Jak odpowietrzyć grzejnik?
Jeśli z grzejnika wydobywają się dziwne odgłosy lub grzejnik nierównomiernie się nagrzewa, oznacza to, że do instalacji dostało się powietrze. Odpowietrzenie grzejników to ważna czynność przygotowująca system ogrzewania do chłodniejszej pory roku. Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie.
Większość płytowych grzejników aluminiowych jest zaopatrzona w ręczne zawory odpowietrzające, które umożliwiają samodzielne odpowietrzanie. Grzejniki żeliwne i aluminiowe, które nie posiadają odpowietrznika, odpowietrzają się z reguły samoczynnie.
Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wymaga wprawy. Łatwo jest uszkodzić instalację i spowodować zalanie pokoju wodą, lepiej więc zlecić to zadanie specjaliście.
Dlaczego instalacja c.o. się zapowietrza?
Zamontowany grzejnik zawiera w środku powietrze, które jest usuwane poprzez wypchnięcie po napuszczaniu do niego wody. Powietrze pozostaje w grzejniku, jeśli został on nieprawidłowo napełniony wodą. Powietrze może dostać się do środka także na zasadzie dyfuzji przez nieszczelne rury. Najczęściej dzieje się tak w instalacjach otwartych, które mają kontakt z powietrzem w najwyższym punkcie.
Odpowietrzenie grzejnika płytowego
Pierwszym krokiem przed odpowietrzeniem grzejnika jest zakręcenie zaworu termostatycznego, co spowoduje odcięcie grzejnika od instalacji. Jest to konieczne, by powietrze znajdujące się w grzejniku nie miało innej drogi ucieczki jak tylko przez odpowietrznik. Musimy przekręcić głowicę termostatyczną do oporu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i ustawić ją w pozycji zamkniętej. Następnie należy sprawdzić położenie otworu wylotowego odpowietrznika. Zawór odpowietrzający powinien być tak ustawiony, by wylatujące powietrze i woda nie pobrudziły ściany, a jednocześnie żebyśmy mogli wygodnie przy nim manipulować. Odpowietrznik odkręca się śrubokrętem lub specjalnie do tego przeznaczonym kluczem. Należy przekręcać zawór zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pod otwór podstawmy pojemnik, do którego będzie ściekała woda. Śrubkę odpowietrznika odkręcamy powoli. Z zaworu najpierw będzie się wydostawało powietrze. Gdy zacznie z niego lecieć woda, która nie zawiera już powietrza, należy szybko zakręcić zawór. Po sprawdzeniu, czy z zaworu nie kapie woda, można ustawić głowicę termostatu w wybranym położeniu. Grzejnik teraz powinien nagrzewać się równomiernie.
Grzejnik zawiera w środku powietrze, które jest usuwane poprzez wypchnięcie po napuszczaniu do niego wody. Powietrze pozostaje w grzejniku, jeśli został on nieprawidłowo napełniony wodą. Może także dostać się do środka na zasadzie dyfuzji przez nieszczelne rury.
Drabinkowe grzejniki łazienkowe
W łazienkach najczęściej montuje się grzejniki drabinkowe. Ich zawór znajduje się na górze urządzenia, z tego względu trudno jest podstawić naczynie na wodę. W takim przypadku lepiej będzie przygotować grubą szmatkę, którą przytkamy do grzejnika w miejscu, z którego będzie leciała woda.
Odpowietrzanie żeliwnych grzejników
Stare grzejniki żeliwne przeważnie nie mają odpowietrznika. Odpowietrza się je poprzez poluzowanie śrubunku przy zaworze grzejnym, używając dwóch nastawnych kluczy płaskich. Należy przerwać odkręcanie, gdy tylko będzie słychać wydobywające się powietrze i zacznie wyciekać woda. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma naczynie na wodę i zatka miejsce wydobywania się wody grubą szmatką. Śrubunek należy zakręcić, gdy z nieszczelności zacznie wypływać woda bez powietrza. Z uwagi na to, że odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wymaga wprawy, ponieważ łatwo jest uszkodzić instalację i spowodować zalanie pokoju wodą, lepiej będzie zlecić to specjaliście, który ma doświadczenie w odpowietrzaniu starych grzejników.
Komentarze