Wady i zalety sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane jeszcze do niedawna były kojarzone wyłącznie z przestrzenią biurową. Ich zadaniem było ukrycie przewodów klimatyzacyjnych i innych kabli. Rozwiązanie, które zdobyło popularność w biurach, coraz częściej stosowane jest w przestrzeni domowej.

Podwieszane sufity mają wiele zastosowań – wykorzystuje się je m.in. do zmniejszenia kubatury bardzo dużych pomieszczeń. Producenci oferują wiele rozwiązań dla sufitów podwieszanych, jednak zanim zdecydujemy się na zamontowanie konkretnego sufitu, warto zapoznać się z ich właściwościami.

Czym jest podwieszany sufit?

Podwieszane sufity są bardzo często wykorzystywane w mieszkaniach z wysokimi stropami. Dzięki nim ogranicza się powierzchnię grzewczą, co niezwykle pozytywnie odbija się na wydatkach właścicieli takich pomieszczeń. Dodatkowo, dzięki podwieszanemu sufitowi możliwe jest schowanie wszelkich instalacji, które montowane są tuż pod stropem, a dzięki temu zyskuje się dowolną możliwość prowadzenia przewodów czy klimatyzacji.

Podwieszane sufity mają wiele zastosowań – wykorzystuje się je m.in. do zmniejszenia kubatury bardzo dużych pomieszczeń.

Niezwykłą zaletą podwieszanego sufitu jest jego wygląd, możliwe jest bowiem uzyskanie różnych ciekawych aranżacji. Wybierając podwieszany sufit warto sprawdzić, z jakiego materiału jest on wykonany. Najpopularniejsze są płyty sufitowe gipsowo-kartonowe nazywane potocznie regipsami. Pojawiają się również materiały miękkie, twarde – wykonane metalu oraz drewna. Każdy z materiałów posiada wiele wersji kolorystycznych czy struktur. Dla przykładu – decydując się na podwieszany sufit z drewna, można wybrać powierzchnie gładkie lub perforowane.

Salon z podwieszanym sufitem
Salon z podwieszanym sufitem

Rodzaje płyt regipsowych

Jak wspomniano – najpopularniejszym jest sufit wykonany z płyt gipsowych. Dzięki temu uzyskuje się niezwykłą trwałość, a także atrakcyjny wygląd. Do wykonania sufitu podwieszanego konieczne jest zbudowanie konstrukcji metalowej wykonanej z profili specjalnie montowanych na ścianach i podwieszanych na hakach pod sufitem. Do łączenia poszczególnych elementów wykorzystuje się specjalne wkręty. Dostępne na rynku płyty gipsowe różnią się od siebie przede wszystkim ciężarem, a także odpornością na wilgoć. Producenci oferują płyty z przeznaczeniem do pokoi codziennego użytku, jak i do łazienek – są one cięższe i odporne na wilgoć. Warto nadmienić, że płyty regipsowe są także idealnym materiałem pozwalającym na wyciszenie pomieszczenia.

Podwieszane sufity są bardzo często wykorzystywane w mieszkaniach z wysokimi stropami. Dzięki nim ogranicza się powierzchnię grzewczą, co niezwykle pozytywnie odbija się na wydatkach właścicieli takich pomieszczeń.

Sufit podwieszany – jaki najlepszy?

Sufit regipsowy jest jednym z najpopularniejszych, jednak istnieje wiele innych rozwiązań. Jednym z nich jest sufit kasetowy – największym plusem tego typu rozwiązania jest bardzo prosty sposób montażu. Po podwieszeniu wymaganej konstrukcji z profili aluminiowych oraz jej wypoziomowaniu należy ułożyć wybrane przez panele w odpowiednich miejscach. Producenci oferują również wiele innych elementów możliwych do zamontowania w tej przestrzeni. Między innymi są to lampy wpływające na ciekawy design.

Sufit regipsowy jest jednym z najpopularniejszych, jednak istnieje wiele innych rozwiązań. Jednym z nich jest sufit kasetowy – największym plusem tego typu rozwiązania jest bardzo prosty sposób montażu.

Na rynku dostępne są panele o rozmiarach 60×60 centymetrów – dzięki temu waga poszczególnych elementów jest stosunkowo niewielka. Niezwykłą zaletą tego typu sufitu podwieszanego jest możliwość demontażu poszczególnych elementów i wymiany ich na nowe bez konieczności rozbierania całej konstrukcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest późniejszy montaż np. klimatyzacji. Wystarczy rozmontować kilka paneli i zamontować konieczne elementy. Niewątpliwą innowacją dostępną na rynku są sufity napinane. Stosuje się je przeważnie w dużych pomieszczeniach. Wykorzystuje się w tym przypadku elastyczne folie oraz specjalne napinacze. Dzięki temu szybko i skutecznie można zakrywać duży obszar.

Dekoracyjny sufit podwieszany z oświetleniem
Dekoracyjny sufit podwieszany z oświetleniem

Uwaga na wytrzymałość sufitu podwieszanego!

Dostępność wielu faktur sprawia, że możliwa jest aranżacja pomieszczenia na wiele sposobów. Jest to alternatywa dla sufitów podwieszanych wykonanych z płyt gipsowych. To rozwiązanie ma jednak dużą wadę, jest nią mała wytrzymałość. Taka konstrukcja sufitu z płyt nie jest w stanie wytrzymać ciężaru wielu elementów oświetlenia czy dodatków.

Dostępność wielu faktur sprawia, że możliwa jest aranżacja pomieszczenia na wiele sposobów. Jest to alternatywa dla sufitów podwieszanych wykonanych z płyt gipsowych.

Sufity podwieszane umożliwiają aranżację pomieszczenia w oryginalny sposób. Dzięki nim możliwe jest skomponowanie elementów dekoracyjnych modułowo lub jako całość. Odpowiedni montaż sprawia, że możliwe jest utworzenie w pomieszczeniu różnych skosów, sklepień czy też łuków.

Sufit podwieszany w nowoczesnym wnętrzu
Sufit podwieszany w nowoczesnym wnętrzu

Sufity podwieszane mogą wpływać na obniżenie wysokości pomieszczeń. Dają szerokie pole do popisu dekoratorom wnętrz i z roku na rok stają się coraz bardziej popularne.

Komentarze

  • Mandy 2017-11-16T07:37:07Z

    ja nie widzę żadnych wad, bardzo podobają mi się podwieszane sufity i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się coś takiego zrobić w swoim domu.

    • Gość 2022-03-26T18:39:21.380Z

      Wszystko jest dobrze dopóki sąsiad z góry nie zaleje nam łazienki. Miałam już taki przypadek i dlatego z rezerwą podchodzę do sufitu podwieszanego.