Wybór grzejników ściennych

Wybór sposobu ogrzewania pomieszczeń ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza domu, ale także na komfort panujący w pomieszczeniach. Poza tym rodzaj grzejników będzie decydował także o tym, jakie będą koszty eksploatacyjne w naszym domu. Jeśli wybraliśmy już rodzaj kotła, czas zastanowić się nad sposobem ogrzewania.

Rodzaj grzejników ma wpływ przede wszystkim na komfort użytkowników oraz estetykę we wnętrzu domu. Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania domu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim oczekiwania domowników pod względem funkcjonalnym. Pośród rodzajów grzejników można wyróżnić kilka podstawowych grup: grzejniki wodne płytowe, konwektory, członowe, dekoracyjne, grzejniki elektryczne konwekcyjne i promiennikowe, a także ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Ogrzewanie podłogowe zapewnia najwyższy komfort cieplny, bowiem czujemy się lepiej, kiedy temperatura powietrza w okolicach stóp jest wyższa niż przy głowie. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy chodzić po posadzce boso, nie odczuwając nieprzyjemnego chłodu, a dzieci mogą bawić się na podłodze bez obawy, że się przeziębią. Zaletą tradycyjnych grzejników jest jednak mała pojemność wodna, a także możliwość montażu zaworów termostatycznych, które pozwolą dopasować w szybki sposób temperaturę powietrza do aktualnego zapotrzebowania.

Grzejniki wodne płytowe

Grzejniki wodne płytowe są najpopularniejszym rodzajem grzejników. Wykonane są ze stali i najczęściej mają żeberka, lecz występują także bez ożebrowania konwekcyjnego. Ich temperatura jest zbliżona do temperatury wody w nich przepływającej. Grzejniki bez ożebrowania łatwiej utrzymać w czystości. Grzejniki mogą być jedno-, dwu- lub trzypłytowe.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe oddają ciepło w wyniku konwekcji, z czego wynika ich duża moc grzewcza w stosunku do powierzchni. Zaletą konwektorów jest ich wielkość. Są stosunkowo małe, zatem nie zajmują wiele miejsca w pomieszczeniu. Poza tym mają niedużą pojemność wodną, dzięki czemu szybciej się nagrzewają i stygną, a zatem można szybciej dostosować temperaturę powietrza w pomieszczeniu do potrzeb mieszkańców. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na zużyciu paliwa, a pomieszczenie nie będzie przegrzewane. Temperatura obudowy konwektora jest niższa niż czynnika grzewczego, zatem nie ma obawy, że dzieci się oparzą. Wybiera się je często do pomieszczeń o dużej powierzchni przeszkleń, montując w kanałach w podłodze koło okien. Ich zaletą jest lekkość, przez co można je montować na ścianach o niskiej wytrzymałości. Niekorzystny jest jednak rozkład temperatur w pomieszczeniu, ponieważ ciepłe powietrze ucieka do góry, na dole zaś pozostaje chłodniejsze. Problem także pojawia się podczas czyszczenia, ponieważ wymiennik z przepływającą wodą składa się z gęsto ułożonych płyt.

Grzejniki rurowe

W łazienkach najczęściej stosuje się grzejniki rurowe, które składają się z miedzianych lub stalowych drabinek. Przeznaczone są nie tylko do ogrzewania łazienek, ale są ozdobą wnętrza. Mają one niewielką moc grzewczą, jednak w niedużych pomieszczeniach sprawdzają się znakomicie. Można na nich także suszyć wilgotne ręczniki.

Grzejniki członowe

Grzejniki członowe wykonane są ze stali, aluminium lub żeliwa. W instalacjach zawierających otwarte naczynie wzbiorcze współpracujących z piecem na paliwo stałe oraz w instalacjach grawitacyjnych najczęściej stosuje się grzejniki żeliwne z uwagi na ich największą trwałość. Podstawową wadą jest jednak duża bezwładność cieplna. Takiego problemu unikniemy, wybierając grzejniki aluminiowe, które stosuje się przeważnie w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne szybko się nagrzewają i szybko stygną. Zawierają termostat, który reguluje poziom nagrzewania dostosowany do warunków panujących w pomieszczeniu. Mniejsze grzejniki elektryczne mogą służyć jako dodatkowe źródło ciepła. Wśród grzejników elektrycznych najtańsze w eksploatacji są ogrzewacze akumulacyjne, które kumulują energię w czasie, gdy taryfa elektryczna jest najtańsza, czyli w nocy, i ciepło oddają w dzień. Można sterować ich pracą dzięki wbudowanemu termostatowi.

Komentarze

  • Marcin 2014-07-21T15:13:36Z

    ostatnio zamawiałem grzejniki dekoracyjne do nowego mieszkania od firmy http://alukal.com.pl/, mają ciekawą ofertę, bo można dobrać praktycznie dowolne rozmiary grzejnika, a do tego oferują gwarancję na okres 10 lat