Jak ustawić kaloryfery (grzejniki)? Regulacja temperatury

Bez względu na to, jak dobre i nowoczesne jest centralne ogrzewanie – źle ustawione nie działa tak dobrze, jakby mogło i generuje na dodatek zbędne koszty. Oczywiście, radość z przyjemnego ciepła nowego ogrzewania jest ogromna i przesłania początkowo wszelkie niekorzystne sygnały. Według szacunków różnych ekspertów, większość instalacji grzewczych (co najmniej 75%) jest źle ustawiona.

 

Ogrzewanie jest tylko tak dobre, jak dobra jest jego regulacja
Lonny
Ogrzewanie jest tylko tak dobre, jak dobra jest jego regulacja

 

Niewłaściwe ustawienie kaloryferów

Dotyczy nie tylko kotłów centralnego ogrzewania w piwnicy, ale również kaloryferów. Oznacza to zarówno bezpowrotną stratę energii cieplnej w dużym rozmiarze, jak i równie efektowny ubytek pieniędzy (o tym, jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu przeczytasz tutaj). Jest to niesamowita sytuacja, wynikająca z niedostatecznej wiedzy użytkownika, niewłaściwego serwisu albo braku zainteresowania ze strony fachowców budujących instalację grzewczą.

Po co ustawiać grzejniki, skoro jest pogodowy regulator temperatury?

Regulator pokojowy albo pogodowy ma działanie centralne. Dokonuje pomiaru temperatury w jednym miejscu i w zależności od wyniku podnosi albo obniża temperaturę wody w obiegu centralnego ogrzewania. Może też wyłączyć albo włączyć ogrzewanie. W praktyce takie ulokowanie czujnika, aby temperatura we wszystkich pomieszczeniach była optymalna, jest niemożliwe. Dodatkowe promieniowanie słoneczne albo gotowanie i pieczenie w kuchni wzmacniają lokalnie dawkę ciepła pochodzącą z instalacji. To oznacza, że odpowiednią temperaturę w tych pomieszczeniach można utrzymać przy słabszym grzaniu kaloryferów.

Taką kontrolę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach zapewniają głowice termostatyczne. Właściwa temperatura zostaje uzyskana poprzez ustawienie wielkości przepływu wody. Automatyczne przymykanie i otwieranie przepływu wody we wszystkich grzejnikach zapewnią głowice elektroniczne z programatorem czasowym.

Jak zabudować grzejnik? Pomysły i wymagania techniczne

Jak rozpoznać złe ustawienie grzejników?

Nawet nie będąc fachowcem w dziedzinie instalacji c.o., można rozpoznać pewne objawy nieefektywnie działającego ogrzewania. Ciepła piwnica wskazuje na przykład na złą izolację rur. Ciepło idzie nie tam, gdzie jest potrzebne. Aby uzupełnić braki w pomieszczeniach, do których dopływa za mało ciepła, instalacja musi zwiększyć moc. Innym objawem jest nierównomierne ogrzewanie pomieszczeń. Także w tym wypadku instalacja wykorzystuje więcej energii, niż to konieczne. Na dodatek, niektóre pomieszczenia stają się nieprzyjemnie gorące.

 

Jak ustawić kaloryfery?
Pinterest
Jak ustawić kaloryfery?

 

Jak ustawić kaloryfery?

Optymalizacja ogrzewania domu nie polega tylko na zejściu do piwnicy. Także rozdział ciepła na poszczególne pomieszczenia trzeba uwzględnić i uregulować grzejniki. Niektórzy wychodzą z założenia, że ogrzewanie szybciej podnosi w domu temperaturę, kiedy jest ustawione na najwyższy poziom. Jest to nieporozumienie, ponieważ zostaje w ten sposób ustawiona temperatura docelowa, jaką instalacja ma osiągnąć. Przez nadmierne przekręcenie termostatu temperatura docelowa nie zostanie osiągnięta w krótszym czasie, ale część energii cieplnej zostanie na pewno zmarnowana.

Nawet nie będąc fachowcem w dziedzinie instalacji c.o. można rozpoznać pewne objawy nieefektywnie działającego ogrzewania.

Cyfry na termostacie nie są ustawione przypadkowo; ułatwiają ustawienie grzejnika tak, aby uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Wygląda to następująco:

  • Stopień 1: ok. 12°C
  • Stopień 2: ok. 16°C
  • Stopień 3: ok. 20°C
  • Stopień 4: ok. 24°C
  • Stopień 5: ok. 28°C

Jak wiarygodne są te cyfry na termostacie? Podane wyżej temperatury dotyczą prawie wszystkich termostatów. Temperatura w pomieszczeniach mimo jednakowego ustawienia grzejników może się jednak różnić. Jeśli kaloryfer jest przykładowo przesłonięty zasłoną albo stołem, pomieszczenie pozostanie nieco chłodniejsze. Także parapet bezpośrednio nad grzejnikiem może wpływać na temperaturę pomieszczenia. Między grzejnikiem i parapetem zalega mianowicie gorące powietrze, które sygnalizuje czujnikowi dużo za wcześnie osiągnięcie temperatury docelowej.

Ustawienie termostatu grzejnika na stopień 5 nie powoduje szybszego ogrzewania. Tak to nie działa. Jak szybko kaloryfer stanie się gorący, nie da się ustawić termostatem.

Jak podłączyć kaloryfery do instalacji? Odpowiadamy w artykule

Jak ustawić grzejniki?

Eksperci zalecają dla różnych pomieszczeń w domu temperaturę od 18°C do 24°C. Wygląda to tak:

  • Sypialnia: ok. 18°C – stopień 2,5
  • Łazienka: ok. 22-24°C – stopień 3,5 do 4
  • Kuchnia: ok. 18°C – stopień 2,5
  • Pokój dzienny: ok. 20°C – stopień 3

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ>> Dobór mocy grzejników

Komentarze

  • Olga 2022-02-05T18:33:38.818Z

    Ja dostałam 1054zl dopłaty do co a zapłaciłam już 2500 zl

    • Ania 2022-10-26T19:24:29.519Z

      Sąsiadów Pani ogrzewa ,bo mają zakręcone kaloryfery

    • markus 2021-12-26T18:18:12.771Z

      kaloryfer ustawiony jest na3 cieply jest tylko u gury nadole i w srodku zimny jak wyregulowac

      • Gość 2022-09-09T22:18:15.061Z

        Odpowietrzyć trzeba na YouTube,wszystko masz

        • Gość 2022-03-04T21:04:44.345Z

          Dopływ wody do grzejnika jest zablokowany trzeba termostat zdjąć i przekręcić na wyższy poziom