Dachy płaskie w zabudowie jednorodzinnej
Płaski dach jest alternatywą dla popularnych dachów wielospadowych. Jest elementem charakterystycznym nowoczesnej architektury. Warunki zabudowy często wykluczają jednak budowę domów z płaskim dachem w Polsce.
Stropodach jest stropem nad ostatnią kondygnacją w budynku, który jednocześnie pełni rolę dachu. Z jego podwójną funkcją związany jest fakt, że stropodach przenosi znacznie większe obciążenia niż krokwie będące częścią konstrukcji dachu spadzistego. Dachy płaskie były bardzo popularne w Polsce w latach 70. XX w., stąd kojarzą się najczęściej z domami jednorodzinnymi w kształcie kostki czy osiedlami z wielkiej betonowej płyty. Dziś stają się znowu modne jako element charakterystyczny nowoczesnej architektury. Nowa technologia wykonania pozwala zbudować naprawdę trwały i szczelny dach.
Kąt nachylenia dachu
Płaski dach jest alternatywą dla obecnie najbardziej popularnych dachów wielospadowych. Nazwa może być niekiedy źle rozumiana. Otóż powierzchnia dachu płaskiego nie jest idealnie pozioma. Dach płaski zawiera warstwę lub konstrukcję spadkową, która jest przeważnie nachylona pod kątem 5–20°, umożliwiając swobodny spływ wody do rynien i studzienek. Spadek jest jednak uzależniony od zastosowanego pokrycia oraz sposobu odprowadzania wody opadowej. Warstwa ta może być zbudowana z konstrukcji drewnianej, betonu lekkiego, szlichty betonowej czy kruszywa.
Stropodach jest stropem nad ostatnią kondygnacją w budynku, który jednocześnie pełni rolę dachu. Z jego podwójną funkcją związany jest fakt, że stropodach przenosi znacznie większe obciążenia niż krokwie będące częścią konstrukcji dachu spadzistego.
Rodzaje stropodachów
Stropodachy ze względu na układ warstw konstrukcyjnych i izolacyjnych możemy podzielić na stropodachy wentylowane odpowiednie dla budownictwa mieszkaniowego oraz stropodachy pełne (niewentylowane) stosowane najczęściej w budynkach gospodarczych czy w budownictwie przemysłowym. Wyróżnia się także jako odmianę stropu pełnego stropodach odwrócony, który jest najlepszy przy budowie ogrodu na dachu nad ogrzewaną kondygnacją. Układ warstw stropodachu jest zależny od rodzaju konstrukcji, ale także od sposobu użytkowania oraz warunków zewnętrznych.
Stropodach niewentylowany
Stropodach niewentylowany zbudowany jest z warstw, które ułożone są bezpośrednio na sobie. Przylegają do siebie, nie pozostawiając pustej przestrzeni. Taki rodzaj stropodachu jest łatwy do wykonania, jednak jest bardzo wadliwy. Brak przestrzeni między warstwami uniemożliwia przewietrzanie warstwy termoizolacyjnej. Ze względu na skurcze termiczne betonu wszelkie zawilgocenia mogą wpłynąć na pogorszenie właściwości cieplnych, a nawet spowodować zniszczenie stropu. Stropodachy pełne składają się z warstw: konstrukcyjnej stanowiącej element nośny dachu, paraizolacji, termoizolacji oraz warstwy pokrycia dachowego. Stropodachy o standardowym układzie warstw mogą być użytkowane jako tarasy nad nieogrzewanym pomieszczeniem. Należy jednak pamiętać, że warstwa nawierzchni na tarasie musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać przy użytkowaniu. Stropodachy odwrócone – czyli zawierające odwrócony układ warstwy hydroizolacyjnej oraz termoizolacyjnej – idealnie sprawdzają się jako tak zwane zielone dachy, a więc dachy nad ogrzewanym pomieszczeniem, na których jest planowana aranżacja ogrodu.
Stropodachy wentylowane są stosowane w budownictwie mieszkaniowym, a stropodachy pełne (niewentylowane) najczęściej pojawiają się w budynkach gospodarczych oraz przemysłowych.
Stropodach wentylowany
Stropodach wentylowany jest najpopularniejszy w budownictwie jednorodzinnym. Składa się z warstw, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Szczelina powietrzna pomiędzy izolacją termiczną a przeciwwilgociową umożliwia swobodną cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie wilgoci z warstwy ociepleniowej, co pozwala zniwelować większość wad pojawiających się w stropodachach niewentylowanych. Zatem stropodach wentylowany składa się z warstw: konstrukcyjnej, paraizolacji, termoizolacji, przestrzeni powietrznej, warstwy konstrukcyjnej pod pokrycie dachowe oraz warstwy pokrycia dachowego.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.