Grzejniki w domu – dobór mocy i rozmiaru, rodzaje, zabudowa [PRAKTYCZNY PORADNIK]
Planując remont lub budowę domu, nie możemy zapomnieć o dopasowaniu urządzenia grzewczego. Najważniejsze, by grzejniki miały odpowiednią moc i rozmiary dopasowane do potrzeb wnętrza. Nasz praktyczny poradnik przedstawi niezbędne wskazówki, dzięki którym dowiesz się m.in., jak ustalić zapotrzebowanie na ciepło i dostosować do niego moc grzewczą urządzenia, a także który rodzaj grzejników sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach.
Dobór odpowiednich grzejników
Prawidłowo dobrane grzejniki mają za zadanie utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, nawet w okresie najsilniejszych mrozów. By mieć pewność, że instalacja ogrzewania przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, warto wykonać jej projekt. Powinien on uwzględniać przede wszystkim bilans cieplny budynku, który pomoże nam ustalić moc grzejników.
Bilans cieplny domu
Mierzona w watach moc grzejników, musi być dostosowana do zapotrzebowania naszego domu na ciepło. W celu ustalenia tej wartości, wykonawca projektu dokona obliczeń, w których zawarte będą straty i zyski ciepła.
Obliczając zapotrzebowanie na ciepło, należy uwzględnić:
- rodzaj i grubość ścian i podłogi oraz sposób ich izolacji,
- położenie budynku względem stron świata i strefy klimatycznej,
- wielkość i przeznaczenie pomieszczeń,
- wielkość, ilość i rodzaj okien,
- rodzaj wentylacji,
- temperaturę ogrzewanego pomieszczenia i wody grzewczej.
Dokładne określenie zapotrzebowania na ciepło, a co za tym idzie – mocy grzejników, nie należy do najprostszych zadań. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy specjalisty, możemy spróbować samodzielnie obliczyć potrzebne nam wartości.
Jak samodzielnie określić moc grzejnika?
Możemy posłużyć się w tym celu uniwersalnym wzorem, który zakłada, że na 1 metr kwadratowy pomieszczenia przypada kolejno moc:
- 60 W-100 W – w przypadku nowszych budynków parterowych o bardzo dobrej izolacji,
- 110 W-140 W – w starszych budynkach parterowych o średniej izolacji,
- 150 W-200 W – w budynkach, które nie posiadają izolacji cieplnej, bądź jest ona słaba.
Należy jednak liczyć się z tym, że są to tylko przybliżone wartości, które mogą pomóc nam określić tylko szacowaną moc grzejników.
Grzejniki w domu: jak dobrać właściwy rozmiar?
Dobrze dobrane grzejniki muszą mieć odpowiednio dopasowane wymiary. Jako że montujemy je zazwyczaj w pobliżu miejsc narażonych na straty ciepła, czyli najczęściej pod oknem, musimy wziąć pod uwagę, że ogranicza to możliwą wysokość naszego grzejnika – zwykle polecane są te o wysokości nieprzekraczającej 60 centymetrów. Podobnie rzecz ma się z szerokością – nie powinna ona wykraczać poza granice otworu okiennego, ponieważ mogłoby to zaburzyć proporcje pomieszczenia. Inaczej jest w przypadku, gdy planujemy ulokować grzejnik na ścianie pozbawionej okien: możemy wykazać się wtedy większą kreatywnością co do kształtu i rozmiaru.
Ze względu na różnorodność rozwiązań technicznych, w dzisiejszych czasach wielkością grzejnika sugerujemy się już raczej tylko podczas dopasowywania go do aranżacji pomieszczenia – ważniejszym parametrem jest wspomniana wcześniej moc grzewcza. W doborze może nam pomóc tabela mocy grzejników wybranego producenta.
Rodzaje grzejników
Grzejniki możemy podzielić między innymi ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Do wyboru mamy:
- grzejniki żeliwne – charakteryzują się dużą trwałości oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Ze względu na masywną budowę i dużą pojemność cieplną długo się nagrzewają, a co za tym idzie – długo oddają ciepło. To coraz mniej popularne rozwiązanie, spotykane często w starszych instalacjach; grzejniki żeliwne dobrze współpracują z kotłami węglowymi,
- grzejniki aluminiowe – wykonane ze stopów aluminium, miedzi i krzemu; cechują się niewielkimi rozmiarami i wagą, a jednocześnie szybko się nagrzewają, dzięki czemu coraz częściej stanowią alternatywę dla grzejników żeliwnych. Za sprawą gładkiej powierzchni są łatwe do utrzymania w czystości. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że są kompatybilne z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi,
- grzejniki stalowe – ze względu na stosunkowo małą pojemność wodną, szybko się nagrzewają. Są mniej odporne na korozję, niż wymienione wcześniej rozwiązania, ale rzadziej się zapowietrzają. Na rynku dostępny jest cały wachlarz wariantów kolorystycznych, do wyboru mamy także różne kształty, co sprawia, że grzejniki stalowe zyskują coraz większą popularność: łatwo dopasować je do aranżacji.
Grzejniki różnią się od siebie nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane. Ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się podczas wyboru idealnych kaloryferów, jest sposób przekazywania ciepła.
Grzejnik płytowy czy członowy?
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są szybko nagrzewające się grzejniki płytowe o minimalistycznym wyglądzie, które dzięki małej pojemności wodnej pozwalają nam oszczędzić energię. Ich budowa opiera się na zgrzewanych ze sobą warstw blachy, między którymi znajduje się spirala, której ciepło jest oddawane przez płytę.
Możemy zdecydować się również na grzejniki członowe o konstrukcji modułowej, składające się z połączonych członów, wykonanych ze stali, aluminium lub żeliwa. Oddają one ciepło przez promieniowanie i konwekcję, czyli ruch powietrza w przestrzeni: jest ono ogrzewane podczas przepływu przez grzejnik, a następnie rozchodzi się po pomieszczeniu.
Przez konwekcję oddają ciepło także grzejniki konwektorowe, które występują w postaci zamkniętych w obudowie miedzianych rur, okrytych aluminiową blachą.
Grzejniki dopasowane do wnętrza
Możemy podzielić grzejniki także ze względu na ich wygląd – to bardzo istotne, gdy zależy nam na dopasowaniu ich do wystroju reszty pomieszczenia. Grzejniki tradycyjne to minimalistyczne rozwiązanie, odpowiednie dla osób, które cenią klasyczny styl. Tradycyjne, białe kaloryfery wciąż są popularnym wyborem. Coraz częściej decydujemy się też na grzejniki dekoracyjne: nie tylko funkcjonalne, ale także ubogacające nasze wnętrze pod względem estetycznym.
Grzejniki dekoracyjne
Dostępny na rynku szeroki wybór wzorów i kolorów, zarówno matowych, jak i z połyskiem, z pewnością pozwoli nam znaleźć grzejniki, które doskonale skomponują się z resztą otoczenia i dodadzą naszym wnętrzom walorów estetycznych. Grzejniki dekoracyjne wyróżniają się awangardowymi kształtami i formami, dzięki czemu będą dobrym elementem nie tylko nowoczesnych, industrialnych aranżacji, ale także stylizacji klasycznych czy vintage.
W zależności od naszych potrzeb, wybrać możemy:
- pionowy grzejnik dekoracyjny – idealnie sprawdzi się w łazience, zwłaszcza, jeśli będzie zaopatrzony w pełniącą funkcję użytkową drabinkę, na której możemy np. suszyć pranie. Dobrym miejscem na powieszenie grzejnika będzie też ściana w salonie lub przedpokoju. Pionowe grzejniki zamontowane w niewielkim pomieszczeniu optycznie je powiększą,
- poziomy grzejnik dekoracyjny – grzejnik tego typu pasuje do pomieszczeń o każdej wielkości. Zainstalowany pod oknem, z powodzeniem zastąpi klasyczny kaloryfer. Ze względu na praktycznie nieograniczony wybór kolorów i modeli, poziomy grzejnik dekoracyjny stanowi efektowny element wystroju – niezależnie od aranżacji.
Zabudowa: jak zasłonić grzejnik?
Jeśli zależy nam na zasłonięciu naszego grzejnika bez ryzyka utraty ciepła, warto rozważyć zabudowę. Pozwoli ona zasłonić kaloryfer, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy zdecydować się na jego wymianę, a zaburza on estetykę pomieszczenia.
Prawidłowo zamontowana zabudowa nie powinna przede wszystkim obniżać wydajności ogrzewania. Zasłaniając grzejnik musimy pamiętać o pozostawieniu odpowiednio szerokich otworów – zapewni to optymalne odprowadzanie ciepła, nie narażając nas na dodatkowe koszty. Zamiast pełnej zabudowy wybierzmy zatem taką w formie kratki czy ażurowej przesłony: możemy zdecydować się na gotowy projekt zabudowy lub zlecić jej wykonanie, co pozwoli nam uniknąć błędów podczas montażu.
Materiały najczęściej używane do stworzenia osłony na grzejniki to drewno, metal, szkło oraz kamień. Opcji jest jednak wiele – najważniejsze, by tworzywo było odporne na wysokie temperatury oraz pasowało do wystroju pomieszczenia.
Zalety zabudowy grzejników
Zabudowa grzejników pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również użytkową: może imitować meble, np. półki, na których ułożymy książki, być połączona z lustrem, a nawet pełnić rolę siedziska. Do jej zalet należy także bezpieczeństwo – zabudowa pozwala zasłonić grzejniki o ostrych kantach, które mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.
Rozwiązań aranżacyjnych z wykorzystaniem zabudowy grzejników jest naprawdę wiele – ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.