Dachówki fotowoltaiczne – materiał budowlany, który wyprodukuje darmowy prąd? [WIDEO]

Dachówki i system fotowoltaicznym w jednym: hit czy kit? Sprawdzamy, czym są dachówki fotowoltaiczne, czy są dobrym pokryciem dachowym, jaką maja wydajność w produkcji prądu, ile kosztują i czy są lepsze od standardowej instalacji fotowoltaicznej (solarnej). Zobaczcie naszą niezależną opinię!

Słoneczny dach - fotowoltaika zamiast dachówki ceramicznej
Pinterest
Słoneczny dach - fotowoltaika zamiast dachówki ceramicznej

Dachówki fotowoltaiczne umożliwiają stworzenie własnej, ekologicznej elektrowni pozyskującej energię ze słońca. Jednak w jaki sposób to działa? Jaką wydajność ma dachówka fotowoltaiczna w porównaniu do zwykłej instalacji fotowoltaicznej? Sprawdzamy.

Jak działa produkowanie prądu przez dachówki fotowoltaiczne?

Dachówki fotowoltaiczne działają tak samo, jak tradycyjne systemy fotowoltaiczne. Absorbują promienie słoneczne i następnie przetwarzają je na prąd o stałej częstotliwości. Solarny dach posiada inwertory, które przetwarzają prąd stały w prąd zmienny. Dzięki takiej instalacji powstaje darmowa energia elektryczna na potrzeby naszego domu.

Każda dachówka fotowoltaiczna stanowi osobne ogniwo. Aby system mógł jednak pracować optymalnie, należy połączyć wszystkie ogniwa w jeden układ. Należy zapewnić też akumulatory, które będą magazynować produkowaną energię elektryczną. Można także przesłać nadmiar wyprodukowanej energii do zewnętrznej sieci elektrycznej.

Przeczytaj także >> Panele fotowoltaiczne: cena, dofinansowanie, opinie

Wydajność dachówek fotowoltaicznych. Przykład dla domu jednorodzinnego

Oczywiście najważniejszą kwestią przy wyborze fotowoltaiki, jest jej wydajność. Im lepsza jest bowiem wydajność, tym mniej ogniw potrzebujemy aby pozyskać daną ilość energii. Dostępne na rynku dachówki fotowoltaiczne posiadają moc średnio od 10 do 30 Wp. Z kolei przeciętna wydajność liczona na 1 m2 wynosi ok. 90 Wp. Aby zatem uzyskać instalację fotowoltaiczną o mocy wystarczającej dla standardowego domu jednorodzinnego – czyli zakładamy, że jest to 10 kWp – należałoby mieć dachówki fotowoltaiczne na powierzchni dachu wynoszącej dokładnie 111 m2. Jak wyglądają powyższe dane w porównaniu z innymi instalacjami fotowoltaiki? Jak się okazuje, dachówki fotowoltaiczne nie mogą pochwalić się najlepszą wydajnością, ponieważ dla uzyskania 10 kWp w przypadku tradycyjnego systemu fotowoltaicznego na dachu wystarczy 60 m2 powierzchni paneli, a w przypadku fasadowych paneli fotowoltaicznych – 100 m2.

Wydajność systemów fotowoltaicznych - porównanie dachówek, paneli i systemu fasadowego.
Wydajność systemów fotowoltaicznych - porównanie dachówek, paneli i systemu fasadowego.

Jaki jest okres żywotności dachówki fotowoltaicznej? Jak długo instalacja będzie wydajna?

Oprócz wydajności, istotny jest także okres żywotności instalacji. Raczej trudno jest podać ogólną żywotność dachówek fotowoltaicznych, ponieważ to zależy od producenta, ale przeglądając oferty zauważamy, że zwykle producenci dają gwarancje na taki system na min. 20 lat. Gwarancja jest przyznana na wytwarzanie energii (80% mocy po upływie 20 lat eksploatacji instalacji). Jest także drugi rodzaj gwarancji – na odporność na warunki atmosferyczne i tutaj zwykle przyznawane jest min. 30 lat.

A jak wygląda w praktyce czas bezpiecznej eksploatacji fotowoltaiki? Według kilku źródeł czas ten wynosi od 30 do 40 lat – w zależności od warunków klimatycznych. Dla porównania – tym razem z ceramicznymi dachówkami bez modułów fotowoltaicznych – zwykłe dachówki mogą pozostać na dachu 60, a nawet 80 lat. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że dachówki fotowoltaiczne nie są tylko pokryciem, ale i zapewniają prąd na potrzeby całego domu, czas ochrony dachu i tak jest długi, nawet jeśli niektóre elementy instalacji przestaną produkować energię.

W kwestii żywotności bardzo ważna jest także wytrzymałość. Standardowe modele dachówek fotowoltaicznych osiągają zazwyczaj najwyższą klasę ochrony przed gradem – klasę 4 – ponieważ są pokryte wysoce hartowanych szkłem. Oznacza to, że wytrzymają bez uszkodzeń gradobicie o średnicy do 40 mm oraz przy prędkości uderzenia ok. 83 km/h. Jak się okazuje, dachówki ceramiczne mają – w większości przypadków – lepszą klasę ochrony przed gradem niż standardowe instalacje fotowoltaiczne montowane na dachu (te zazwyczaj posiadają klasę ochrony przed gradem 3, wytrzymując grad o średnicy do 30 mm).

Co ciekawe, solarne dachówki mogą być bardziej żywotne od tradycyjnych paneli słonecznych. Co prawda dachówki fotowoltaiczne to dość nowe rozwiązanie i z pewnością będzie w ciągu najbliższych lat udoskonalane, ale warto zainteresować się tym tematem i za jakiś czas zainwestować w takie pokrycie, przy okazji wymiany obecnej, starej dachówki lub przy budowie nowego domu. Tym bardziej, że do 2032 roku jest obowiązek usunięcia z dachów domów pokryć z azbestem – to dobra okazja, aby do tego czasu zgromadzić oszczędności na nowy dach z pokryciem z dachówek fotowoltaicznych.

Wygląd dachówek fotowoltaicznych – pełna personalizacja

Ponieważ dachówki fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, większość producentów oferuje personalizację wyglądu instalacji. Możemy samodzielnie ustalić, jaki kolor z palety RAL mają mieć materiały podstawowe oraz moduły fotowoltaiczne.

Dachówki solarne - różne warianty
Brewa
Dachówki solarne - różne warianty

Dachówka fotowoltaiczna - słoneczna - produkująca prąd
Pinterest
Dachówka fotowoltaiczna - słoneczna - produkująca prąd

Najpopularniejsze firmy oferujące dachówki fotowoltaiczne w Polsce:

Wady i ograniczenia dachówki fotowoltaicznej

Niestety, dachówki fotowoltaiczne mają pewne ograniczenia. Najważniejszym z nich jest pełne uzależnienie instalacji od kształtu oraz kąta nachylenia dachu. Tradycyjne panele fotowoltaiczne posiadają możliwość regulacji kąta nachylenia. W przypadku dachówki niestety nie mamy już takiej możliwości, co wpłynie na mniejszą skuteczność, jeżeli np. jest mocne nachylenie.

Cena dachówki fotowoltaicznej – ile to kosztuje?

Ponieważ dachówki fotowoltaiczne to dość nowe rozwiązanie, niestety ceny nie są niskie. Jednak obserwując rynek, z roku na rok koszty takiej instalacji stają się sukcesywnie coraz niższe, więc mamy przed sobą korzystną perspektywę inwestycji w dachówki solarne za kilka lat. Oczywiście najtańszym rozwiązaniem na dach są tradycyjne panele fotowoltaiczne, jednak dachówka solarna – mimo że jest droższa – może okazać się lepszą inwestycją, ponieważ zapewni nam pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej przez dłuższy czas. Jak dokładnie wyglądają ceny? Sprawdziliśmy, ile kosztują dachówki fotowoltaiczne z dwóch losowych firm z listy, którą przedstawiliśmy powyżej. W naszym porównaniu padło na firmę Fotton oraz Tegola. W przypadku dachówek fotowoltaicznych Fotton, ich cena wynosi aktualnie (kwiecień 2020) ok. 570 zł. Cena dotyczy solaru na dach o mocy 52 W. Taka pojedyncza dachówka pokrywa dach o pow. 119,6 x 42 cm. Jak się okazuje, cena dachówki fotowoltaicznej z firmy Tegola jest bardzo zbliżona, podobnie jak moc ogniwa, dlatego możemy uznać, że podana powyżej cena stanowi pewien punkt odniesienia do kalkulacji kosztów.

Ile kosztują dachówki fotowoltaiczne na dach 100 m2?

Zadajemy pytanie, jakie są koszty całej instalacji – nie pojedynczego panela. Na odpowiedź składa się kilka aspektów. Do kosztów należy bowiem wliczyć zakup dachówek solarnych, ich montaż, materiały dodatkowe (a więc pianki mocujące, śruby, haki), a także metraż – pole powierzchni.

Aby ułatwić obliczenia, weźmiemy pod uwagę dach o powierzchni ok. 100 m2. Za instalację z dachówek fotowoltaicznych na takim dachu musimy zapłacić ok. 90 tys. zł. Dodatkowo doliczamy materiały montażowe (do 10 tys. zł) oraz koszty usługi montażu (tutaj ceny są bardzo zróżnicowane – niektóre firmy oferują montaż w cenie 20, a inne – 40 tys. zł). Podsumowując, łączny koszt instalacji z dachówek fotowoltaicznych na dachu 100 m2 wyniesie (wraz z montażem i wszystkimi materiałami dodatkowymi) od 120 do nawet 140 tys. zł*.

Porównując jeszcze do kosztów tradycyjnego systemu fotowoltaicznego. Biorąc pod uwagę zakup modułów, akcesoria oraz montaż, koszt zwykłej instalacji fotowoltaicznej z paneli jest średnio o połowę niższy (10 kWp to ok. 60 tys. zł) od systemu z dachówkami solarnymi.

*Podane ceny nie stanowią oferty handlowej.

Dachówki solarne na dachu - projekt
Tesla
Dachówki solarne na dachu - projekt

Montaż dachówek solarnych na połaci

Montaż powinno się zlecić specjalistom z uprawnieniami, aby zyskać pewność, że cała instalacja będzie sprawna. Jednak w internecie znajdujemy wiele filmików instruktażowych, w których krok po kroku widzimy prace nad układaniem dachówek solarnych na połaci dachu. Mimo że widzimy wszystko bardzo dokładnie, samodzielnie montując takie dachówki, możemy popełnić wiele błędów – np. niewłaściwie połączyć ogniwa lub nieprawidłowo uruchomić całą instalację, co doprowadzi do szeregu zagrożeń dla działania systemu albo chociażby zagrożenie porażenia prądem. Stopień trudności jest tym większy, im większe są panele. Moduły można łączyć szeregowo w zestawy, a każdy z modułów posiada przewody podłączeniowe ze złączkami.

Jeśli chodzi o sam przebieg montażu, to zależy od technologii. Mniejsze elementy montuje się podobnie jak zwykłe dachówki – układamy je od okapu dachu do kalenicy. Następnie dokłada się kolejne kolumny dachówek od prawej strony dachu do lewej. Zanim jednak ułożysz pierwszy panel, przez membranę należy poprowadzić przewody. Te będą łączyć panel z instalacją – przejście przewodów trzeba dodatkowo uszczelnić. Do łaty na dole montujemy listwę startową. Połączenie paneli z kolei umożliwiają zaczepy wyprofilowanie na spodniej stronie. Zanim dokręcisz panel do łaty, musisz pod jego brzeg włożyć zamek dachówki z prawej strony. Z kolei dachówką po lewej stronie nakrywa się zamek, który jest wyprofilowany na boku panelu. Na ostatnim rzędzie ogniw, pod kalenicą naklejamy uszczelkę (np. z pianki), która będzie miała za zadanie oddzielić panele od opierających się na nich paneli wyższego rzędu.

Jeśli panele mają większe wymiary, montuje się je właściwie tak samo, jak okna dachowe, czyli na połączeniu z dachówkami umieszczamy kołnierz uszczelniający. Natomiast na połączeniach modułów umieszcza się listwy, które przypominają nieco rynienki w zespoleniach okiennych.

Poniżej zamieszczamy też kilka instrukcji montażu dachówek fotowoltaicznych z YouTube.

Instrukcja montażu dachówek solarnych – filmiki z YouTube

Czy opłaca się ściągać starą dachówkę i montować dachówkę solarną?

Jeżeli nasze pokrycie dachowe nie wymaga obecnie wymiany, takie rozwiązanie – czyli ściąganie go, by położyć dachówki fotowoltaiczne – nie będzie opłacalne, ani ekonomicznie uzasadnione, ponieważ system nie jest tani. Opłacalne natomiast będzie to w przypadku, gdy musimy wymienić obecne pokrycie dachowe, a kąt nachylenia połaci jest sprzyjający, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii ze słońca. Inwestycja opłaca się także w przypadku montażu w dopiero co stawianym budynku – ponieważ koszty instalacji częściowo zostaną pokryte przez koszty, jakie poczynilibyśmy na zakup dachówek ceramicznych.

Czy dachówki fotowoltaiczne są lepsze od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych?

Reasumując wszystkie wady, zalety, wydajność, koszty inwestycji i żywotność – raczej tak. Sądzimy, że dachówki solarne mogą być lepszym wyborem od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych – ale w przypadku, gdy są montowane w nowym domu, gdzie jeszcze nie ma pokrycia dachowego lub gdy musimy wymienić pokrycie w starym domu, a kąt nachylenia połaci sprzyja produkcji prądu przez system solarny.

Dlaczego tak uważamy?

 

  • Panele fotowoltaiczne mają tylko jedną funkcję – są domową elektrownią. Dachówki fotowoltaiczne natomiast, nie tylko produkują prąd, ale i stanowią pokrycie domu – są dwu-funkcyjne.
  • Panele fotowoltaiczne zaburzają wygląd nieruchomości – dachówki fotowoltaiczne są naturalnym pokryciem nie zmieniającym bryły dachu.
  • Montaż paneli fotowoltaicznych – podobnie jak dachówek solarnych – jest kosztowny. Jednak w przypadku paneli fotowoltaicznych musimy dodatkowo ponieść koszty zakupu i montażu innego pokrycia dachowego (np. dachówek ceramicznych). Oznacza to zdublowane koszty usług montażu + koszt paneli + koszt dachówki. Decydując się na dachówkę solarną ponosimy koszty zakupu modułów + koszty zatrudnienia jednej firmy, która położy dachówkę i podłączy cały system.
  • Żywotność dachówek fotowoltaicznych jest wyższa od żywotności paneli (np. niesamowity rozgłos zyskały dachówki solarne Tesla, które są dożywotnie – takie dachówki kupujemy tylko raz; na rynku trudno znaleźć odpowiednik w postaci paneli fotowoltaicznych o takich parametrach).

Komentarze

  • Czytelnik 2021-05-26T09:00:22Z

    Prąd stały na przemienny, to bardzo istotne. Zmienny może być prąd stały i przemienny.

    • Polin 2021-01-03T13:52:53Z

      Dopiero się przymierzam do zgłebienia tematu, ale z tego co czytam to zdecydowanie lepiej zainwestowac w cały dach aniżeli w same panele fotowoltaiczne. Czy ktoś w dzisiejszych czasach ma w ogóle wątpliwości co do tego? Jeśli wierzyć producentom/inwestororm, to sama dachówka solarna ma się zwrócić po ok 4 latach?

      • War90 2021-01-20T23:21:21Z

        4 lata wydaje się dosc optymistyczne, ale to pewnie zalezy też od wielu czynników.. Wg Sunroof koszt zwraca się do 7 lat. Ile w tym prawdy? Wydaje mi się ze całkiem realne. Ciekawe jak w innych firmach?

        • Gonzo 2021-01-25T23:05:46Z

          Dokładnie, SunRoof między 5/7 lat, oszczędność na poziomie kilku/kilkunastu tysięcy rocznie na prądzie. Brzmi okej. Nie wiem jak inne firmy, wiem, że Tesla droższa na pewno :P

          • Klawo 2021-01-31T18:50:54Z

            Tesla drozsza, a czy lepsza... :D Pozostawiam do poszperania i poczytania w internecie. Wydaje mi się, ze jesli chodzi chociazby o emisję co2, to sunroof wypada lepiej.