Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych
Płyta gipsowo-kartonowa to materiał, który już od lat robi zawrotną karierę w wykańczaniu i aranżacji wnętrz. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z szerokiego wachlarza zastosowań, a także z nieskomplikowanego montażu. Jednym z ciekawszych elementów wystroju, jaki możemy stworzyć z płyty gipsowo-kartonowej, jest sufit podwieszany, który służy nie tylko dekoracji, ale także pełni funkcje użytkowe.
Plusy i minusy płyty g-k
Jak sama nazwa wskazuje, płyta gipsowo-kartonowa składa się z gipsu, czyli naturalnego materiału pozyskiwanego ze skał, który następnie jest formowany i oklejany zewnętrzną papierową warstwą. Jest zatem ekologiczna i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Poza tym gips ma właściwości przeciwpożarowe, ponieważ jest zaliczany do materiałów niepalnych, ze względu na wodę zawartą w jego strukturze. Z tym wiąże się również inna cecha płyty gipsowo-kartonowej: wchłania wilgoć, a następnie uwalnia ją, gdy powietrze staje się zbyt suche, przez co umożliwia stworzenie korzystnego klimatu w pomieszczeniu. Zaletą płyty g-k jest także niezwykle prosta obróbka – bardzo łatwo ją ciąć bez użycia specjalistycznych narzędzi. Ten – zdawałoby się, idealny – materiał ma jednak też swoje wady: przede wszystkim jest podatny na niekorzystne działanie wody, więc nawet specjalnie impregnowana płyta nadaje się jedynie do pomieszczeń o maksymalnej wilgotności 85%. Gips jest również wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne, zatem płytę dość łatwo wgnieść czy zarysować.
Jaką płytę wybrać na sufit podwieszany?
Rodzaj płyty jest uzależniony od tego, co zamierzamy z niej zrobić i w jakim pomieszczeniu chcemy ją zamontować. Do konstrukcji sufitów podwieszanych najodpowiedniejsza będzie płyta o grubości 12-12,5 mm, natomiast jeżeli zależy nam na lepszej izolacji akustycznej i przeciwpożarowej – 15 mm. Wybierając płytę, trzeba również wziąć pod uwagę jej oznakowanie. Płytę g-k typu A można zastosować w sypialni czy salonie – tam, gdzie wilgotność powietrza jest mniejsza niż 70%. Do kuchni i łazienki potrzebne będą płyty H2, których wnętrze jest impregnowane specjalnymi środkami zmniejszającymi poziom wchłaniania wody przez gips. Aby zapewnić sobie wzmożoną ochronę przed ogniem, możemy wybrać płytę typu F. Warto jednak pamiętać, że nie można instalować jej w wilgotnych pomieszczeniach.
Jak sama nazwa wskazuje, płyta gipsowo-kartonowa składa się z gipsu, czyli naturalnego materiału pozyskiwanego ze skał, który następnie jest formowany i oklejany zewnętrzną papierową warstwą.
Zastosowania sufitu podwieszanego
Sufit podwieszany może łączyć w sobie funkcję estetyczną i praktyczną. Przy jego pomocy możemy zamaskować niedoskonałości i uszkodzenia stropu oraz nadać wnętrzu oryginalny styl, formując płytę gipsowo-kartonową w łuki, skosy czy fale. Oprócz tego sufit podwieszany jest doskonałą metodą na docieplenie mieszkania, ponieważ może on stanowić kamuflaż także dla materiałów termoizolacyjnych, które umieszczamy pod stropem. W ten sam sposób można ukryć także inne instalacje, np. elektryczną, wentylacyjną czy klimatyzacyjną. Wyjątkiem jest instalacja gazowa, której nie należy umieszczać w suficie podwieszanym ze względów bezpieczeństwa. Najbardziej powszechnym zastosowaniem tego typu sufitu jest jednak oświetlenie. Montując ramy oświetleniowe w suficie podwieszanym, możemy stworzyć w pokoju niepowtarzalny klimat, ponieważ światło dociera wówczas do każdego zakamarka i dzięki temu niejako „kształtuje” przestrzeń. Co więcej oprócz zwykłych lamp halogenowych czy LED możemy użyć wielokolorowych świateł, sterowanych przy pomocy pilota.
Szybki i prosty montaż z płyt
Montaż sufitu podwieszanego nie należy do skomplikowanych prac budowlanych, więc możemy zabrać się za to samodzielnie, dbając o maksymalną precyzję i staranność wykonania. Pierwszym etapem prac jest stworzenie projektu sufitu: musimy zadecydować, czy umieścimy go na całej powierzchni stropu, czy jedynie dookoła lub pośrodku. Należy również określić, jaką rolę będzie odgrywał sufit, ponieważ od tego zależy jego wysokość (do ram oświetleniowych wystarczy zachować ok. 8-10 cm odległości od stropu, natomiast przy klimatyzacji czy termoizolacji odległość będzie znacznie większa).
Materiały do sufitu podwieszanego najlepiej kupić w formie gotowego systemu do suchej zabudowy. Dzięki temu wszystkie elementy konstrukcyjne będą pochodziły od tego samego producenta, a co za tym idzie – będą tej samej jakości, co ma niebagatelne znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa sufitu.
Najbardziej powszechnym zastosowaniem tego typu sufitu jest jednak oświetlenie. Montując ramy oświetleniowe w suficie podwieszanym, możemy stworzyć w pokoju niepowtarzalny klimat, ponieważ światło dociera wówczas do każdego zakamarka i dzięki temu niejako „kształtuje” przestrzeń.
Montaż rusztów sufitu podwieszanego zaczynamy od trasowania, czyli wyznaczenia wysokości sufitu przy pomocy niwelatora laserowego lub poziomicy. Następnie przykręcamy profile przyścienne oraz wieszaki, profile główne i profile nośne. Jeżeli sufit ma pełnić funkcję ocieplenia, przed zamontowaniem łat nośnych układamy materiał izolacyjny. Kiedy ruszt jest już gotowy, możemy przymocować płyty gipsowo-kartonowe, które uprzednio przycięliśmy. Po zamontowaniu płyt pozostaje już tylko zagruntować krawędzie, nałożyć gładź szpachlową, a po jej wyschnięciu pomalować sufit.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.