Sufit napinany – ile kosztuje? Co warunkuje cenę za metr kwadratowy?

Sufit napinany to wygodne i mało skomplikowane rozwiązanie, które pozwala wizualnie odświeżyć pomieszczenie. Zasada jest bardzo prosta: folia z tworzywa sztucznego o wybranym wyglądzie i odpowiednich wymiarach zostaje pod sufitem zamocowana i w końcu podgrzana. Podczas podgrzewania materiał się kurczy i powstaje nieskazitelna powierzchnia.

 

Poznaj podstawowe czynniki wpływające na koszt sufitu napinanego
Bergmen
Poznaj podstawowe czynniki wpływające na koszt sufitu napinanego

 

Sufit napinany – o co właściwie chodzi?

Prace budowlane związane z wykończeniem sufitu płytami gipsowo-kartonowymi jest męczące i bardzo pracochłonne. Często chodzi nawet tylko o wizualne dopasowanie, które i tak drogo kosztuje.

Komu na przykład przestały się podobać stare drewniana panele, ale nie ma ochoty na całkowity remont sufitu, może w każdej chwili sięgnąć po tak zwany sufit napinany. Pod istniejącym sufitem napina się folię z tworzyw sztucznych, która jest potem wygładzana promiennikiem ciepła. Cały zabieg trwa najczęściej tylko jeden dzień i wymaga potem stosunkowo niewiele sprzątania. Stary sufit pozostaje nienaruszony.

Podstawowe czynniki wpływające na koszt sufitu napinanego

Wiele osób szuka w internecie cen sufitów podwieszanych, ale aby oszacować koszty i cenę konkretnego sufitu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Z tego względu trudno znaleźć na jakimkolwiek forum rozsądną jednoznaczną odpowiedź, która ułatwiłaby planowanie.

W pierwszym rzędzie na cenę sufitu napinanego wpływa oczywiście liczba metrów kwadratowych powierzchni. Im większy jest sufit, tym wyższa musi być cena liczona na bazie powierzchni. Mamy więc pierwszą zasadę: cena sufitu napinanego zależy od powierzchni pomieszczenia.

Kiedy już została ustalona powierzchnia sufitu, następnym czynnikiem decydującym o cenie będzie liczba narożników. Większość sufitów ma oczywiście cztery kąty, ale zdarza się, że pomieszczenie ma formę wielokąta i wtedy może się zdarzyć 5, 6, 7 albo więcej narożników. Im bardziej skomplikowany jest kształt sufitu, tym większe nakłady pracy przy montażu i wyższe koszty. Bardziej pracochłonny montaż mają naturalnie sufity z różnymi pochyłościami.

Jak zrobić sufit napinany? Sprawdź tutaj!

 

Ile kosztuje metr kwadratowy sufitu napinanego?
MegaAranż
Ile kosztuje metr kwadratowy sufitu napinanego?

 

Uwaga:

Korzystniej i taniej jest w każdym przypadku, jeśli jednocześnie urządza się kilka pomieszczeń, a nie jeden pokój dzisiaj i za rok następny. W ten sposób za łączną liczbę metrów kwadratowych wyjdzie bardziej korzystna cena, niż za kilka oddzielnych odcinków.

Ważny jest też stan techniczny istniejącego sufitu. Im bardziej jest kruchy i nierówny, tym trudniejszy jest montaż nowego.

Koszty materiałowe sufitu napinanego

Aby obliczyć ostateczną cenę podwieszenia sufitu napinanego, trzeba uwzględnić koszty różnych materiałów i komponentów do montażu. Istnieją dwa zasadnicze materiały, które wykorzystuje się do wyrobu sufitów napinanych. Do pierwszych należą folie PVC, a do drugich tak zwane sufity tekstylne. Sufit tkaninowy składa się z włókien poliestrowych i posiada powłokę z poliuretanu. Dzięki temu sufit jest wytrzymały na rozerwanie i chroniony przed wpływem promieniowania UV, zachowuje przez długi czas pierwotne kolory.

Cena za metr kwadratowy sufitu napinanego zależy od tego, czy ma to być prosta lakierowana folia PCV, tkanina sufitowa, sufit akustyczny, czy może podświetlany z motywem. Czy w sufit mają być też wbudowane lampy? Jeśli tak, to ile lamp trzeba zamontować i jakiego typu? Może LED? Trzeba przygotować zaczepy, aby dało się powiesić dotychczasową lampę albo żyrandol. Na suficie mogą też być zainstalowane czujniki dymu albo głośniki. Wszystkie te szczegółowe decyzje i wybory mają swój wpływ na końcową cenę sufitu napinanego.

Dalsze wybory (oczywiście nie bez wpływu na końcową cenę) dotyczą listew mocujących; mają być ozdobne, czy też sufit ma pozostać gładki? Koszty sufitu napinanego trójwymiarowego są ze względu na utrudniony montaż, ale też potrzebną większą ilość materiału, znacząco wyższe.

Wiele różnych czynników powoduje, że wyliczenie z góry dokładnej wysokości kosztów montażu sufitu napinanego jest raczej niemożliwe. Poważne firmy przed podaniem ceny starają się obejrzeć pomieszczenia i na miejscu uzgodnić warianty i możliwości.

 

Sufit napinany może oczywiście wyglądać efektownie.
E-investal
Sufit napinany może oczywiście wyglądać efektownie.

 

Ile kosztuje metr kwadratowy sufitu napinanego?

Cennik jest tak bardzo zróżnicowany, jak zróżnicowane są materiały i planowane rozwiązania. Istnieją w ofercie sufity napinane do wykonania we własnym zakresie oraz takie, których montaż wymaga doświadczenia i drogich materiałów. Dla ogólnej orientacji warto poznać kilka przykładów:

Sufity napinane klasy Standard – cena od 115 zł/m2

 • Folia matowa, lakierowana, satynowa o szerokości od 150 cm do 230 cm.
 • Profile plastikowe
 • Gwarancja na 15 lat

Sufity napinane klasy Premium – cena od 130 zł/m2

 • Folia matowa, z połyskiem, satynowa, transparentna o szerokości od 230 cm do 320 cm.
 • Profile plastikowe albo aluminiowe
 • Gwarancja na 20 lat

Sufity napinane klasy Luxury – cena od 150 zł/m2

 • Folia metaliczna, matowa, satynowa, z połyskiem, transparentna o szerokości od 230 cm do 550 cm.
 • Profile plastikowe albo aluminiowe
 • Gwarancja na 30 lat

Jakie są koszty sufitów napinanych za naszą zachodnią granicą?

Ani wyjazd do jakiegoś firmowego sklepu, ani zamawianie internetowe za granicą, nie stanowi żadnego problemu. Celowe może być zatem zorientowanie się w cenach sufitów napinanych za granicą.

Sufit napinany może oczywiście wyglądać tak efektownie, jak się tego zażyczy. Przykładowe ceny za metr kwadratowy sufitu z montażem wynoszą od 65 do 180 euro. Na taką dużą rozbieżność cen wpływa stan sufitu, wybrany materiał, forma pomieszczenia i liczba lamp. Z tego powodu najniższa cena będzie osiągalna raczej w wyjątkowych przypadkach, kiedy sufit będzie prostokątny, a użyta folia najprostsza z dostępnych. Górna cena z kolei dotyczyć będzie sufitów o ponadprzeciętnych wymiarach albo ze szczególnie kosztownymi dodatkami.

Wyjątkiem może być sufit napinany z wbudowanym ogrzewaniem na podczerwień. Taki kosztuje od 220 do 350 euro za metr kwadratowy.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • ddd 2021-08-30T16:28:48Z

  Ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

  • Sebastian 2021-02-03T04:36:47Z

   Właśnie montoje podobny sufit z blendami