego. Osadzamy je równolegle do siebie, co 60 cm, w taki sposób, aby skrajne listwy znajdowały się w takich samych odstępach od ścian. Jeśli planowane jest dodatkowe użycie materiałów termoizolacyjnych, to wówczas zaleca się zwiększenie gęstości montowania wieszaków.
Kolejna kwestia to montaż profili poprzecznych. Tu warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie właściwych odległości między nimi a profilami głównymi – powinny one tworzyć kratkę o boku 60 cm.
Gdy stelaż pod płyty kartonowo-gipsowe jest gotowy, można przystąpić do ich montowania. Najpierw na szkielecie umieszczamy jedną trzecią płyt, by pod ich ciężarem konstrukcja prawidłowo się ułożyła. Dopiero po tym można ostatecznie wypoziomować całą konstrukcję. Następnie docinamy i montujemy odcinki profili poprzecznych dochodzące do profili ściennych. Kolejna czynność to montaż pozostałych płyty. Nie musimy ich ani przyklejać, ani przykręcać. Takie kroki stosuje się przy suficie podwieszanym kasetonowym.
Jeśli chcemy zrobić sufit podwieszany z dużych płyt kartonowo-gipsowych, to do zamontowanego stelażu przykręca się płyty. Następnie zabezpiecza się je na łączeniach taśmą zbrojeniową, szpachluje oraz szlifuje w celu zakrycia połączeń między płytami.
Do stworzenia elementów o bardziej wymyślnych kształtach (np. łuki, fale) stosuje się cienkie (6 mm) płyty gipsowe zbrojone włóknem szklanym, które można formować na sucho lub mokro. Instaluje się je na oddalonych od siebie o około 30 cm elementach profili nośnych i połączonych z nimi łącznikami krzyżowymi profili giętych, przeznaczonych specjalnie do takich konstrukcji. Przy niewielkich powierzchniach łukowych istniej możliwość użycia wsporników wykonanych ze sklejki lub płyty OSB, do których przyczepia się proste profile i łączniki.
Uwaga na szczegóły
Przed montażem płyty gipsowo-kartonowe powinny nabrać odpowiedniej wilgotności, dlatego wskazane jest, aby pozostawić je w pomieszczeniu, w którym będą montowane na minimum 24 godziny.
W pomieszczeniach narażonych na wzmożoną wilgoć, np. w łazience, stosuje się impregnowane płyty kartonowo-gipsowe o zwiększonej odporności na zawilgocenia.
Wszelkie przewody (np. instalacji elektrycznej, klimatyzacyjnej) prowadzimy jeszcze przed zamontowaniem płyt. Oprawy oświetleniowe dla małych lamp halogenowych lub LED oraz czujniki ruchu do ich włączania umieszcza się w wyciętych w płytach otworach. Można też użyć lamp przeznaczonych do sufitów podwieszanych, które także montuje się w otworach wyciętych w płytach i dodatkowo zawiesza się na uchwytach zakotwiczonych bezpośrednio w stropie.
Jak widać instalacja sufitu podwieszanego, nie jest trudna i wymaga jedynie podstawowych umiejętności technicznych i pewnych zdolności manualnych. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, by wykonać tę pracę samodzielnie, warto poszukać sprawdzonych fachowców, którzy nas w tym wyręczą. Dobrze wykonany sufit podwieszany będzie ozdobą domu przez wiele lat.
Komentarze