Dobór mocy grzejników

Wybierając system ogrzewania w domu, należy dopasować moc grzejników, by zapewnić należyty komfort cieplny w pomieszczeniach. W tym celu należy określić temperaturę czynnika grzewczego oraz ustalić rodzaj instalacji grzewczej.

Wymiary i moc grzejników montowanych w domach zależą od kilku ważnych czynników. Dwiema najistotniejszymi sprawami są temperatura czynnika grzewczego, a więc wody, która zasila grzejnik i z niego wypływa, oraz oczekiwanej temperatury powietrza panującej w pomieszczeniu. W każdym pomieszczeniu należy dobierać indywidualnie rodzaj grzejnika, biorąc pod uwagę usytuowanie budynku względem stron świata, a także przeznaczenie pomieszczeń. Trzeba pamiętać, że w pomieszczeniach zlokalizowanych od strony południowej nie ma tak dużego zapotrzebowania na ciepło jak w pokojach z oknami wychodzącymi na północ. Jednak takich pomieszczeń jak kuchnia, garderoba czy spiżarnia często nie trzeba w ogóle ogrzewać, zatem konieczne będzie dopasowanie grzejników do salonu, sypialni, korytarzy oraz łazienki, w której powinniśmy utrzymywać wyższą temperaturę niż w pokojach. Należy wziąć także pod uwagę straty ciepła związane z liczbą i wielkością okien, wentylacją czy też izolacyjnością termiczną przegród budowlanych. Istotny jest także rodzaj urządzenia grzewczego.

Określenie zapotrzebowania na ciepło

Przy doborze mocy i wielkości grzejnika konieczne jest określenie zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, w

którym będzie on zamontowany. Niezbędne jest określenie parametrów wody grzejnej. Przy wyższej temperaturze wody wystarczą mniejsze grzejniki. Straty ciepła w tym przypadku będą niższe. Bardziej komfortowo mieszka się jednak w pomieszczeniach, w których panuje niższa temperatura, bowiem powietrze nie jest nadmiernie wysuszone. Od temperatury czynnika grzewczego zależy ilość ciepła oddawana do pomieszczenia, ponieważ przy niższej temperaturze zasilania grzejnik oddaje mniejszą ilość ciepła. Moc grzewcza podawana jest najczęściej przez producentów grzejników w takiej postaci: 75/65/20°C, gdzie pierwsza liczba to temperatura zasilania, druga to temperatura wody powracającej z grzejnika, a ostatnia to temperatura powietrza w pomieszczeniu.

Najbardziej precyzyjnie należy obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych. Wskaźnik mocy potrzebnej do ogrzania nie może w nich przekraczać 20–30 W/m². W tradycyjnych domach jednorodzinnych budowanych z uwzględnieniem obowiązujących norm moc grzejników potrzebnych do ogrzania pomieszczeń wynosi 50–70 W/m².

Bezwładność cieplna grzejnika

Ważna jest także bezwładność cieplna grzejnika, która jest zależna od masy samego grzejnika oraz wody w nim się znajdującej, a także rodzaju materiału, z jakiego został wykonany. Lekkie, niewielkie grzejniki szybko się nagrzewają i stygną w krótkim czasie. Takie urządzenia zawierające termostaty łatwo dostosowują się do zmian temperatury panującej w pomieszczeniu. Reagują nie tylko na zmiany temperatur spowodowane wysokim nasłonecznieniem, ale także przebywaniem w pomieszczeniu większej liczby osób. Grzejniki ciężkie, większe, o dużej pojemności wody częściej montuje się w domach o gorszej izolacyjności. W takim przypadku bezwładność cieplna grzejników jest zaletą, ponieważ chroni pomieszczenia przed dużymi skokami temperatury powietrza.

Grzejniki płytowe

Wybierając grzejnik płytowy, inwestorzy często zastanawiają się, ile płyt powinien zawierać. Najlepsze są grzejniki jednopłytowe, ponieważ oddają do pomieszczenia najwięcej ciepła. Grzejnik dwupłytowy o tej samej mocy będzie oddawał mniej ciepła niż dwupłytowy, ponieważ część ciepła pochodząca z drugiej płyty będzie się odbijała o pierwszą. Ożebrowanie zwiększa powierzchnię wymiany ciepła w grzejnikach, a co za tym idzie – także moc grzejnika. Takie rozwiązanie sprzyja jednak osadzaniu się kurzu, który trudno wyczyścić w tak mało dostępnych miejscach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.