Sufit napinany – ile kosztuje? Co warunkuje cenę za metr kwadratowy?

Sufit napinany to wygodne i mało skomplikowane rozwiązanie, które pozwala wizualnie odświeżyć pomieszczenie. Folia z tworzywa sztucznego o wybranym wyglądzie zostaje zamocowana i podgrzana pod sufitem. Podczas podgrzewania materiał się kurczy, dzięki czemu powstaje nieskazitelna powierzchnia.

 

Poznaj podstawowe czynniki wpływające na koszt sufitu napinanego
Bergmen
Poznaj podstawowe czynniki wpływające na koszt sufitu napinanego

Zasada montażu sufitu napinanego jest bardzo prosta. Pod istniejącym sufitem napina się folię z tworzyw sztucznych, która jest potem wygładzana promiennikiem ciepła. Cały zabieg trwa najczęściej tylko jeden dzień i wymaga potem stosunkowo niewiele sprzątania. Stary sufit pozostaje natomiast nienaruszony.

Podstawowe czynniki wpływające na koszt sufitu napinanego

W pierwszym rzędzie na cenę sufitu napinanego wpływa oczywiście liczba metrów kwadratowych powierzchni. Im większy jest sufit, tym wyższa musi być cena liczona na bazie powierzchni. Mamy więc pierwszą zasadę – cena sufitu napinanego zależy od powierzchni pomieszczenia.

Kiedy już została ustalona powierzchnia sufitu, następnym czynnikiem decydującym o cenie będzie liczba narożników. Większość sufitów ma oczywiście cztery kąty, ale zdarza się, że pomieszczenie ma formę wielokąta i wtedy może się zdarzyć 5, 6, 7 albo więcej narożników. Im bardziej skomplikowany jest kształt sufitu, tym większe nakłady pracy przy montażu i wyższe koszty. Bardziej pracochłonny montaż mają naturalnie sufity z różnymi pochyłościami. Ważny jest też stan techniczny istniejącego sufitu. Im bardziej jest kruchy i nierówny, tym trudniejszy jest montaż nowego.

Jak zrobić sufit napinany? Sprawdź tutaj!

Sufit napinany – koszty materiałowe?

Aby obliczyć ostateczną cenę podwieszenia sufitu napinanego, trzeba uwzględnić koszty różnych materiałów i komponentów do montażu. Istnieją dwa zasadnicze materiały, które wykorzystuje się do wyrobu sufitów napinanych. Do pierwszych należą folie PVC, a do drugich tak zwane sufity tekstylne. Sufit tkaninowy składa się z włókien poliestrowych i ma powłokę z poliuretanu. Dzięki temu sufit jest wytrzymały na rozerwanie i chroniony przed wpływem promieniowania UV, zachowuje przez długi czas pierwotne kolory.

Cena za metr kwadratowy sufitu napinanego zależy od tego, czy ma to być prosta i lakierowana folia PCV, tkanina sufitowa, sufit akustyczny, czy może sufit podświetlany z motywem.

Należy sobie również zadać pytanie – czy w sufit mają być też wbudowane lampy? Jeśli tak, to ile lamp trzeba zamontować i jakiego typu? Może LED? Trzeba przygotować zaczepy, aby dało się powiesić dotychczasową lampę albo żyrandol. Na suficie mogą też być zainstalowane czujniki dymu albo głośniki. Wszystkie te szczegółowe decyzje i wybory mają swój wpływ na końcową cenę sufitu napinanego.

Dalsze wybory (oczywiście nie bez wpływu na końcową cenę) dotyczą listew mocujących: czy mają być ozdobne, czy też sufit ma pozostać gładki? Koszty sufitu napinanego trójwymiarowego są znacząco wyższe ze względu na utrudniony montaż, ale też na większą ilość materiału.

Wiele różnych czynników powoduje, że wyliczenie z góry dokładnej wysokości kosztów montażu sufitu napinanego jest raczej niemożliwe. Poważne firmy przed podaniem ceny starają się obejrzeć pomieszczenia i na miejscu uzgodnić warianty i możliwości.

 

Sufit napinany może oczywiście wyglądać efektownie.
E-investal
Sufit napinany imitujący gwieździste niebo

 

Ile kosztuje metr kwadratowy sufitu napinanego?

Cennik jest tak bardzo zróżnicowany, jak zróżnicowane są materiały i planowane rozwiązania. Istnieją w ofercie sufity napinane do wykonania we własnym zakresie oraz takie, których montaż wymaga doświadczenia i drogich materiałów. Dla ogólnej orientacji warto poznać kilka przykładów.

 • Sufit napinany matowy, bez oświetlenia LED – od 130 do 200 zł za m².
 • Sufit napinany lustrzany – od 140 do 250 zł za m².
 • Sufit napinany z dodatkowym oświetleniem LED – od 250 do 300 zł za m².
 • Dwupoziomowy sufit napinany – od 270 zł za m².
 • Sufit napinany typu gwiezdne niebo – powyżej 400 zł za m².
 • Pozostawienie wnęki na lampę – od 250 zł.
 • Koszt montażu sufitu napinanego – zależny od konstrukcji i stopnia skomplikowania prac; standardowo 50 zł za m².

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • ddd 2021-08-30T16:28:48Z

  Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

  • Sebastian 2021-02-03T04:36:47Z

   Właśnie montoje podobny sufit z blendami