Kaloryfer pionowy, czy poziomy?

Podczas wyboru pionowego lub poziomego kaloryfera warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy: gdzie chcemy go umieścić, jak duża jest przestrzeń, czy chcemy optycznie ją powiększyć i czy kaloryfer może pełnić jakąś dodatkową funkcję? Przeczytaj, co na ten temat napisaliśmy!

Kaloryfer - jaki wybrać?
Allegro
Kaloryfer - jaki wybrać?

Poziome kaloryfery są najbardziej popularne, i nie jest to oczywiście przypadek. Chodzi przede wszystkim o to, że grzejniki były kiedyś tradycyjnie wytwarzane z myślą o ich horyzontalnym montażu. Kiedy więc zachodzi potrzeba wymiany starego kaloryfera, najprościej jest zamontować na jego miejsce nowoczesny, ale również w poziomym układzie.

Kaloryfer - pionowy czy poziomy?

Ważnym aspektem podczas zakupu nowego grzejnika jest koncepcja wykorzystania przestrzeni. Kaloryfery poziome pasują zdecydowanie do niskich, długich powierzchni ściennych, przykładowo pod oknami. Mogą być też łatwo montowane w taki sposób, aby utworzyć nad nimi miejsce na obrazy albo inne elementy wystroju wnętrza.

Poziomo ustawione, szerokie kaloryfery mogą być umieszczone obok schodów albo pod oknami, i w ten sposób oszczędzać miejsce w pomieszczeniu. Poziome grzejniki są dostępne w ogromnej różnorodności, odpowiadając wymogom różnych stylów. Mogą być nie tylko ozdobą wnętrza domu, ale przyczyniać się również do jego optycznej odmiany. Kiedy na przykład zamiast zwykłego grzejnika panelowego zamontujemy grzejnik rurowy, poziomo biegnące linie rur stworzą wrażenie większej przestrzeni, niż jest w rzeczywistości.

Zalety kaloryfera pionowego

Wąskie grzejniki w wysokim formacie stają się coraz bardziej popularne. Pierwszą zaletą, którą podkreślają producenci ewentualnie sprzedawcy pionowych kaloryferów, jest oszczędność miejsca. Matematycznie biorąc brzmi to trochę nielogicznie, jako że szerokość prostokąta pomnożona przez jego wysokość da zawsze taki sam wynik, jak pomnożenie wysokości przez szerokość. Chodzi tutaj jednak szczególnie o miejsce na szerokości ściany, jakie oszczędza kaloryfer pionowy. Dzięki wykorzystaniu wysokości pomieszczenia, ten typ grzejnika zajmuje znacznie mniej poziomego wymiaru niż model horyzontalny. Wolna powierzchnia ściany może być wykorzystana użytkowo albo do celów dekoracyjnych.

Kaloryfer- jak wybrać?
Henrad
Kaloryfer- jak wybrać?

Drugą zaletą pionowych kaloryferów jest ich doskonałe dopasowanie do łazienek, gdzie jednocześnie pełnią funkcję wieszaka i suszarki do ręczników. Oprócz oferowanych w handlu „grzejników łazienkowych”, można znaleźć dużą ilość pionowych grzejników przydatnych do montażu w łazience.

W łazience uwidacznia się kolejna zaleta pionowych kaloryferów: ponieważ dają się również instalować jako wolno stojące, mogą w łazience pełnić rolę praktycznego „rozdzielacza” przestrzeni i oddzielać jedną część łazienki od innej. W nowoczesnych budynkach spełniających normy energooszczędnego projektowania, jest możliwe instalowanie grzejników także z dala od okien, bez konieczności liczenia się ze startą komfortu i wydajności ogrzewania. Ponieważ kaloryfery pionowe zajmują mniejszą szerokość ściany niż ich horyzontalni koledzy, są szczególnie pożądani w pomieszczeniach z oknami od sufitu do podłogi. Także w wyjątkowo wąskich pomieszczeniach grzejniki pionowe są przydatne, ponieważ w pełni wykorzystują wysokość ścian i ułatwiają ich rozmieszczenie.

Pionowy kaloryfer - kiedy?
Allegro
Pionowy kaloryfer - kiedy?

Poza wąskim zapotrzebowaniem na powierzchnię montażową i funkcjonalną zaletą w łazience, jako ścianki działowej albo parawanu, pionowe kaloryfery są również elementem nowoczesnego wystroju wnętrz. Kontrastują z przeważnie poziomymi liniami pomieszczenia, a także zmieniają optycznie wygląd przestrzeni.

Jak ustawić kaloryfer? Regulacja temperatury! Więcej tutaj

Jak zamontować poziomy kaloryfer?

Komu się wydaje, że każdy zwykły poziomy kaloryfer można zamontować pionowo, jest w błędzie. Zwykle stosowane grzejniki płytowe wykazują kombinację promieniowania ciepła z płyt grzewczych oraz konwekcji z przestrzeni między płytami. Budowa grzejnika ułatwia unoszenie się podgrzanego powietrza. Jeżeli taki kaloryfer odwróci się na bok, kanały konwekcyjne z pionowych staną się poziome. Zasada, że ciepłe powietrze z natury unosi się z dołu do góry, zostanie zakłócona. Grzejnik nie będzie w stanie wykazać całej swojej wydajności. W rezultacie mniej więcej trzecia część ciepła zostanie utracona. Zamiast więc próbować ustawiać poziome kaloryfery w pozycji pionowej, korzystniej jest kupić odpowiednie modele.

PRZECZYTAJ TAKŻE >> Kaloryfer – jak podłączyć do instalacji?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.