Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jeśli z grzejnika wydobywają się dziwne odgłosy lub grzejnik nierównomiernie się nagrzewa, oznacza to, że do instalacji dostało się powietrze. Odpowietrzenie grzejników to ważna czynność przygotowująca system ogrzewania do chłodniejszej pory roku. Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie.

Większość płytowych grzejników aluminiowych jest zaopatrzona w ręczne zawory odpowietrzające, które umożliwiają samodzielne odpowietrzanie. Grzejniki żeliwne i aluminiowe, które nie posiadają odpowietrznika, odpowietrzają się z reguły samoczynnie.

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wymaga wprawy. Łatwo jest uszkodzić instalację i spowodować zalanie pokoju wodą, lepiej więc zlecić to zadanie specjaliście.

Dlaczego instalacja c.o. się zapowietrza?

Zamontowany grzejnik zawiera w środku powietrze, które jest usuwane poprzez wypchnięcie po napuszczaniu do niego wody. Powietrze pozostaje w grzejniku, jeśli został on nieprawidłowo napełniony wodą. Powietrze może dostać się do środka także na zasadzie dyfuzji przez nieszczelne rury. Najczęściej dzieje się tak w instalacjach otwartych, które mają kontakt z powietrzem w najwyższym punkcie.

Większość płytowych grzejników aluminiowych jest zaopatrzona w ręczne zawory odpowietrzające, które umożliwiają samodzielne odpowietrzanie
Większość płytowych grzejników aluminiowych jest zaopatrzona w ręczne zawory odpowietrzające, które umożliwiają samodzielne odpowietrzanie

Odpowietrzenie grzejnika płytowego

Pierwszym krokiem przed odpowietrzeniem grzejnika jest zakręcenie zaworu termostatycznego, co spowoduje odcięcie grzejnika od instalacji. Jest to konieczne, by powietrze znajdujące się w grzejniku nie miało innej drogi ucieczki jak tylko przez odpowietrznik. Musimy przekręcić głowicę termostatyczną do oporu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i ustawić ją w pozycji zamkniętej. Następnie należy sprawdzić położenie otworu wylotowego odpowietrznika. Zawór odpowietrzający powinien być tak ustawiony, by wylatujące powietrze i woda nie pobrudziły ściany, a jednocześnie żebyśmy mogli wygodnie przy nim manipulować. Odpowietrznik odkręca się śrubokrętem lub specjalnie do tego przeznaczonym kluczem. Należy przekręcać zawór zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pod otwór podstawmy pojemnik, do którego będzie ściekała woda. Śrubkę odpowietrznika odkręcamy powoli. Z zaworu najpierw będzie się wydostawało powietrze. Gdy zacznie z niego lecieć woda, która nie zawiera już powietrza, należy szybko zakręcić zawór. Po sprawdzeniu, czy z zaworu nie kapie woda, można ustawić głowicę termostatu w wybranym położeniu. Grzejnik teraz powinien nagrzewać się równomiernie.

Grzejnik zawiera w środku powietrze, które jest usuwane poprzez wypchnięcie po napuszczaniu do niego wody. Powietrze pozostaje w grzejniku, jeśli został on nieprawidłowo napełniony wodą. Może także dostać się do środka na zasadzie dyfuzji przez nieszczelne rury.

Drabinkowe grzejniki łazienkowe

W łazienkach najczęściej montuje się grzejniki drabinkowe. Ich zawór znajduje się na górze urządzenia, z tego względu trudno jest podstawić naczynie na wodę. W takim przypadku lepiej będzie przygotować grubą szmatkę, którą przytkamy do grzejnika w miejscu, z którego będzie leciała woda.

Pierwszym krokiem przed odpowietrzeniem grzejnika jest zakręcenie zaworu termostatycznego
Pierwszym krokiem przed odpowietrzeniem grzejnika jest zakręcenie zaworu termostatycznego

Odpowietrzanie żeliwnych grzejników

Stare grzejniki żeliwne przeważnie nie mają odpowietrznika. Odpowietrza się je poprzez poluzowanie śrubunku przy zaworze grzejnym, używając dwóch nastawnych kluczy płaskich. Należy przerwać odkręcanie, gdy tylko będzie słychać wydobywające się powietrze i zacznie wyciekać woda. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma naczynie na wodę i zatka miejsce wydobywania się wody grubą szmatką. Śrubunek należy zakręcić, gdy z nieszczelności zacznie wypływać woda bez powietrza. Z uwagi na to, że odpowietrzanie grzejnika żeliwnego wymaga wprawy, ponieważ łatwo jest uszkodzić instalację i spowodować zalanie pokoju wodą, lepiej będzie zlecić to specjaliście, który ma doświadczenie w odpowietrzaniu starych grzejników.

Komentarze

 • Adam 2021-11-28T09:12:21Z

  U siebie w domu to robiłem pierwszy raz i powietrze zeszło, a potem dobrze dawał ciepło na całej długości. Wadą jest fakt, że powietrze pojawić się może potem z samych rur i trzeba to pilnować. Robiłem u siebie to na tych żeliwnych jak w tym temacie https://totemat.pl/jak-dobrze-odpowietrzyc-kaloryfer/ ale tutaj trzeba uważać aby nie przekręcić zaworów o czym zapomnieli wspomnieć.

  • amator 2013-09-17T18:30:24Z

   Odpowietrzylem wszystkie grzejniki a przy ostatnim nawet woda nie chciala leciec i przestalo w ogole grzac. Okazalo sie ze spadlo cisnienie w systmie bo jest to obieg zamkniety ktory musi miec odpowiednie cisnienie wody. Poszperalen w googlach i udalo mi sie znalezc sposob na uzupelnienie. Szkoda ze nie ma takiej informacji w tym artykule.

   • Michał 2013-02-05T11:27:54Z

    Odpowietrzałem grzejnik w podany sposób; generalnie gdy jest odpowietrznik, to nie ma z tym większego problemu.

    • Gosia 2013-02-03T00:24:11Z

     12 lat miałam ciśnieniowy i chwaliłam to bardzo,ale jak nie grzały ostatni punkty to dolewałam wody i odpowietrzałam na jeden obieg i grzały .a potem nie wiem co się stało pompa zaczęła wariować i nie wiedziałam co robić zmieniłam na zbiornik wyrównawczy i też mam problem raz grzeją lub nie robi dużo powietrza

     • gosia 2013-02-03T00:14:30Z

      tak jest z tym kaloryferami grzeją do połowy ale grzeją żeliwne i chwale je ,bardzo bobrze

      • inzynier 2013-01-16T06:36:12Z

       Bzdura, tak się nie odpowietrzy grzejnika. Zgodnie z tym opisem, wydobywa się woda a grzejnik nadal grzeje do połowy. tj. góra ciepła a dół zimny!! i co ?