Dachy kopertowe

Konstrukcje dachowe czterospadowe – w tym kopertowe – należą do jednych z bardziej popularnych w polskim budownictwie jednorodzinnym. Pojawiają się zarówno w domach o tradycyjnej, jak i bardziej nowoczesnej architekturze. Prezentują się atrakcyjnie, ale są droższe od dwuspadowych.

Czterospadowe dachy kopertowe są konstrukcjami płatwiowo-kleszczowymi. Swoją nazwę zawdzięczają kopercie, którą przypominają z lotu ptaka. Spośród czterech połaci dwie mają kształt trapezu, a dwie kolejne – trójkąta. Zbiegają się w podłużnej, krótkiej kalenicy, są nachylone pod tym samym kątem i stykają się ze sobą w narożach. Dachy kopertowe są polecane do budynków parterowych, którym nadają piękne proporcje. Są stosowane także w domach z poddaszem użytkowym, ale sensowne zagospodarowanie poddasza pod dachem kopertowym nie jest łatwym zadaniem. Aranżację wnętrz utrudniają liczne skosy, a najbardziej ustawne pomieszczenia, te o największej wysokości, znajdują się pośrodku budynku. Dom z dachem czterospadowym nie posiada ścian szczytowych, pomieszczeń nie można więc doświetlić oknami umieszczonymi w tych ścianach; pozostają okna połaciowe i lukarny. Poddasze ma przy tym mniejszą powierzchnię i jest mniej ustawne, a zastosowanie wysokiej ścianki kolankowej dla zwiększenia jego powierzchni nie zawsze korzystnie wpływa na wygląd budynku.

Dach kopertowy to dobre rozwiązanie w przypadku domów parterowych
Dach kopertowy to dobre rozwiązanie w przypadku domów parterowych
Inny pomysł na polepszenie funkcjonalności poddasza polega na zwiększeniu kąta nachylenia połaci dachu, ale w przypadku konstrukcji czterospadowych niewiele można zyskać w ten sposób. Lepszym rozwiązaniem jest budowa lukarn, które doświetlą pomieszczenia i powiększą ich kubaturę.

Dach kopertowy jest droższy i trudniejszy do wykonania niż dwuspadowy. Jego wykonanie utrudniają m.in. naroża, w których stykają się połacie. Naroża wymagają zastosowania rozwiązań systemowych, które podnoszą koszty budowy. Najlepszymi materiałami do pokrycia dachów kopertowych są te o drobnych elementach. W przypadku blachy lub blachodachówki pozostaje sporo odpadów. Natomiast stosując gont czy dachówkę, straty materiału są mniejsze. Pracę może ułatwić wykonanie sztywnego poszycia, dzięki któremu na dachu o niewielkim kącie nachylenia można zastosować niektóre dachówki przeznaczone na bardziej strome połacie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.