Sufit podwieszany – jak zamontować oświetlenie LED i oprawę halogenową?

Urządzając wreszcie własne mieszkanie zauważa się czasem, jak trudno jest uzyskać w nim właściwą atmosferę. Czymś, co zdecydowanie pomaga rozwiązać ten problem, jest odpowiednie oświetlenie. Dzięki sufitowemu oświetleniu każde pomieszczenie może wyglądać cieplej albo chłodniej, jaśniej albo z nastrojowym półmrokiem.

Sufit podwieszany LED - HIT sezonu
Soled
Sufit podwieszany LED - HIT sezonu

Oświetlenie LED na sufitach podwieszanych

W przypadku zwykłego sufitu jest się związanym istniejącymi oprawkami, które znajdują się w określonych miejscach i często przeszkadzają w uzyskaniu idealnego oświetlenia. Sufit podwieszany natomiast daje dodatkowe możliwości, a sprawdzi się na nim doskonale oświetlenie LED.

Sufity podwieszane mogą pełnić dwie podstawowe funkcje: maskować istniejące nierówności i zasłaniać pewne elementy wyposażenia, jak na przykład instalację elektryczną i przewody wentylacyjne, oraz urozmaicać aranżację wnętrza dodając efektowne oświetlenie.

Sufity podwieszane, obok szeregu możliwości technicznych, dają okazję do zamontowania oświetlenia diodowego. W tego typu systemach oświetleniowych najczęściej montowane są taśmy LED oraz punktowe oprawki halogenowe. Nawiasem mówiąc, popularne oświetlenie LED pochodzi od angielskiego light-emitting diode i oznacza diody elektroluminescencyjne. Są one wytwarzane z materiałów półprzewodnikowych, a barwa światła emitowanego przez diody elektroluminescencyjne zależy od użytego półprzewodnika i może być żółta, niebieska, czerwona, pomarańczowa albo zielona.

Oświetlenie LED zastosowane do sufitów podwieszanych jest estetyczne, trwałe i energooszczędne. Światło jest przeważnie odbite od sufitu lub ściany, dając nierzucającą ostrego cienia poświatę. Nowoczesne diody generują ilość światła, która służy nie tylko do dekoracji, ale jako podstawowe źródło światła w pomieszczeniu. Aby oświetlenie LED skutecznie i efektownie działało, trzeba je odpowiednio zamontować.

Ile kosztuje sufit podwieszany? Zobacz tutaj

Montaż oświetlenia LED we wnęce kartonowo-gipsowej

1. Przygotowanie wnęki (półki) na oświetlenie LED

Przestrzeń między półką i sufitem powinna wynosić co najmniej 10-12 cm. Im bliżej sufitu znajdą się diody, tym mniej będzie miejsca na rozproszenie światła.

2. Doprowadzenie instalacji elektrycznej

Od najbliższej puszki trzeba poprowadzić przewody do oświetlenia sufitowego oraz wyłącznika. Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, można bruzdę w ścianie wyrównać. Nie tylko zapalanie i gaszenie światła, ale również zmiana jego natężenia jest możliwa zdalnie i bezprzewodowo za pomocą pilota. Zastosowanie specjalnych ściemniaczy pozwala wygodnie i szybko rozjaśnić albo przyciemnić oświetlenie. Taśmy LED są dostępne w wersjach barwnych, co umożliwia również sterowanie barwą światła.

3. Mocowanie płyt gipsowo-kartonowych na suficie

Mocowanie płyt wykonuje się od środka albo od narożnika i z przesunięciem, aby uniknąć odkształceń oraz fug krzyżowych. Na tym etapie można wykonać otwory pod oprawki halogenowe punktowego oświetlenia mieszkania.

Oświetlenie LED świetnie prezentuje się we wnętrzach
Imged
Oświetlenie LED świetnie prezentuje się we wnętrzach

4. Montowanie oświetlenia LED

Kiedy główne płyty są przymocowane, a półka gotowa, można rozłożyć przewody do zaplanowanego oświetlenia i zainstalować taśmy LED. Do pomieszczeń o niewielkiej wilgotności, jak salon, czy przedpokój, stosuje się taśmę bez powłoki silikonowej. Do kuchni i łazienki natomiast bardziej odpowiednia będzie taśma w osłonie, chroniącej przed parą wodną i wilgocią.

Taśmę LED można ułożyć na dwa sposoby: na dnie półki albo na jej ścianie bocznej. W pierwszym przypadku światło diod pada na sufit i oświetla też wnękę. W drugim zaś wariancie rogi wnęki nie są doświetlone, co może dawać niekorzystny efekt. Z tego względu mocowanie taśmy na pionowej ścianie półki nie jest zalecane.

5. Wykończenie sufitu podwieszanego

Po zamocowaniu płyt i oświetlenia, konstrukcję sufitu podwieszonego należy wyszpachlować, zagruntować i pomalować.

Oświetlenie LED to oryginalne rozwiązanie do Twojego domu!
Oferteo
Oświetlenie LED to oryginalne rozwiązanie do Twojego domu!

Oświetlenie punktowe – halogeny w suficie podwieszanym

Tworząc system oświetlenia punktowego należy zadbać o odpowiedni rozstaw punktów świetlnych. Prawidłowy rozstaw, zgodny z zaleceniami producenta, zapewnia oświetlenie bez stref zacienionych. Z kolei nadmierne zagęszczenie halogenów powoduje zbędny wydatek energii elektrycznej i niepotrzebny wzrost kosztów oświetlenia.

Na podwieszanym suficie, w miejscach gdzie mają być zamontowane oprawy halogenowe, wycina się otwory wiertarką z zamontowaną otwornicą. Podłączone punkty świetlne o niskim napięciu muszą być zasilane za pośrednictwem transformatora.

Zamiast standardowych halogenów w sufitach podwieszanych bardzo często są stosowane energooszczędne żarówki LED. Pobierają około ośmiu razy mniej mocy niż tradycyjne, dając porównywalną moc świetlną.

Oświetlenie punktowe w połączeniu z sufitem podwieszanym tworzy specjalny klimat. Żarówki LED mogą tworzyć rozmaite kompozycje, a także kierować strumień światła na określone punkty mieszkania, podkreślając wybrane elementy.

Interesują Cię przewidywane koszty oraz instrukcja, jak montować sufit podwieszany? Kliknij tutaj

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.