Termostat grzejnikowy – sposób na tanie ogrzewanie?

Często właśnie termostaty są najstarszymi elementami całego systemu ogrzewania. Jak wszystkie urządzenia techniczne, również termostaty grzejnikowe z czasem się zużywają. Głowica termostatu zaczyna niedokładnie pracować albo trzpień zaworu nagle się zacina. A kiedy termostat szwankuje, prowadzi to wprost do większego zużycia energii, a tym samym wzrostu kosztów ogrzewania. Warto więc zainteresować się tym szczegółem nieco bliżej.

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, należy dopasować odpowiednią temperaturę do pomieszczeń w domu
Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, należy dopasować odpowiednią temperaturę do pomieszczeń w domu

Aby prędzej ogrzać pomieszczenie, niektórzy ustawiają ręczny termostat na maksimum. Jest to nieporozumienie, ponieważ przez przestawienie głowicy nie zrobi się prędzej ciepło, ale tylko ustawiona zostanie wyższa temperatura docelowa. Ogrzewanie będzie trwać tyle co zawsze, jedynie zużycie energii wzrośnie.

Rodzaje termostatów grzejnikowych

Na pierwszy rzut oka termostat grzejnikowy nie wygląda zbyt skomplikowanie. Składa się z dwóch części: głowicy i zaworu, który reguluje przepływ płynu grzewczego.

Podczas gdy zawory z dawnych lat znały tylko dwa polecenia: „włączony” i „wyłączony”, współczesne termostaty potrafią bardzo dokładnie regulować temperaturę w pomieszczeniu. Jest to możliwe dopiero od 1952 roku, kiedy po raz pierwszy zastosowano elementy czujnikowe. W ten sposób temperatura mogła być utrzymywana na stałym poziomie.

Istnieją również termostaty z głowicami programowalnymi, które potrafią podnieść albo obniżyć temperaturę w danym pomieszczeniu o określonej godzinie. Inteligentne głowice termostatyczne w połączeniu z techniką Smart Home pozwalają na zdalne sterowanie warunkami cieplnymi w domu.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Już obniżenie temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni może znacząco wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Wystarczy po prostu właściwie ogrzewać:

  • W pokojach, gdzie spędza się dużo czasu, wystarczy temperatura od 20 do 22°C.
  • W kuchni odpowiednia będzie zwykle temperatura 18°C. Wyjątkiem jest kuchnia, gdzie się stale przebywa.
  • W sypialni wystarczy 17-18°C. Chłodniej nie powinno być ani w kuchni, ani w sypialni, ponieważ wzrasta wtedy ryzyko powstawania pleśni.
  • W łazience może być cieplej; idealne są 22°C.

W nocy można ogrzewanie generalnie przykręcić, względnie zredukować programowaną temperaturę.

Trzeba znaleźć równowagę między „ilością zaoszczędzonej energii” i „ilością energii potrzebnej do ponownego podgrzania pomieszczenia”. Najlepiej byłoby, gdyby temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych i do pracy obniżyła się nocą o 4-5°C. Większego spadku nie powinno być, ponieważ zbyt wiele energii potrzeba będzie zużyć na dogrzanie w ciągu dnia.

Jak odpowiednio ustawić temperaturę na termostacie grzejnikowym?

1. Zwykła głowica termostatu

Mechaniczna głowica termostatu grzejnikowego utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu. Poziom „3” odpowiada mniej więcej temperaturze 20°C. Im dokładniej zawór termostatu działa, tym mniejsze jest zużycie energii. Przy pomocy nowoczesnych zaworów można uzyskać oszczędność od 4 do 8%.

Stary termostat warto wymienić na programowalny lub z systemem inteligetnym, by ograniczyć koszty ogrzewania
Stary termostat warto wymienić na programowalny lub z systemem inteligetnym, by ograniczyć koszty ogrzewania

2. Termostat programowalny

Głowica termostatu, którą można zaprogramować, ma tę zaletę, że samoczynnie podgrzewa wskazane pomieszczenie do określonej temperatury w określonym czasie. W ten sposób można zaoszczędzić ok. 10% energii grzewczej. Nocą albo podczas dłuższej nieobecności temperatura powinna być obniżona do 17-18°C (poniżej nie warto obniżać ze względu na pleśń, która może pijawić się na ścianach).

3. Inteligentne głowice termostatyczne

Termostaty sterowane radiowo albo przez sieć WLAN umożliwiają jeszcze dokładniejsze dostosowanie ogrzewania do potrzeb mieszkańców. Oszczędności energii mogą sięgać nawet 25 do 37%.

Termostat – sposób na tańsze ogrzewanie

Dzięki termostatowi oszczędza się energię cieplną, a tym samym kosztowne paliwo – gaz, olej opałowy, drewno, prąd elektryczny. W każdym pomieszczeniu da się indywidualnie ustawić potrzebną temperaturę, jako że bez potrzeby byłoby jednakowe ogrzewanie salonu i sypialni, kuchni i łazienki. Czujnik temperatury dba o to, aby stale utrzymać ją na zadanym poziomie. Kiedy więc zimą słońce mocniej grzeje przez okna i ogrzewa nieco pomieszczenie, termostat automatycznie zmniejsza dopływ gorącej wody z kotła. Potrzeba mniej energii, aby temperatura pomieszczenia była stała.

Trzeba tutaj oczywiście zawracać uwagę, aby termostat nie był czymś przesłonięty i mierzył właściwą temperaturę. Termostat programowalny idzie krok dalej, uzyskuje i utrzymuje zadaną temperaturę w określonych godzinach dnia i nocy. Stanowi to poważne źródło oszczędności.

Inteligentny termostat grzejnikowy, wyposażony w system automatycznej regulacji temperatury wykonuje pracę, której przy pomocy głowicy tradycyjnej nie da się zrealizować. Od jesieni do wiosny, a więc w okresie grzewczym, zdarzają się coraz częściej znaczne wahania temperatury. Nadążanie z ręczną regulacją termostatu byłoby praktycznie niemożliwe. Automatyczny termostat, poza utrzymaniem temperatury spełnia też dodatkowe funkcje, dzięki którym ogrzewanie staje się tańsze:

  • Różna temperatura pomieszczenia w różne dni.
  • Zróżnicowane fazy ogrzewania: na przykład rano ciepło, w ciągu dnia kilka stopni chłodniej (domownicy są poza domem) i wieczorem znowu cieplej.
  • Zróżnicowane strefy ogrzewania: cieplej w łazience i w salonie, chłodniej w sypialni i w kuchni.
  • Automatyczne wyłączanie ogrzewania podczas wietrzenia pomieszczenia.
  • Obsługa zdalna: przed powrotem do domu można kazać ogrzać wskazane pomieszczenia.

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.