Termostat grzejnikowy – sposób na tanie ogrzewanie?

Jakie są rodzaje temostatów grzejnikowych? Jak obniżyć koszty ogrzewania? Jak odpowiednio ustawić temperaturę na termostacie grzejnikowym? Przeczytajcie.

 

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, należy dopasować odpowiednią temperaturę do pomieszczeń w domu
Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, należy dopasować odpowiednią temperaturę do pomieszczeń w domu

Termostat grzejnikowy – czym jest?

Termostat grzejnikowy składa się z dwóch części: z głowicy oraz z zaworu (reguluje przepływ płynu grzewczego). Współczesne termostaty potrafią bardzo dokładnie regulować temperaturę w pomieszczeniu i utrzymywać ją na stałym poziomie.

Istnieją również termostaty z głowicami programowalnymi, które potrafią podnieść albo obniżyć temperaturę w danym pomieszczeniu o określonej godzinie. Inteligentne głowice termostatyczne w połączeniu z techniką Smart Home pozwalają na zdalne sterowanie warunkami cieplnymi w domu.

Dzięki termostatowi oszczędza się energię cieplną, a tym samym kosztowne paliwo: gaz, olej opałowy, drewno, prąd elektryczny. W każdym pomieszczeniu da się indywidualnie ustawić potrzebną temperaturę. Czujnik dba o to, aby stale utrzymać ją na zadanym poziomie. Kiedy więc zimą słońce mocniej grzeje przez okna i ogrzewa nieco pomieszczenie, termostat automatycznie zmniejsza dopływ gorącej wody z kotła. Potrzeba mniej energii, aby temperatura pomieszczenia była stała. Trzeba tutaj oczywiście zawracać uwagę, aby termostat nie był czymś przesłonięty i mierzył właściwą temperaturę.

Termostat programowalny idzie krok dalej, uzyskuje i utrzymuje zadaną temperaturę w określonych godzinach dnia i nocy. Stanowi to poważne źródło oszczędności.

Inteligentny termostat grzejnikowy, wyposażony w system automatycznej regulacji temperatury wykonuje pracę, której przy pomocy głowicy tradycyjnej nie da się zrealizować. Od jesieni do wiosny, a więc w okresie grzewczym, zdarzają się coraz częściej znaczne wahania temperatury. Nadążanie z ręczną regulacją termostatu byłoby praktycznie niemożliwe. Automatyczny termostat poza utrzymaniem temperatury spełnia też dodatkowe funkcje, dzięki którym ogrzewanie staje się tańsze.

  • Istnieje możliwość ustawienia różnej odmiennej temperatury pomieszczenia w różne dni.
  • Zróżnicowane fazy ogrzewania: na przykład rano ciepło, w ciągu dnia kilka stopni chłodniej (domownicy są poza domem) i wieczorem znowu cieplej.
  • Zróżnicowane strefy ogrzewania: cieplej w łazience i w salonie, chłodniej w sypialni i w kuchni.
  • Automatyczne wyłączanie ogrzewania podczas wietrzenia pomieszczenia.
  • Obsługa zdalna.

Termostat grzejnikowy – jak obniżyć koszty ogrzewania?

Już obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni może znacząco wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

  • W pokojach, gdzie spędza się dużo czasu, wystarczy temperatura od 20 do 22 stopni Celsjusza.
  • W kuchni odpowiednia będzie zwykle temperatura 18 stopni Celsjusza.
  • W sypialni wystarczy 17-18 stopni Celsjusza. Chłodniej nie powinno być ani w kuchni, ani w sypialni, ponieważ wzrasta wtedy ryzyko powstawania pleśni.
  • W łazience może być cieplej; idealne są 22 stopnie Celsjusza.

W nocy można ogrzewanie przykręcić oraz zredukować programowaną temperaturę.

Trzeba znaleźć równowagę między „ilością zaoszczędzonej energii” i „ilością energii potrzebnej do ponownego podgrzania pomieszczenia”. Najlepiej byłoby, gdyby temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych i do pracy obniżyła się nocą o 4-5 stopni Celsjusza.

Uwaga: Aby prędzej ogrzać pomieszczenie, niektórzy ustawiają ręczny termostat na maksimum. Jest to nieporozumienie, ponieważ poprzez przestawienie głowicy nie zrobi się prędzej ciepło, ale jedynie zostanie ustawiona wyższa temperatura docelowa. Skutkiem będzie natomiast wzrost zużycia energii.

Jak odpowiednio ustawić temperaturę na termostacie grzejnikowym?

Sposób ustawienia temperatury zależny jest od rodzaju termostatu grzejnikowego. Wyróżniamy: termostaty z głowicą mechaniczną, termostaty z głowicą programowalną, termostaty sterowane radiowo albo przez sieć WLAN.

Klasyczna, mechaniczna głowica termostatu

Stary termostat warto wymienić na programowalny lub z systemem inteligetnym, by ograniczyć koszty ogrzewania
Stary termostat warto wymienić na programowalny lub z systemem inteligentnym, by ograniczyć koszty ogrzewania

Mechaniczna głowica termostatu grzejnikowego utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu. Poziom „3” odpowiada mniej więcej temperaturze 20 stopni Celsjusza. Im dokładniej zawór termostatu działa, tym mniejsze jest zużycie energii. Przy pomocy nowoczesnych zaworów można uzyskać oszczędność od 4% do 8%.

Termostat programowalny

Głowica termostatu, którą można zaprogramować, ma tę zaletę, że samoczynnie podgrzewa wskazane pomieszczenie do wybranej temperatury w określonym czasie. W ten sposób można zaoszczędzić ok. 10% energii grzewczej. Nocą albo podczas dłuższej nieobecności temperatura powinna być obniżona do 17-18 stopni Celsjusza (poniżej nie warto obniżać ze względu na pleśń, która może pojawić się na ścianach).

Inteligentne głowice termostatyczne

Termostaty sterowane radiowo albo przez sieć WLAN umożliwiają jeszcze dokładniejsze dostosowanie ogrzewania do potrzeb mieszkańców. Oszczędności energii mogą sięgać nawet 25%-37%.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.